Libra Plus Facebook için Yeni Küresel Dijital Para Birimi Stratejisi

Libra Plus Facebook için Yeni Küresel Dijital Para Birimi Stratejisi

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Facebook Libra ile birlikte fiat pegged dijital para birimleri hazırlarken kripto bankacılığı yasağını bozuyor. Dün, Bilgiler Facebook’un Calibra cüzdanının farklı bölgeler için bir dizi fiat destekli dijital para birimi için para birimiyle desteklenen Libra 'yı terk edeceğini bildirdi. Şirket, bu fiat tabanlı dijital para birimlerini piyasaya sürerken, Libra'yı terk etmediğini hızlı bir şekilde belirtti. Bu bölümde, @NLW bu fiat dijital para birimlerinin başlangıçta Facebook’un mevcut kullanıcı tabanı arasında Libra'dan daha kolay benimsenebileceğini savunuyor.

Ayrıca bu bölümde, Yüksek Mahkeme, Hindistan Rezerv Bankası tarafından kripto bankacılığını yasaklamak için 2018 yılında aldığı kararını tersine çevirdi. Bu hareket, ilk yasaktan bu yana Hindistan'da büyük ölçüde kapanan bir endüstriye hayat verebilir. Son olarak, platformun kaldırılmasıyla ilgili Twitter'a karşı açılan bir dava ve HTC'nin de bitcoin tam düğümü çalıştırabilen yeni bir yönlendirici içeren bir haber toplaması yankı buldu.

Hindistan' da kripto paraların yeniden gündeme gelmesiyle birlikte burası Libra için bir başlangıç merkezi de olabilir. Kripto paralardan bunca yıldır uzak kalan ülkede insanların yeniden bu işe yönelmeleri Libra için bir şans olabilir. Bu her ne kadar Bitcoin'in varlığında tartışma konusu olsa da Facebook burada yatırım yapmayı ciddi şekilde düşünmeye başlamış görünüyor. İlerleyen günlerde Hindistan'da kripto para kullanımının nasıl ve ne şekilde olacağı, insanların bu durumdan nasıl etkilendikleri yavaş yavaş ortaya çıkacak.

Facebook bu yeniden başlangıç olarak adlandırılabilen durumdan kendine düşen payı ne kadar alabilecek göreceğiz. Bununla birlikte sürecin sürekli uzaması da insanların Libra'ya olan güvenlerinin yavaş yavaş azalmasına sebep oluyor. Pek çok insana göre Libra özellikle Facebook'un karıştığı güvenlik olayları sebebiyle asla istenen noktaya gelemeyecek.

Libra Vadeli Sözleşmelere Başlayacak

Kripto para borsalarından biri olan CoinFLEX, Facebook öncülüğündeki stablecoin olan Libra için fiziksel olarak düzenlenmiş vadeli prosedür sözleşmeleri başlatıyor. CoinFLEX, Libra üstüne vadeli işlemler sunacak Bloomberg doğrulusunda yayınlanan tek habere göre CoinFLEX, sosyal basın devinin gündemden düşmeyen kripto parası Libra projesine kalifiye kimi sözleşmeler gerçekleştirecek.

Borsa, 24 Ekim’de Libra işlemlerine ait kalifiye tek IFO düzenlemeyi tasarılıyor. Vadeli İşlemler, trader’ların Libra’nın 30 Aralık 2020’ye kadar işlek olup olmayacağına değin bahis yapmalarına destur verecek. Kısa ya da uzun pozisyonlarına bağlı olarak, yatırımcılar ya Libra tokenlerini kazanacaklar veyahut şimdiye kadarki bütün yatırımlarını kaybedecekler.

Başka tek söylemle, Libra ileriki sene Aralık ayına kadar etkinliğe geçmezse, yatırımcılar ilk yatırımlarını kaybedeceklerdir. CoinFLEX CEO’su Mark Lamb doğrulusunda ifade edildiği gibi Libra vadeli sözleşmelerinin başlangıç maliyeti 0,30 dolar olarak belirlenecek.

CoinFLEX CEO’su Libra’nın şu ana kadar etkinliğe geçme ihtimalinin kabaca %30’a denk olduğunu açıkladı.

