Masternode Nedir? Masternode İle Nasıl Para Kazanılır ?

Masternode Nedir? Masternode İle Nasıl Para Kazanılır ?

Masternode kripto para alım satımı yapan platformlara ait bir terimdir. MAsternode GPU ve ASIC gibi madencilik malzemelerine sahip olmayan kullanıcıların onaylama kısmında yer almalarına olanak sağlamaktadır. İlk olarak şu an DASH olarak bilinen eskiden Darkcoin olan platformun Waves, Strat ve Pivx gibi kripto para türlerinde denenmiştir. Zaman içerisinde sadece DASh değil birçok popüler paltformlarda Masternode kullanmaya başlamıştır. Masternode protokolünü uygulayan bazı platformlar ise şu şekildedir,

 • Blocknet ile Exscudo
 • Syscoin ve PIVX
 • GoByte,
 • ION,
 • ChainCoin platformları da son zamanlarda masternode protokolünü alt yapılarına eklemiştir.

Masternode’lar yapısal olarak Proof of Stake madenciliğinin alt yapısı ile oldukça benzerdir. POS sisteminden farklı olarak kullanıcının bir Masternode cüzdanı açtıktan sonra Masternode olması hedeflenen miktar kadar kripto para bu cüzdana yatırılır ve kilitlenerek muhafaza edilir. Yapılan bu işlem sayesinde Blockchain sanal para platformu üzerinden kullanıcı onaylama yetkisi elde eder. Ve kullanıcıların yapacakları coin transferlerinden belirli miktarlarda pay alabilecektir. Dikkat edilmesi gereken husus eğer Mastenode cüzdanına yatırılarak kilitlenen coinler çekilirse kullanıcının Masternode olma yetkisi düşmüş olur.

Masternode olan coinler?

 • MANO COIN (MANO)
 • APOLLON COIN (XAP)
 • SCRIV COIN (SCRIV)
 • Dash
 • Helium
 • Velas
 • Syscoin
 • Polis
 • Smartcash
 • Polis

Full Node ve Node Nedir?

Masternode ve full node ile node’ler belli ortak özelliklere sahip olsalar da aralarında keskin farklılıklar vardır. Bu farklılıklar node ve full nodelere de bakılınca bu durum daha rahat anlaşılabilmektedir.

 1. Node’lar kripto para platformları üzerinde işlerin alınıp gönderilmesini sağlamaktadır. Nodelara bir örnek verilecek olursa en iyi örnek Electrum Dash olacaktır.
 2. Node’lara göre daha işlevsel olan full node’lar node’ların yapabildiği bütün eylemleri gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra ekstradan işlemlerin kopyalarını muhafaza etme ve madencilere gelen yeni işlemleri onaylama gibi becerileri de vardır. Yaptığı bu işlevlerle blockchain güncellemelerini gerçekleştirmektedir.

MasterNode Nasıl Çalıştırılır?

Masternode’lar yukarıda bahsi geçen nodelar ve full nodelar ile kıyaslandığında çok daha fazla işleve sahiptir. Bir masternode’u çalıştırmak için kullanıcının belli miktarda yatırım yapması gerekmektedir. Yatırım yapmak negatif bir işlem gibi görünse de masternode kullanan kullanıcılar çoğu zaman büyü miktarlar halinde blok ödülleri kazanabilmektedir.

İşlevleri ile madencilik yapmaya oldukça benzeyen masternode’nin madencilik ile aynı işlem olduğu söylenilemez. Kullanıcı bir maternode’u çalıştırdığı takdirde yapması gereken tek bir şey vardır. Bu işlem ise yatırılan coinlerin cüzdan da tutulmaya devam edilmesidir. Bu sayede kullanıcılar pasif bir şekilde coin elde edebilmektedirler. Masternode ile madenciliğin farklılıklarına bakılacak olursa şöyle bir liste oluşturulabiliri,

 • Masternode ve madencilik arasındaki en temel farklılık masternode kullanmak için herhangi bir madencilik ekipmanına ihtiyaç yoktur.
 • Bir diğer farklılık ise madencilik yaparken çok fazla elektrik tüketilirken masternode’ların kullanımı için elektrik tüketimi oldukça azami seviyededir.
 • Aynı zamanda masternode’ların işlem gizlilik politikası madenciliğin gizliliğine kıyasla daha güçlüdür. Bu işlem gizliliği sonucunda blok jenerasyonu daha hızlı sağlanmaktadır.

Masternode Sayesinde Kazanç Elde Edilebilir mi?

Masternode kullanarak herhangi bir kazanç elde etmek belli kriterlere bağlıdır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir,

 1. Kullanıcıların seçtikleri varlığa bağlı olarak masternode aracılığı ile kazanç elde edilebilmektedir.
 2. Ayrıca seçilen coin cinsinin masternode’ların işlevlerinden yararlanma şekillerine göre de kazanç elde etme olasılığı oluşur.
 3. Masternode kullanan kişilerin seçmiş oldukları coin cinsinin zaman içinde değerlenip değerlenmemesi de kazanç elde etmenin önemli kriterleri arasında yer almaktadır.

Bu kriterler her sanal para platformunda aynı olacak diye bir kaide yoktur. Bunun sonucunda da bazı coinlerin yaratıcı yatırımcıları diğer yatırımcılara göre daha fazla kar oranı elde eder.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.