Kucoin Nedir?, Kucoin Güvenilir mi?

Kucoin Nedir?, Kucoin Güvenilir mi?

Son zamanlarda yatırımcıların en büyük ilgi alanı olan kripto para piyasasında işlem yapılabilecek borsalardan bir tanesi de Kucoin borsasıdır. Kucoin nedir diye kısaca tanımlayacak olursak; kripto para birimleri ile al sat gibi finansal işlemler yapılmasına ve yatırım alanı olarak kullanılabilmesine yarayan borsa platformlarından biridir diyebiliriz.

Bilindiği gibi kripto para birimlerine olan artan talep ile gitgide bu alana özel hizmet vermeye başlayan borsa platformlarının da sayısı artmaktadır. Yüzlerce kripto para borsalarından en bilineni ve kullanılanı olan Kucoin halen birçok yatırımcı tarafından araştırılmaktadır.

Oldukça fazla kullanıcıya sahip olan fakat birçok farklı söylentiye de sahiptir. Halen tam olarak anlaşılamayan bu borsa hakkında sıklıkla sorulan Kucoin güvenilir mi, Kucoin yasal mı ya da Kucoin para yatırma işlemleri gibi konulara birkaç başlık altında değindik.

KuCoin Borsası Hangi Ülkenin? 

Kucoin hangi ülke kaynaklı olduğu en çok tartışılan konulardan bir tanesi olmuştur. Platformun vermiş olduğu bilgilere göre Kucoin borsa platformu olup Singapur merkezli olarak 2017 yılında kurulmuştur.

Kucoin Kurucuları Kimlerdir?

Kucoin platformunun Ceo’ su Michael Gan iken başka 6 kurucu ortağı bulunmaktadır. Platformun diğer kurucu ortakları ise Eric Don, Top Lan, Kent Li, john Lee, Jack Zhu ve Linda Lin’ dir. Kucoin platformu ekibinden yapılan açıklamalara göre firmanın 300’ den fazla çalışanı olduğu ve ana ofisleri Çin, Tayland, Filipinler ve Singapur’ da bulunmaktadır.

Platforma 2019 yılında daha sonraki zamanlarda Çinli iş adamı You Au atandığı bilinmektedir. Fakat, borsa Ceo’ luğunu You Au’ nın yürütmeye devam ettiği bilinse de firma ana sayfalarında ve tanıtımlarında bu ismin geçmiyor oluşu birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır.

Kucoin Güvenilir Mi?

Kucoin geçtiğimiz 2020 yılında bazı yolsuzluk iddiaları ile karşı karşıya gelmiş olup Singapur Yüksek mahkemesi tarafından yargılanmıştır. Ortaya atılan iddialar bu borsaya yatırım yapmayı düşünen ya da yatırımcısı olan milyonlarca kişinin oldukça fazla aklını bulandırmıştır.

Kucoin güvenilir mi ikilemi yaşayan birçok kullanıcı ortaya çıkan söylentilerden dolayı platforma olan güvenini kaybedip parasını çekerek farklı platformlarda işlem yapmaya başlamıştır. Bu yaşanan olaylar sonrası fazlaca yatırımcısını kaybeden Kucoin yine de kendisini ortaya atılan iddialara karşı savunmayı başarmıştır.

Söylentilere göre Kucoin borsa platformu Hong Kong ofisinin adresinin tamamen asılsız ve boş olduğu, firmanın dolandırıcı olabileceğidir. Ortaya atılan bu söylentiler giderek büyümüş olup firma davalık olup yargı sürecine gitmiştir.

Singapur mahkeme heyeti tarafından bu borsaya girişlere yasak getirilmiştir. Faaliyetleri engellenen platformun ne yazık ki tek problemi bu olmamaktadır. Gerek boş adreslerin ofis adresi olarak yazılması gerekse firma yetkililerinden bazılarının isimlerinin saklanması ve son olarak da Singapur para otoritesine başvuruda bulunmaması ona olan güveni daha da sarsmaktadır.

Firma her ne kadar yaptığı açıklamalarda yatırımcılara güven vermeye çalışsa da özellikle para ödeme sistemleri ile ilgili olan yetkili mercilere başvuru yapmaktan çekinmesi, lisans almadan ödeme mekanizmalarını çalıştırması platformun güvenilirliğini açıkça zedeleyen etmenlerden bir tanesi olmaktadır.

Tüm bu yasal izinleri bulunmayan ve açıkça mahkeme tarafından yasaklanan platformun Singapur merkezli çalıştıklarını iddia etmesi de diğer kafa karıştırıcı konulardan bir tanesidir.

Ortada var olan bu belirsizliklere rağmen platformun oldukça fazla kullanıcı sayısı olup günlük işlem hacmi de çok yüksektir. Kucoin’ in yayınlamış olduğu bilgilere göre güncel olarak borsada 835,553,084 kullanıcı bulunurken günlük işlem hacmi de $517,190,828,628’ dır.

Çünkü, platform kullanıcılarına güven vermesi açısından onlara hesaplarını daha da korunaklı hale getirmeleri için Google Authenticator kurmalarına izin vermektedir. İşlemlerinin tamamen güvenli bir alanda gerçekleşmesi içinde sistemlerinde ek olarak gizlilik protokolleri kurulmuştur.

KuCoin Para Yatırma

Kucoin para yatırma işlemleri için öncelikle bu platforma üye olarak kendinize ait bir borsa hesabı açmanız gerekmektedir. Hesabınızı açtıktan ve onayınızı aldıktan sonra borsayı aktif olarak kullanmanız mümkün olacaktır. Kucoin para yatırma işlemlerinde sırasıyla şunları yapmanız gerekmektedir;

  • Öncelikle hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından da Kucoin borsa hesabınıza başka platformlar aracılığı ile para yatırmanız gerekmektedir.
  • Binance TR’ den para gönderme en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Binance TR hesabınızın cüzdan adresini Kucoin borsasında bulmalısınız.
  • Ayrıca işlem yapacağınız kripto para sistemine uygun olan bir ağı seçmelisiniz. Örneğin BNB gönderimi için BEP20 ağı seçilmelidir.
  • Gerekli onaylamalardan sonra BNB transferi gerçekleşmiş olacaktır.

Kucoin Yasal Mı?

Kucoin ile ilgili şaibeli iddialar sonrası kullanıcılar Kucoin yasal mı diye merak etmektedir. Kucoin ile işlem yapılması mümkün olmakla beraber ne yazık ki bu borsanın herhangi bir yasal tescili yoktur. Bilindiği üzere birçok kripto para platformu yasal düzenlemelerin bazılarına tabi olmadıklarından yasal tescilli değildir. Kucoin platformu da bunlardan biri olup yasal tescili bulunmamaktadır.

Kucoin Dolandırıcılığı

Kucoin borsası 2020 yılının Eylül ayında büyük bir siber saldırıya uğrayarak yatırımcılarını oldukça korkuttu. Platformun uğramış olduğu saldırı sonrası Kucoin dolandırıcılığı hacklenme olayı ile yaşanmış olup borsadan yaklaşık olarak 150 milyon dolarında bir para çekimi gerçekleştirilmiştir.

Büyük miktarda paranın çalındığı saldırıda o zaman ki borsa Ceo’ su olarak görev yapan Johnny Lyu maddi kayıpların çoğunun geri alınabildiğini açıklamıştır. Ceo yapmış olduğu açıklamada tam olarak çalınan paranın %84’ ünü kurtarabildiklerini söylemişlerdir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.