Long Term Holder SOPR Verisi İle Bitcoin Yön Tayin Etme

Long Term Holder SOPR Verisi İle Bitcoin Yön Tayin Etme

Son dönemlerin popüler analiz yöntemlerinden biri olan onchain analiz yöntemiyle bitcoin fiyat tahmini hakkında önemli sonuçlar alınabilir. Bu yazımızda onchain veri analizlerininden biri olan LTH-sopr verisi kullanılarak bitcoin olası fiyat tahminlerine yer vereceğiz.

Uzun Vadeli Çıktı Kâr Oranı SOPR - (Spent Output Profit Ratio / Harcanan Çıktı Kar Oranı) çok önemli bir Onchain indikatörüdür. Size 155 günden fazla holder yapılan kârlı coinlerin hareketleri hakkında spesifik bilgiler verir. Bu coinlerin diğer coinlerden farkı arzın bir parçası olmaları ama likid olmamalarıdır.

LTH Sopr değerinin yüksek metrikler vermesi lokal dipleri ve tepeleri belirlemenize yardımcı olur. Bu indikatör sadece eski paraları filtre eder ve eski para sahiplerinin coini elde tutma inancının azalıp azalmadığını gösterir.

Uzun vadeli holderların Sopr değerinin yüksek gelmesi bu coini borsada harcayacakları anlamını kesinlikle taşımaz. Ama satış baskısının ve/veya eğiliminin daha yüksek olacağı anlamını taşıyabilir.

Bu veriyi ücretli olarak cryptoquant.com sitesinden alıyorum. Ama sizde isterseniz ücretsiz üye olup bir çok veriye ulaşabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz tablo günlük LTH-SOPR grafiğidir. LTH'ın yüksek metrik verdiği yerlerden lokal tepeleri ve dipleri hatta veriye fiyatların verdiği tepkileri (yükselişleri ve düşüşleri) görebilirsiniz.

Bitcoin-Long-Term-Holder-SOPR

Peki bunu block bazında çalıştırıp bu iniş ve çıkışları tespit etmemiz mümkün mü?

Not: Diğer veriler ile kontrol edildiğinde inanılmaz sinyaller elde edersiniz.

ÖRNEĞİN Aşağıdaki tablo block bazında bir grafik. 17 günlük Şubat verilerini içeriyor. En son 3 yüksek metriğe dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yakın bir tarihe göz atalım 2. metriği verdiği gün saat : 17.Şubat.2022 03:34

Bu yüksek metrikten beri düzenli bir düşüş eğilimi göstermekte.

Yine aynı gün Dormancy ve Coin Days Destroyed (CDD) verilerine bakalım.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere CDD verisi aynı saatte yüksek metrik vermiş. Peki nedir bu CDD? Uzun süredir harcanmayan coinlere daha fazla ağırlık veren bir ekonomik faaliyet ölçüsüdür. Yüksek gösterge değerleri, uzun vadeli yatırımcıların kâr elde etmek için kripto para harcadıklarını, piyasanın gücünden yararlandıklarını veya varlığı elde tutma inancının azaldığını gösterebilir. Bu, madeni paralar satılırsa, hareketsiz arzı sıvı dolaşım arzına yeniden etkinleştirebilir.

Kısacası LTH-SOPR verisini CDD ile teyit etmiş oluyoruz.

Bu metriğin yönünü teyit etmek için kullanacağımız diğer onchain indikatörü Dormancy...

Dormancy 4.30 saat sonra yüksek metrik vermiş ve LTH SOPR verisini doğrulaşmış oluyor.

Bu çalışma Naki Yılmaz Pektaş tarafından Kointimes için hazırlanmıştır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.