MİCA, AVRUPA'DA USD STABLECOİN'LERİNİ YASAKLAYABİLİR

MİCA, AVRUPA'DA USD STABLECOİN'LERİNİ YASAKLAYABİLİR

Yeni Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) mevzuatının yürürlüğe girmesi durumunda, Avrupa Birliği'ndeki 27 ülkede dolar sabit paralar bloke edilebilir.

Avrupa Birliği'nin dönüm noktası niteliğindeki kripto yasası çoktan kabul edildi, ancak teknikler henüz çözülmedi. Bu nedenle, Avrupa için Blockchain ve Dijital Euro Birliği, bu hafta sonu, AB üye ülkeleri tarafından oluşturulan bir üniversite organı olan Avrupa Konseyi'ne, başka herhangi bir şeyle ilgili tüm büyük stabilcoin projelerini etkili bir şekilde etkileyen tartışmalı kuralları geri almak amacıyla bir mektup gönderdi.

Kripto endüstrisi, MiCA'nın Euro veya bir AB üye devletinin diğer resmi para birimleri cinsinden olmayan sabit paraların ihracına ve kullanımına kısıtlamalar getirdiğini zaten belirtti. Bu, dünya çapında büyük miktarda kripto ticaret hacmi oluşturan Tether'in USDT'sini, Circle'ın USD parasını ve Binance'in Binance USD'sini potansiyel olarak yasaklayacaktır. Her iki dernek de mektupta şunları gönderdi :

“Ticaret hacmine göre en büyük üç stabilcoin, MiCA kapsamında yabancı para birimleri cinsinden EMT'lerin [e-para jetonlarının] verilmesi ve kullanılmasına ilişkin niceliksel kısıtlamalar nedeniyle 2024'ten itibaren AB'de yasaklanma riskiyle karşı karşıya. Avro bölgesinde kullanımlarını sınırlamak, potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı etkiler ve AB dışında büyük bir kripto faaliyeti çıkışı ile kripto pazarlarının burada durmasına yol açacaktır.”

Gruplar, MiCA olduğu gibi korunursa, gelişen dijital varlık endüstrisinde daha yüksek fiyatlar ve daha düşük rekabete ek olarak “dislokasyon etkileri nedeniyle aşırı kısa vadeli fiyat oynaklığı” olabileceğine inanıyor. Sonuç, AB'deki yeniliği “aşağıya çekecek” diyorlar.

Her iki dernek de döviz kısıtlamasının çok sınırlı bir kapsamı olması gerektiğini savunarak yasa koyucudan açıklama istiyor. Özellikle, kripto ticaretini etkinleştirmede ve DeFi (merkezi olmayan finansal) havuzlarına likidite sağlamada USD ile sabitlenmiş stablecoin'lerin rolünü korumak için MiCA kapsamında "değişim aracı olarak kullanım"ın kesin tanımlarını istediler.

Bu ortak mektubu destekleyen AB politika uzmanı ve Presight Capital Kripto Girişim Danışmanı Patrick Hansen, Twitter'da , çok geniş bir kapsam olan "bu ihraççıların bir lisans başvurusunda bulunmasını istediği için, netlik sağlamanın AB'nin de çıkarına olduğunu" yazdı.

Şu anda, Avrupalı ​​kripto yatırımcıları, işlem hacimlerinin küçük bir bölümünü temsil ettikleri için euro ağırlıklı sabit paralara güvenemezler. Avrupa Merkez Bankası'nın avronun uluslararası rolüne ilişkin Haziran ayı raporuna göre, para biriminin kripto pazarlarındaki payı "son derece küçük", sadece %0,2.

Euro tabanlı sabit paralar bu nedenle daha az likittir ve “dijital işlemlerde ve ticarette bir araç olarak hareket etmekten ziyade genellikle diğer riskli varlıklarla aynı şekilde satılır”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.