Kripto Paralar İçin Yasaklar Tekrar Gündeme Geldi

Kripto Paralar İçin Yasaklar Tekrar Gündeme Geldi

2009 yılında günlük yaşama giren kripto paralar tarihsel olarak oldukça yeni bir para birimi olmalarına rağmen kısa zamanda popüler hale geldiler ve özellikle Bitcoin’in benimsenme oranı hızlı bir şekilde artış gösterdi. Aynı zamanda fiyatının da yüksek seviyelere çıkması başta devletler olmak üzere herkesin kripto para piyasasını merak etmesine neden oldu. Ancak bazı devletler kripto paralara karşı temkinli yaklaşmaya devam ediyorlar. Bunun son örnekleri ise Nijerya ve Hindistan’dan geldi.

Kripto Para Birimlerine Karşı Düzenleme

Nijerya, özellikle Afrika ülkeleri arasında kripto para kullanımının giderek arttığı bir ülke olarak öne çıkıyor. Ancak bu artışa bağlı olarak Nijerya’da sürekli olarak kripto paralarının kullanımı ile ilgili olarak sorunlar gündeme taşınıyor. Geçen haftalarda Nijerya Merkez Bankası tarafından ülkedeki bankalara ve çeşitli finansal kuruluşlara kripto paralar ile ilgili işlemlere izin vermemeleri yönünde talimat gönderdi. Buna uymayan firmalar ise ciddi yaptırımlar ile karşılaşacaklar.

Diğer yandan kullanıcı oranının hızla arttığı bir başka ülke olan Hindistan’da kripto paralar için olumsuz bir yaklaşım söz konusu. Gündeme gelen düzenleme teklifi kapsamında devlet tarafından sunulanlar hariç olmak üzere tüm kripto para birimlerinin yasaklanması teklif edildi.

Ancak geleceği çok parlak görünen kripto para birimlerine karşı bu ülkelerin tutumlarının uzun vadede kendilerine zarar getireceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Özellikle kripto para birimlerini benimseyen ülkelerin artması ile birlikte yasakçı anlayışa sahip ülkelerin de bu durumdan vazgeçmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.