Bu daha başlatılmamış tek kripto para için CoinFLEX’in ilk IFO’su değil. Temmuz ayında, Seyşeller odaklı borsa Blockchain’in beraber çalışabilirliğini meydana koyan proje Polkadot’un DOT tokenleri için tek IFO başlattı.

CoinFLEX ayrı olarak Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Ethereum (ETH) için de fiziksel olarak düzenlenmiş vadeli işlemler sunuyor.

Libra Neden Gecikicek?

Facebook’un kripto para projesi olan Libra, nerdeyse her hafta yeni tek reaksiyon ile karşılaşmakta ve bu vaziyet Libra’nın belki de hiç pazara çıkamamasına neden olabilir. Facebook’un kripto para projesi olan Libra, nerdeyse her hafta yeni tek reaksiyon ile karşılaşmakta ve bu vaziyet Libra’nın belki de hiç pazara çıkamamasına neden olabilir.

Yaşanan baskılar ve regülatörlerden gelen uyarılar, kurucu üyelerden PayPal’ın da Libra Association‘dan çıkmasına yol açtı. Libra’nın en devasa rakiplerinden birisi olarak görülen Ripple‘ın CEO’su Brad Garlinghouse da yeni yayınlanan tek izahında Libra’nın beklendiği gibi 2020 seneninde pazara hiç çıkamayabileceğini vurguladı.

Libra’nın en devasa rakiplerinden birisi olarak görülen Ripple‘ın CEO’su Brad Garlinghouse da yeni yayınlanan tek izahında Libra’nın beklendiği gibi 2020 seneninde pazara hiç çıkamayabileceğini vurguladı. Garlinghouse, Libra ile ilgili şunları ifade etti:

”Libra’nın tahmini olarak 2020 seneyin bitimine kadar pazara giriş yapamayacağına bahse girerim.”

Garlinghouse, Libra ile ilgili şunları ifade etti:

Garlinghouse Libra’nın aşması lüzumlenen en devasa engelin ise regülasyonlar olduğunu düşünmekte. ABD Temsilciler Meclisi’ne bunun dışında Almanya ve Fransa doğrulusunda da Libra karşıtı defa çok yorumlama yapıldı ve Facebook’un bunları aşıp aşamayacağı merak hususu oldu.

Yetkililer Libra’ya Tepkili

Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire mevzu ile ilgili yaptığı izahta AB içinde Libra’nın tüketimini engellemeyi düşündüklerini ve bunun kendisi maddi egemenlikleri için riziko oluşturduğunu vurgulamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi’ne bunun dışında Almanya ve Fransa doğrulusunda da Libra karşıtı defa çok yorumlama yapıldı ve Facebook’un bunları aşıp aşamayacağı merak hususu oldu.

Regülatörler Libra’ya Tepkili Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire mevzu ile ilgili yaptığı izahta AB içinde Libra’nın tüketimini engellemeyi düşündüklerini ve bunun kendisi maddi egemenlikleri için riziko oluşturduğunu vurgulamıştı.

ABD Terör Finansmanı ve Finansal İstihbarat yöneticisi Sigal Mandelker de farklı tek konuya ilgi çekerek şunları ifade etti: 'İster Bitcoin, ister Ethereum isterse de Libra olsun, mesajımız tüm şirketlere yönelik aynıdır. ABD Terör Finansmanı ve Finansal İstihbarat yöneticisi Sigal Mandelker de farklı tek konuya ilgi çekerek şunları ifade etti: 'İster Bitcoin, ister Ethereum isterse de Libra olsun, mesajımız tüm şirketlere yönelik aynıdır.'

Facebook'un Bağlantıları Libra'nın Kurucu Ortaklarının Büyük Çoğunluğunu Şüphelendiriyor

Facebook’un sorunlu kripto para birimi projesi Libra, görünüşte dipsiz bir tartışma çukurunda kendini daha aşağıya çekmeye devam ediyor. PayPal gibi kilit bir kurucu ortağı kaybettikten bir haftadan kısa bir süre sonra, Libra'nın merkezileştirilmiş bir dijital para birimi olarak güvenilirliği sorgulanmaya başladı.

