Kripto Paralarda Hacim Düşerse Ne Olur?

Kripto Paralarda Hacim Düşerse Ne Olur?

Kripto paralarda hacim oldukça önem arz etmektedir. Genel manada söylemek gerekirse, boğa sezonlarında coinlerin borsalardaki hacimleri artmakta, ayı sezonlarında ise azalmaktadır

Kripto paralarda hacim oldukça önem arz etmektedir. Genel manada söylemek gerekirse, boğa sezonlarında coinlerin borsalardaki hacimleri artmakta, ayı sezonlarında ise azalmaktadır. Özellikle teknik analiz ve yatırım yapan kişiler, grafiklerinde hacim barlarının açık olduğunu kontrol etmektedirler. Formasyonların gerçekleşebilme ihtimalleri değerlendirilirken özellikle hacim desteklemesi gerekmektedir. Hacim değerlendirilmeden yapılan her analiz eksik her yatırım da yanlış yapılmış olacaktır.

Özellikle yükselen trendleri büyük yeşil hacim mumları desteklemesi, trendlerin yukarıya devam edebileceği yönünde bizlere fikir verebilir. Tersi olarak da, kripto paralarda hacim düşmesi de trendlerin aşağıya doğru hareket edeceğini gösterir. Kripto paralarda hacim düşerse fiyatının da düşmesi bekleneceğinden yatırımcıların piyasadan çekilmesi öngörülür.

Bunların dışında bilinmelidir ki, piyasa değeri düşük coinlerin kripto para hacimleri de düşüktür. Bu tip coinlerde büyük fiyat değişimleri görülebilmektedir. Dolayısıyla pump ve dump olaylarına ve manipülasyona daha açıktırlar. Bu açıdan baktığımızda market değeri ilk 20' de olan coinler daha hacimli ve manipülasyonlara daha az tepki verir denebilir.

Kripto para hacmi nedir?

Kripto paraların işlem miktarı hacim değerini vermektedir. Kripto para hacmi günlük, haftalık, aylık, yıllık yahut daha fazla bir süre için hesaplanabilir. Mesela son 24 saatlik işlem hacmi 20.000 Bitcoin dendiğinde bu kadar miktarın el değiştirdiği anlaşılır.

Ethereum ve Bitcoin İşlem Hacmi

12 Şubat 2021’de kripto paralarda en yüksek hacim değeri $BTC' e ait olmakla beraber borsalardaki Bitcoin işlem hacmi son 24 saatte $10.7 milyar dolar civarında seyretmektedir. İkinci sırada yer alan $ETH son 24 saatlik kripto para hacmi ise yaklaşık $5.6 milyar dolardadır.

Piyasa değerlerine baktığımızda $BTC $883 milyar dolar iken $ETH $209 milyar dolardadır. 2017'de $BTC' nin piyasa değeri en fazla $287 milyar dolara ulaşmış idi. 12.02.2021’de ETH ve Bitcoin işlem hacmi hacim ve piyasa değerleri oldukça yüksek olmakla beraber 2017 boğa koşusunun da oldukça üzerinde seyretmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.