Kripto Piyasaları Krizde mi ?

Kripto Piyasaları Krizde mi ?

Aşağıda, Bitcoin ve kripto para ve türev piyasalarının nasıl tepki verdiğini ve müşterileri verilerindeki son kullanımda ticaretlerinde neler kullandığını görmekteyiz. Peki, son dönemde yaşananlar ışığında kripto piyasaları krizde mi yoksa bu geçici bir durum mu?

Bitcoin Güvenli Bir Liman mı?

Mevcut mali kriz, 2008 yılında Bitcoin'in yaratılmasına yol açan soruları vurgulamaktadır. Hükumetler, Satoshi Nakomoto'yu sürekli değer kaybetmeyen bir varlık sınıfı yaratmaya iten tüm finansal araçları kullanmaktadır.

Şu anda, finansal sıkıntıların tüm zamanlarında olduğu gibi, nakit para kral durumunda. Ancak bu kısa ömürlü olabilir. Tüm pazarlarda çok riskli bir eğilim görüyoruz. Bu da kripto piyasaları krizde mi sorusunu diri tutuyor. Dijital varlık piyasaları bu uçuştan nakde dönüştürülmedi ve S&P ve FTSE düştükçe 12 Mart'ta büyük bir düşüş yaşandı.

  • S&P 500 geçen ay% 29 düştü
  • FTSE 100 geçen ay% 31 düştü
  • Altın, geçen ay% 8 düştü
  • Bitcoin geçen ay% 30 düştü

Bununla birlikte, Bitcoin hala kendini bir varlık sınıfı olarak kurma sürecindedir. Bu kriz ortaya çıktıkça, onun değerinin daha az korelasyonlu bir değer deposu olduğunu kanıtlayan işaretleri görmeye başlayabiliriz. Bu grafik, Bitcoin'in son altı hafta boyunca büyük borsalara ve altına karşı nasıl ilerlediğini göstermektedir:

Kripto Piyasaları Krizde mi ? Kripto Piyasaları

Bitcoin kendisini güvenli bir sığınak varlığı olarak gösterecek mi?

Bitcoin arzının yakında yarıya indirilmesi, para baskısı ve modern tarihteki merkez bankası müdahalesi ile ilgili en büyük deneylerden birisi olacak. Bitcoin'in kendini deflasyonist, daha az korelasyonlu bir güvenli liman varlığı olduğu düşüncesi olgunlaşmıştır.

Kripto Borsaları Değişiyor

Bu grafik, genellikle birbirleriyle aynı doğrultuda ticaret yapan başlıca borsaları göstermektedir. 12 Mart'ta borsalar arasındaki farkların önemli ölçüde genişlediğini ve borsalar arasındaki fiyatlamanın 2018'den önce görülmeyen seviyelere düştüğünü gördük.

Kripto Piyasaları Krizde mi ? Kripto Piyasaları

Kripto türevleri piyasaları ve spot fiyatlar arasındaki geri bildirimlerden kaynaklanan büyük bir oynaklık gördük. Balinalardan gelen büyük siparişler, fiyatlandırmayı önemli ölçüde etkileyebilir ve çarpıtarak bu zamanlarda daha fazla oynaklığı teşvik edebilir. Türev piyasalar da, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, vadeli işlemler fiyatı ile 12 ve 13 Mart'taki marka fiyatı arasında önemli farklılıklar gördü.

Kripto Piyasaları Krizde mi ? Kripto Piyasaları

Bir önceki yazımız olan "Tron ve BitTorrent STEEM Fiyaskosuna Rağmen Büyüyecek" başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.