Yeni bir rapor Pazartesi günü erken saatlerde ortaya çıktı ve Libra'nın 27 kurucu ortağının en az 15’inin doğrudan ya da dolaylı olarak Facebook ile ilişkili olduğunu iddia edildi. Raporda vurgulandığı gibi, bu bağlantıların bir tür çıkar çatışması ile lekelenip lekelenmediğini bağımsız olarak henüz belirlememiştir. Bununla birlikte, raporda, Facebook’un Libra ekosisteminin tüm paydaşların eşit olduğu kooperatif bir sisteme dayandığı iddiasıyla ilgili ciddi sorular ortaya koymak için yeterli madde olduğu görülüyor.

Facebook, Libra'yı geleneksel bankacılık sistemini geride bırakacak milyarlarca insana finansal katılım ve refah getirmek için eşsiz bir fırsat olarak görüyor. Bunu yaparken, şirketin yaptığı açıklamada, Facebook'un başrol rolü talep etmek yerine sadece diğerleri gibi Libra ekosistemine katkıda bulunanların rolünü oynayacağını söylüyor.

PayPal Facebook Libra Projesinden Çekildiğini Açıkladı

Libra başkanı David Marcus, ABD Senatosu Komitesi'ne bu yılın başlarında Facebook'un diğer tüm kurucu ortaklar gibi sadece bir oy vereceğini söyledi ve yönetimin görevinin herhangi bir tüzel kişiliğin hakim olmadığını temin etmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, bu iddia Wired'ın 15 Libra Birliği üyesinin Facebook yönetim kurulu üyelerini içerebileceğini veya ortak yatırımcılar aracılığıyla dolaylı bağlantılara sahip olduklarını bildirmesinin ardından eleştirilerin odağı oldu.

Raporda adı geçen şirketlerin hiçbiri bu bağlantıları çevreleyen spekülasyonlara cevap vermedi. Bu bağlantılar yasal olarak bir çıkar çatışması oluşturmaktan kaçırken, Facebook'un gizlediği sebepleri olduğu şüphesine kesinlikle katılacaklar.

Libra Birliği Ürün Müdürü Görevinden Ayrıldı

Facebook Libra'nın arkasındaki istikrarlı bir organizasyon olan Libra Birliği ürün müdürü Simon Morris, birliği sadece 5 ay sonra terk etti. LinkedIn profiline göre Morris, Nisan ayında kuruma katıldı ve Libra projesinin kamuya duyurulduğu Ağustos ayından sadece iki ay sonra ayrıldı. O zaman, Libra macerasının bir parçası olmak için "süper heyecanlı" olduğunu ve "bunun sadece bir başlangıç ​​olduğunu ve yapılacak çok iş olduğunu" söylemişti.

Morris daha önce farklı iki dönemde teknoloji şirketi BitTorrent ile yaklaşık on yıl çalışmıştı. LinkedIn profiline göre son görevi ise BitTorrent’in kripto para birimi projesinin tasarımını ve geliştirilmesini yönettiği baş strateji sorumlusuydu:

“Çalışma doğrudan Mayıs 2018’de TRON tarafından BitTorrent’in devralınmasıyla sonuçlanan satın alma tartışmalarına yol açtı. Kripto projesi devam ediyor ve“ Atlas Projesi ”adı altında pazara sunuluyor. Daha geçen hafta, ödeme devi PayPal Libra Birliği 'nden ayrıldı. Visa, Mastercard ve Stripe'in ayrıca, Facebook'un veri ve gizlilik konularını ele almasıyla ilgilendikleri için resmi olarak birliğe katılmakta tereddüt ettikleri biliniyor. Üç şirketten ayrıca ABD'li milletvekillerinden Libra Birliği ile olan ortaklıklarını tekrar gözden geçirmeleri istendi.

Libra Vadeli Sözleşmelere Başlayacak

Libra'nın nasıl işleyeceği ve kullanıcılara nasıl bir yarar sağlayacağı konusu hala bir bilinmezlik. Bu da hem Bitcoin tarafında hem de altcoin sahipleri için bir tedirginlik yarattığı görülüyor. Bu tedirginlik aynı zamanda Bitcoin'in son zamanlardaki inişli çıkışlı hareketinin de sebebi olabilir. Ancak son düşüşün tamamen Libra kaynaklı olma ihtimali oldukça az.

Libra'nın son zamanlarda içten içe kaynadığı da gözden kaçmıyor. Bu durum dışardan bakıldığında Libra'nın hiç de güven vermeyen bir hareket olduğunu insanlara gösteriyor. Libra konusundaki belirsizlik bir süre daha devam edecek gibi.

