Madencilik Havuzu Nedir? En İyi Madencilik Havuzu Hangisidir?

Madencilik Havuzu Nedir? En İyi Madencilik Havuzu Hangisidir?

Madencilik havuzu kripto paraların omurgasını oluşturan bir yapıdır. Bir çok madencinin bir araya gelip havuzda işlemci güçlerini birleştirmesidir. Bundaki temel amaç kripto para üretilebilirlik sağlamak ve blok ödüllerini ortak biçimde paylaşılmasını sağlamaktır.

Madencilik Havuzu Nedir?

Oluşturulan Madencilik havuzlarında, bireysel madenciler diğer madencilerle güçlerini ve işlemci güçlerini birleştirerek zorlu madencilik kazımında fayda sağlamaktır.  Madencilerin kullandığı müşteriler, blokları kazdıklarını ispatlama koşuluyla herkesin üretilen genel blok ödüllerinden bir “pay” almasına olanak sağlamaktadır.

Kaç Çeşit Madencilik Havuzu Vardır?

Temelde iki çeşit madencilik havuzu vardır.

  • Bulut tabanlı havuzlar : Bu havuzlardaki madenciler bağımsız olarak madencilik yapar ve bulut yoluyla havuza bağlanmaktadır.
  • Madencilik çiftlikleri: Burada madenciler, aynı havuzda çalışarak yüzlerce hatta binlerce madencinin birlikte üretim yaptığı veri merkezleridir.
  • Çok kutuplu madencilik : Burada, hangisinin en karlı ise orada üretim bulmaya çalışan bir kripto para biriminden diğerine geçen madenci gruplarıdır.

En İyi Madenci Havuzları Hangisidir?

2010 yılında büyük bir özveri ile kurulan Slushpool, en eski madencilik havuzlarından biridir. Toplam bitcoin hashratının yüzde 11.4'üne sahip ve dünyanın en büyük 4'üncü madencilik havuzudur.

AntPool madencilik havuzu dünyanın en büyüğüdür. Toplam hash rate gücünün yüzde 25'ini karşılar. ASIC madencilik çipleriyle üretim yapan Bitmain tarafından işletilmektedir.

BTC.com diğer madenci havuzlarından farklı bir yapıya sahiptir. Antpool ve Slushpool madenci havuzlarının dünyanın her yerinde sunucuları bulunmasına karşın, BTC.com'un sadece Çin ve AB'de sunucuları bulunmaktadır.

Madencilik Havuzunun Negatif Yönleri

Enerji tüketimi kripto paraların en büyük sorunudur. Madencilik yapan firma yada kişiler karşılaştığı ve yarattığı temel sorunlardan birisidir. Bu yüzden madenciler elektrik sorunun yaşamayacağı ülkelerde madencilik yapmaktadır. Bunların başında Şili, Meksika, Çin gelmektedir.

Diğer sorunlar ise madencilik yaptıkları ülkelerdeki hükümetlerle sorunlar yaşamasıdır. Merkezi olmayan kripto paraların büyük madencilik şirketlerinin tekeline girmesi de sorunların başında gelmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.