Kripto Para Stake Etme İşlemi Nedir?

Kripto Para Stake Etme İşlemi Nedir?

Kripto paraları stake etmek ; Belli bir kripto para biriminin işlemlerini doğrulamak adına kripto paraları kilitleme (para yatırma ile para çekme işlemleri dahil hepsini dondurma ) demektir.  Yani daha basit bir anlatımla ödül kazanmak için kripto paraları kitlemek demektir. Bu süreç ise Trust Wallet gibi kişisel olan kripto para cüzdanından Blockchain'e katılması ile olur.

Blok zincirlerinin çalışma kuralları ile onaylama işlemlerine kadar kendilerine ait consensusları bulunur. İlk blok zincirlerinde( Ethereum ile Bitcoin ) her bir katılımcının katkısının  madencilik ekipmanlarına bağlı olarak Proof of Work (PoW) consensusu kullanılmıştı.

Buda gereğinden fazla elektrik gerektiriyor ve  bu kadar güçlü madencilik ekipmanlarının çalıştırılması ile bakım maliyetleri sebebiyle merkezileşme gerektiriyor. Sonuç olarak ise modern blok zincirlerinin büyük çoğunluğu  Proof of Stake (PoS) consensus ile inşa edilmiştir.

Staking  kavramı da Proof of Stake  consensus algoritmasıyla doğrudan ilişki içerisindedir. Proof of Stake veya benzerleri birçok Blockchain'de kullanılıyor.

Proof of Stake Consensus Algoritması 

Proof of Stake (PoS)  ile stake yapma fikri ilk kez Sunny King ile  Scott Nadal tarafından 2012 yılında piayasaya sunuldu. King ve Nadal Peercoin'i yeni bir PoS mekanizmasına dayanan kripto para olarak nitelendirdiler. Peercoin ise ilk kez hibrid PoW/PoS consensus algoritmasına dayanmıştı ancak kademeli olarak Proof of Work'u kaldırmışlardı. Kullanıcılar da ilk başlarda tamamı ile PoS consensus algoritmasına bağlı olmadan madencilik yaptılar ve bunu desteklediler.

2014 senesinde ise  Daniel Larimer Delegated Proof of Stake (DPoS) consensus algoritmasını geliştirdi. DPoS'da ilk kez  Bitshares ağının bir parçası olarak kullanılmıştı. Daniel  Larimer DPoS sistemini özümseyen EOS ile STEEM'i  yarattı.

DPoS sistemi kullanıcıların bakiyelerini belli bir sayıda üyenin seçilmesi sırasında atılacak oyların kullanılmasına imkan  sağlar.Daha sonrasında ise seçilen üyeler kendisi için oy verenler adına Blockchain işlemlerini idare ederek sözleşmeye ve güvenliği sağlamıl olur.Tüm bunların yanında da stake sahipleri kripto paralarını stake yaparak ellerinde tutmuş oldukları fonları için düzenli bir şekilde ödül kazanmış olurlar.

DPoS sistemi ağın girdi - çıktısını yükseltme ile gecikmeyi azaltma eğilimini vurgular. Bunun sebebi ise sözleşmeye varılmasına ve daha az sayıda olan doğrulayıcı node imkan tanır. Kullanıcılar da seçilmiş olan bir grup node'a bağlandıkları için bu sistem daha düşük seviyelerde merkeziyetsizlik tanımış olur.

Stake İşlem Süreci Nasıl Olur?

Kripto paraları stake yapmak için bir stake havuzu seçmeniz gerekir. Buda kripto paralarınızın stake altına alınmasıyla blockchain sistemini sağlayan saklama yöntemi olarak hareket eder. Bu süreç ödül almanızı da kontrol eder.

Borsalarda Koin Stake İşlemi Nasıl Olur?

Yeni başlayacak olanlar için borsada stake işlemi yapmak mevcutta olanlar için iyi bir avantajdır. Borsalarda stake işlemi yapmadan önce koin alışverişi, koin yatırma ve koin çekme işlemleri için zengin bir set sunar.