Fransız Milyarder Facebook'un Libra Para Birimini Desteklemesi İçin Fransa'ya Çağrıda Bulundu

Fransa'nın en iyi İnternet servis sağlayıcısı Iliad'ın kurucusu olarak bilinen telekomünikasyon ve teknoloji endüstrisinde aktif olan Fransız milyarder işadamı Xavier Niel, LesEchos'a 11 Ekim tarihinde Facebook'un Libra kripto projesine olan desteğini ifade eden bir yazı yazdı. Eninde sonunda Libra hayatımıza girecek. Bu, Xavier Niel 'ın yazının başlangıcında kullandığı ifade. Bu kaçınılmazdır ve inkar etmek Fransa’yı kırılganlık ve bağımlılık konumuna getirecektir.

Xavier Niel 'e göre, Fransa kendisini bu devrimin merkezinde konumlandırmalı ve sosyal ve insani ilerlemeyle örtüşebilecek bu teknolojik süreci desteklemelidir. Bu projeyi durdurmaya yönelik tüm girişimler üretkenlik karşıtıdır. Dünya daha fazla özgürlük, özerklik ve devletlere daha az bağımlılık istiyor. Ödeme yöntemleri de bundan kaçamayacak.

Bu düşünceler, Xavier'in Libra'yı ekonomik istikrarsızlık durumunda birçok ülkede güvenli bir varlık olarak gösterebilecek ve mevcut para birimlerine daha istikrarlı bir alternatif olarak görülecek. Buna ek olarak, ödemeler SMS gibi daha doğrudan ve daha hızlı olacak. Aracı olmadan daha fazla gecikme ve yüksek komisyon olmayacaktır. Bu bildiğimiz bankacılık sistemini tehdit edebilir ve değiştirebilir.

Fransız Milyarder Facebook'un Libra Para Birimini Desteklemesi İçin Fransa'ya Çağrıda Bulundu

Makalede, Xavier ayrıca Libra'nın küresel finansal katılım ile ilgili getireceği avantajlardan bahsetmektedir. ‘Banka işlemi yapmayan’ nüfus yaklaşık 1,7 milyar. Bu dünya nüfusunun yaklaşık % 31’ine denk geliyor. 1 milyarı cep telefonuna sahip ve 480 milyon’u İnternete girebiliyor. Bu insanlar yeni bir para biçimi kullanmaya başlarsa, milletler güç kaybetmekten veya bu ortak kimlik duygusundan korkmamalıdır.

Libra sadece doğru destekle herkes için ek bir kolaylık haline gelebilecek bir yeniliktir.

Ancak, Fransız milyarderin Libra ile iyi anlaşmak için pek çok menfaate sahip olduğu unutulmamalıdır. Şirketi İlyada, Libra Derneğinin kurucu üyelerinden biri. Bu nedenle Xavier'in makalede ifade edilenden farklı bir görüşe sahip olması oldukça garip olurdu.

OpenLibra 4 olası ortağını kaybetti!

Libra dijital para biriminin alternatif bir versiyonunu oluşturma girişiminin yazarı, proje katılımcılarının bazıları hakkında yanlış bilgi verdi. Bu nedenle, Tendermint, Chainlink, Web3 Foundation ve Hashed temsilcileri, projeye katılmaktan vazgeçtiler. Bu haftanın başlarında, Osaka'daki Devcon5 konferansında Wireline kurucu ortağı Lucas Geiger, Facebook'tan "Libra”’nın kurumsal olmayan versiyonu" olmayı amaçlayan OpenLibra girişimini başlattı.

İddiaya göre, OpenLibra geliştirme ekibi, Cosmos, Chainlink, Web3, Demokrasi Dünyası ve Danimarkalı Kızıl Haç gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi çeşitli blok zinciri projelerinin temsilcilerini içeriyordu. Sunny Aggarwal, “Bir toplu görüşmeye katıldım. Ondan sonra hiçbir şey yapmadım ve adımı slaytlara eklemeden önce bana sormadılar ”dedi.

