Litvanya Merkez Bankası Blockchain Tabanlı Bir Koleksiyon Parası Çıkarıyor

Litvanya Merkez Bankası Blockchain Tabanlı Bir Koleksiyon Parası Çıkarıyor

Litvanya Merkez Bankası, 9 Aralık tarihli bir basın açıklamasına göre, 2020 ilkbaharında dijital, blok temelli bir koleksiyon parası çıkaracağını açıkladı.

Para 16 Şubat 1918'de Litvanya Bağımsızlık Yasası'na ve yasayı imzalayan 20 kişiye adanmıştır. Kanuna göre, para 19.18 Euro, büyüklüğü ve şekli ise kredi kartına benzeyecek. Litvanya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Marius Jurgilas, Yasanın Litvanya tarihinde oynadığı önemli rol nedeniyle bu temayı seçtiklerini söyledi.

Blockchain teknolojisi, kurumun halka açmayı planladığı ve her biri Kanun’un 20 imzacısından birini içeren 24.000 coini barındıran katman olacak. Paralar, imzacıların faaliyet alanına göre altı kategoriye ayrılacak ve her kategoride 4.000 para olacak.

Her alımda koleksiyoncu, rastgele seçilmiş altı token ile ödüllendirilecek. Alıcı her kategoride bir coin tuttuğunda, fiziksel bir gümüş coin kullanabilecek. Tokenler merkez bankasının çevrimiçi mağazasında satın alınabilecek.

Banka, girişimin para toplama alanında daha genç bir nesle yer vermesini ümit ediyor ve daha genç bir kitleye hitap etmek için satın alma sürecinin belirtilmemiş “oyun unsurlarını” içereceğini söylüyor.

Daha Geniş Bir Girişimin Parçası

Jurgilas, projenin sanal varlıklar yaratmada daha fazla deneyim kazandıracağından merkez bankası için bir öğrenme deneyimi olduğunu söyledi. Bu tür uzmanlığın özellikle merkez bankalarının kripto varlıklarını tartıştığı ve kripto para birimlerinin ortaya çıkması konusunda yararlı olduğunu belirtti.

Banka, projenin inovasyon ve fintech girişimi için sadece bir adım olduğunu belirtti. Ekim ayında merkez bankası, IBM ve BT hizmetleri şirketi Tieto'nun blok zincir platformunu geliştirmeyi hedefleyen finalistler olarak seçtiğini de açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.