8 borsa şuanda 16 adede kadar tokenla kripto para stake yapma fırsatı sunuyor.  Coinbase'le en üstte yer alan platformlar arasındaki eski borsa gruplarından Kraken ve KuCoin yakın bir zamanda stake işlemlerini piyasaya sunacak. Borsalar genellikle hizmetlet için yüzde 5 ila 15 arasında bir ücret alıyorlar.

Cüzdanlarda Koin Stake İşlemi Nasıl Olur?

Çok sayıdaki depolama alanlarının  kripto para cüzdanlarında yerleşik seçenekleri mevcuttur. Borsa dışı cüzdanların az saldırıya uğraması sebebi ile daha güvenli bulunuyor.En tanınan oyuncuları ise Trus Wallet, Huobi Wallet ve Hashquark'tır. Cüzdanlarda yapılan koin stake işlemlerin ise çok önemli bir dezavantajı bulunuyor. Bu dezavantaj ise yüksek ücretlerdir. Cüzdanlar yüzde 25 ila 30 arası bir ücret alabiliyorlar.

Stake Sağlayıcılarında Koin Stake İşlem Nasıl Olur?

Kripto paraları stake yapmak için bir stake havuzu seçmeniz gerekir. Buda kripto paralarınızın stake altına alınmasıyla blockchain sistemini sağlayan saklama yöntemi olarak hareket eder. Bu süreç ödül almanızı da kontrol eder.. Bu stake sağlayıcılarının birçoğuda Avrupa'da kayıtlı ve diğer stake etme ekosistemleri için uygun değildir.Stake etme için hazır durumda olan koin çeşitleri cüzdanların mevcut olanlarından daha küçüktür. Stake sağlayıcılarının ücret oranları ise yüzde 2 ila yüzde 50 arasında değişme göstermektedir. Buda demek oluyor ki stake yapmak isteyen birinin son derece ihtiyatlı olması lazım.

Binance’te Koin Stake Etme İşlemi Nasıl Olur?

Binance’in sağladığı Staking hizmeti dünyadaki  en büyük merkezi kripto para borsası olanBinance'a uzanan çok iyi tanıtan bir stake ekosistemi. Binance bir kişiye 14 token stake yapma imkanı sunuyor.

Burayı kullanan kullanıcılar yıllık yüksek ödüller için stake edebiliyorlar. Böylece başlangıçtaki bonuslarının da keyfini çıkarabiliyorlar ve tokenleri stake yapabilmek için hazır olan ekiplerin sponsorluğunda da ekstradan ödüller alabiliyorlar.

2020 Yılı  İçin En İyi Stake Koinleri Nedir?

Bu durum 2020 yılı içinde çok yeni başlangıçları belirtiyor. Bu alanda potansiyel olarak patlama yaşayabilecek bazı tokenlar bulunuyor.

Potansiyel olarak aday gözüken Ethereum 2.0 tokenı ETH2 PoS sözleşmesini kullanacağından bu tokeni stake yapmak için kullanabilir. ETH2 geliştiricilerinin beklentilerine göre yıllık ödüller yüzde 4 ila 5 olacaktır.

Stake etme işlemlerini başlatabilmek için hazırlanan bir diğer projelerin arasında Polkadot ile Cardano bulunuyor. Bu iki ekip 2020 yılında stake etmeye başlama planlarını açıkladılar ve beklenen ödüller de yü<de 3.5 ila 4 arasında olacaktır.

Stake Yapılacak Olan Koinlerde Beş Önemli Nokta Nedir?

  1. Kripto para stake yapma işlemleri yıllık ödüller kazanmak için yapılır.
  2. Kripto paralar yapılan işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olarak onları kilitmeye yarar.
  3. En iyi stake koinleri şunlardır; XTZ, ATOM ve EOS'tur.
  4. Stake odaklı koin borsaları cüzdan veya bahis sağlayıcıları aracılığıyla gerçekleşir. Tabi bunlar ek hizmet ücreti alırlar.
  5. Popüler ve aynı zamanda güvenilir olan koinler de düşük yıllık kazançları ile karakterize olurken, erken aşama ve düşük değere sahip olan projelerde yüksek kazançlar sağlarlar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.