Benzer yorumlar Chainlink, Web3 Foundation ve Hashed tarafından sağlandı. Son iki şirket, bu projelerde artık çalışmayan çalışanlarla yanlışlıkla ilişkilendirildiklerini belirtti. “OpenLibra'ya karşı değiliz. Biz sadece onların bir parçası değiliz ”dedi. Lucas Geiger’in resmi olarak yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilediği bildirildi.

OpenLibra dört potansiyel ortağını kaybetti.

Chainlink CEO'su Sergey Nazorov ile beraber bir muhabirle yapılan Telegram mesajında, Geiger şöyle dedi: “Aceleci bir materyal hazırladık ve ekibim ortaklarım ve potansiyel ortaklarımın bir listesini aldı ve siteye yerleştirdi. Şimdi kaldırıldı. Bunun sebep olduğu sorun için özür dilerim. Daha yakından incelemeliydim.”

Ethereum geliştiricilerinden Libra ile ortaklık beklenirken Lane Rettig'den OpenLibra için projeye dahil oldukları haberi geldi. Aynı zamanda, çeşitli şirket ve kuruluşlardan sekiz temsilci daha projeye katılımlarını doğruladı. Bunlar arasında Tendermint direktörü Zaki Manian ve ayrıca Iqlusion, Vulcanize, BlockScience ve HiveOnline kurucuları yer aldı. Hepsi, arkasındaki şirketlerin katılım durumu belirtilmemiş olmasına rağmen, OpenLibra'yı bireysel olarak desteklediklerini belirtti.

Visa, eBay ve Mastercard Libra'dan Ayrıldı

Libra için ödeme şirketlerinden ard arda ayrılık kararı geliyor. Ödeme şirketleri Mercado Pago, Visa, Stripe, Mastercard ve eBay, en büyük sosyal ağ platformu Facebook dijital para birimi Libra projesini bıraktı.

“Libra Birliğinin vizyonuna saygı duyuyoruz. Ancak, eBay kurucu üye olarak ilerlememe kararı aldı. Şu anda kullanıcılarımız için yönetilen bir ödeme seçeneği sunmaya odaklandık ” dedi. Buna karşılık Stripe, Libra'nın belirli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi, ancak şu ana kadar şirket, çevrimiçi ticaret geliştiren küresel ölçekte projeleri desteklemeye odaklanacak: Stripe'nin temsilcileri, “ Projenin ilerleyişini yakından izleyeceğiz ve Libra derneği ile daha sonraki aşamalarda işbirliğine açık kalacağız ” dedi.

Visa ayrıca, Libra Birliği'ne girişini şimdilik erteleyeceğini belirtti: “Değerlendirmeyi yapmaya devam edeceğiz ve nihai kararımız, derneğin düzenleyici kurumların zorunlu gerekliliklerine tam olarak uyma kabiliyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olacak”

Visa, eBay ve Mastercard Libra'dan Ayrıldı

Bununla birlikte, şirket blockchain teknolojisine dayanan çözüm potansiyelinin mevcut ödeme sistemlerinin kapasitesini aştığını vurguladı: “Visa'nın Libra’ya duyduğu yoğun ilgi, iyi düzenlenmiş blok zinciri bazlı ağların, özellikle gelişmekte olan ülkelerden olmak üzere çok sayıda insan için dijital ödemelere değer katacağı inancımızdan kaynaklanmaktadır.”

Calibra CEO'su David Marcus, Visa ve Mastercard’ın düzenleyici belirsizliği ortadan kaldırmak için Libra’ya katılmayı erteleme kararına saygı duyduğunu yazdı. Ona göre, bu kadar önemli katılımcıların serbest bırakılması, projeye son vermenin zamanı geldiği anlamına gelmiyor. Ancak, Marcus, Libra’nın kısa vadeli umutları bağlamında bunun çok iyi bir haber olmadığını itiraf etti.

Bununla birlikte, Uber ve Lyft gibi tanınmış şirketler ve koruyucu Anchorage, Libra ile işbirliğinde kalacaktır. Visa destekli bir şirketin temsilcileri BBC ile yaptığı konuşmada, "Anchorage Libra derneği misyonunu izlemeye devam etmeyi planlıyor ve ilk günlerinden itibaren projeyle çalışan kurucu üyesi olmaktan gurur duyuyor" dedi.

CNBC'den Sally Sheen, Uber'in de projede kaldığını söyledi: Daha önce, elektronik ödeme sistemi PayPal operatörü dijital para projesini Facebook'tan çekildi.

Nick Szabo: Bitcoin Borsalarda Libra'dan Daha Çok İşlem Görecek

Bitcoin (BTC) on birinci yılına girerken, Libra Birliği’nin kurucu üyelerinin projeden çekilmeleri Facebook'u bazı güçlüklerle karşı karşıya bırakıyor. Libra 2020 başlarında lansman yapmak için bir hedef belirledi, ancak yasal düzenlemelerin onaylanmaması ve merkez bankalarından gelen yorumların dikkate alınmaması projeye olan güveni sarstı. Teker teker Libra Birliği'nin kurucu üyeleri PayPal'ın ayrılmasından sonra yavaş yavaş ayrılmak için imza atmaya başladı. Birlikten ayrılma niyetlerinin belirtileri, geçen hafta kararlar alınmadan önce ortaya çıkmıştı.

Ardından sadece bir gün içinde ödeme işlemcileri ayrılmaya karar verdiler. VISA, MasterCard, Stripe ve eBay'in tümü, kendi düzenleyici sınırlamaları üzerinde çalışan ödeme sistemlerine farklı bir yaklaşım sunuyor. Öte yandan Libra, hala testnet aşamasında ve bu noktada çok fazla risk olarak görülüyor. Bitcoin öncüsü Nick Szabo, BTC'nin hala rekabette önde olduğunu vurguladı.

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra 'dan Daha Çok İşlem Görecek

Benzer yorumda bulunan Nick Carter, Libra'nın gerilemesinin, kurumsal bir yapı tarafından desteklense de, alternatif para yaratmak isteyen önceki projeleri hatırlattığını da sözlerine ekledi.

Nick Szabo : Bitcoin Borsalarda Libra 'dan Daha Çok İşlem Görecek

Bitcoin fikri ise, daha esnek bir dijital varlık yaratarak gönüllü ve anonim katılımı içeriyordu. Libra'ya blok üretici olarak katılmak, ayrıcalık için 10 milyon dolara mal olacaktı. Facebook, fiyatı ödemeye ve ekosisteme katılmaya hazır çok sayıda varlık olduğunu iddia etti. Ancak bu noktada, önde gelen ödeme sağlayıcılarının örneği endişe verici işaretler ortaya koyuyor.

Calibra başkanı David Marcus, destekçilerin kaybının kısa vadede kötü haber olduğuna inanıyor, ancak Libra'nın kaderini bu durum belirleyemiyor. Zor oturumlar sırasında projeye sadık kaldığı için VISA ve Mastercard'a teşekkür etti.

Libra kesinlikle testnet'te çalıştığı ve geliştiricileri teknolojiyi test etmeye davet ettiği için bulut bir yazılımı değildir. Ancak ağ, yeterli sayıda para birimini takas etmek ve bunları güvenli bir şekilde tutmak için düzenleyicilerin onayı ve ek yapılar gerektireceğinden şu anda yeterli değil.

Kripto piyasası zaten katılımcılara dayalı ağların inşa edilmesinin nispeten kolay olduğunu gösterdi. Düzenleyicilere sormadan bile, EOS gibi projeler dünya çapında bir ağ kurdu. Block.Oe, EOS'un yaratıcısı, 24 milyon dolarlık nispeten küçük bir para cezası ile ortadan kayboldu. Ancak Facebook ve Libra Birliği üyeleri çok daha yüksek bir statüye sahipler ve daha büyük potansiyel para cezalarıyla daha da fazla incelemeyr maruz kalabilirler.

Libra, merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı

İsveç Merkez Bankası Başkanı bugün yaptığı açıklamada, "Libra merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı" dedi. Facebook'un dijital para birimi Libra, merkez bankalarının çalışmalarında reform yapmaya zorladı. Bu, İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves tarafından regülatörün kendi dijital para birimini ihraç etme olasılığını araştırdığını belirtti. CNBC ile yaptığı konuşmada, merkez bankalarının işlemleri ile ilgili düşündüren Libra’ya “inanılmaz derecede önemli bir katalizör olayı” dedi.

İsveç Merkez Bankası Başkanı Ingves, İsveç yurttaşlarının kullanması için uygun olan İsveç Kronu adlı bir ürün/hizmet üretmek istediğini dile getirdi. Başkan, "İşimi teknik olarak iyi yaparsam, sorunum yok. Ancak, 1668'de olduğu gibi 20 kilogramlık bakır madeni para üretmeye başlarsam, yakında operasyonları keseriz ”dedi.

Aynı zamanda, İsveç Merkez Bankası başkanı Libra’nın henüz herhangi bir engelle karşı karşıya olmadığına kesin gözüyle bakıyor. Başkan Ingves, para konusunda bir gün her şeyin dijital hale geleceğini belirtti. "Ancak eski bir sorun var. Özel sektör parası ya da devlet parası…  Aslında bunlar birbirinin aynısı, ancak eğer tarih bize bir şey öğretirse, özel sektörden gelen tüm bu girişimler er ya da geç başarısız olur ”dedi.

Ayrıca, İsveç Merkez Bankası'nın halihazırda nakit kullanımındaki keskin düşüş nedeniyle merkez bankasının dijital para birimini çıkarma olasılığını incelemekte olduğunu söyledi. Regülatör bu yıl pilot bir proje başlatabilir.

Libra’nın piyasaya sunulması sırasında kendi dijital para birimini geliştirme konusunda konuşan ilk merkez bankası olan İsveç regülatörünün olmadığını belirtmekte fayda var. Temmuz ayında Çin Halk Bankası eski Başkanı Zhou Xiaochuan, dijital yuan gelişimini hızlandırmak için çağırıldı. Ağustos ayında, Çin merkez bankası temsilcileri, regülatörün kendi dijital para biriminin beş yıllık gelişimden sonra hazır olduğunu açıkladı.

Libra Derneği: "Proje, PayPal ve Visa Olmasa Dahi Çalışmaya Devam Edecek"

Facebook Blok Zincir Departman Başkanı olan David Marcus "Libra, PayPal ve Visa Olmasa Dahi Çalışmaya Devam Edeceğiz" dedi. 7 önemli iş ortağının Libra Derneği 'nden ayrılmasının ardından okların üzerine çevrildiği Marcus: Yürüttükleri projenin gelişmesi ve ilerlemesi için hiçbir problem yaşamadıklarını aynı zamanda Libra Şifreleme Parası konsunda start verilmesini etkilemeyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde PayPal ve Visa'nın da Libra Projesinden ayrılması ile akıllara gelene Libra Projesi dağılıyor mu? sorusuna David Marcus'tan cevap gecikmedi. Daha önceden ayrılan iş ortaklarının büyük bir kısmı projenin geliştirilmesinde ilerleyen aşamalarda geri döneceklerini belirten Marcus bu şirketlerin Libra Derneğine üye olmadan dahi işlemlerini yürütebileceklerini ve hizmet verebileceklerini belirtti.

Libra Derneği Projesine katılım durumunda şirketlerin çeşitli ülkelerden gelmekte olan düzenleyici kurumların yarattığı baskı ve şirketlerin itibarına ciddi zarar verebileceği düşüncesi ortakların projeden ayrılmasını söz konusu ediyor. Ancak Marcus bahsi geçen şirketlerin Libra Projesi'nden çekilmesinin, hisse ortaklarına çok üst düzey sorumluluk yüklediği için Dijital Para Biriminin başlatılmasına katılım konusunda oldukça özgüvensiz ve isteksiz olmalarının neden olacağını düşünüyor.

Libra Derneği: "Proje, PayPal ve Visa Olmasa Dahi Çalışmaya Devam Edecek"

Cenevrede toplanan Libra Derneği, bir tönetim kurulu teşkil edilmesini onayladı. Projenin söz konusu edilmesi ile birlikte Libra Derneği bünyesine 100 adet ortak daha almayı düşünüyor. Tam olarak 1.500'ü aşkın kuruluşun Libra Projesi'ne katılmaya sıcak baktığı fakat toplam sadece 180 adet kuruluşun dernek kaidelerini karşıladığı söylentisi de toplantının ilgi çeken yanlarından oldu.

ABD Temsilcisi Davidson, global mali sistemi zor duruma düşürecek kendi Kripto Para Birimini yaratmasından ziyade, Facebook'un Bitcoin para birimini kendi var olan sistemi ile bütünleştirmesi görüşünü bildirmekten çekinmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.