Kripto Para Caiz Mi?  ( Saygın Dini Lider ve Hocaların Yorumları)

Kripto Para Caiz Mi? ( Saygın Dini Lider ve Hocaların Yorumları)

Kripto para caiz diyen hocalar, Kripto para caiz mi Nureddin Yıldız ,Kripto para caiz mi Nihat Hatipoğlu, Kripto para helal mi, Bitcoin caiz mi İsmailağa, Kripto para caiz mi Diyanet, Kripto para caiz mi 2023 ,Kripto para caiz mi Fetva Meclisi

Kripto para topluluğuna dahil olmak isteyen kullanıcılar kripto para caiz mi, bu para birimleri yatırım aracı olarak kullanılabilir mi sorularına yanıt aramaktadır. Parasını yatırım için kullanmak isteyen pek çok vatandaş bu uğurda altın, dolar, kripto para gibi benzeri yatırım araçlarını tercih edebiliyor. Son yılların çok kazandıran yatırım araçlarından biri ise kuşkusuz kripto para birimleri. Yatırımcıların bu noktada kripto paraların İslami kurallara uyup uymadığını aktif bir şekilde araştırması, bu para birimleri hakkında farklı bilgi içeriklerinin yayılmasına neden oldu. Peki kripto para ile yatırım yapabilmek dinen uygun mu?

Özel İçerik: Kripto Para Haram mı?

2022/10/05/altcoin-btc.jpg

Kripto Para Caiz Mi 2023?

Kripto para caiz mi 2023 araştırmalarının yapılması, bu konuda pek çok düşünce ve inanışın ortaya atılmasına neden oldu. Bu konuda net bir cevap vermeden önce dinde paranın tanımının ne olduğuna değinmek gerekecektir. Dinen para sahip olmak, istenen bir nesne karşılığında verilen alım bedeli olarak tanımlanabilmektedir.

Dinde paranın özellikleri olarak ise az bulunup çok talep edilmesi, bir yerden bir yere taşınabilir olması, stok yapılabilmesi, misli ile artış gösterilebilmesi, değerinde istikrarlı olması ya da değerinin önemli ölçüde azalış göstermemesi ve dayanıklı olması gösterilebilmektedir.

Bu tanım ve özelliklere bakıldığında kripto paranın bu koşullara uyduğu açıkça görülebilmektedir. Ancak pek çok ilahiyat adamı, bu konuda yorumlarını dile getirerek kripto paranın caiz olmadığını dile getirmiştir. Son olarak ise kripto para caiz mi sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı kesin ve net bir şekilde cevap vermiştir.

2022/09/23/altcoin-bitcoin-coin.jpg

Kripto Para Caiz Mi Sorularla İslamiyet

Kripto para caiz mi Sorularla İslamiyet portalı üzerinde, yayınlanan fetva içeriğinin tamamının paylaşılması ile yayınlaşmıştır. Diyanet tarafından 2019 yılında yayınlanan fetva şu şekildedir;

  • Para devletçe bastırılan ve ülke içerisinde yer alan halkın mübadele için kullandığı rakamsal değeri bulunan kağıt ya da metal olan birimdir. Kripto para ise sanal para olarak da değerlendirilen herhangi bir merkezi bulunmayan, alışveriş ve yatırıma imkan sağlayan, her kullanıcıya özgü olacak şekilde şifrelendirilen birimlerdir.
  • Bir para biriminin dinen kabul görebilmesi ve caiz olabilmesi için devlet otoritesinde olması ya da altın gibi zayi bir değerinin bulunması gerekecektir. Sanal para birimleri de bazı durumlarda mübadele aracı olarak görülüp kullanılmaktadır. Ancak belirli bir değere sahip olsa da devlet otoritesi altında değildir. Merkezi bir finansal kuruma ait olmaması ve devlet teminatı adı altında yer almaması nedeniyle, para birimi olarak kabul edilemez.
  • Sanal para birimlerinde kazanç sağlama konusunun spekülatif olabilmesi, kara para aklama gibi durumlarda kullanılması, devlet denetiminin yapılmıyor oluşu gibi nedenlerden dolayı şu noktada kripto para caiz mi sorusuna, caiz değildir yanıtı verilebilecektir.

Nureddin Yıldız'ın Kripto Para Görüşü

Nureddin Yıldız, özellikle gençler arasında popüler olan kripto para yatırımlarına dair dini perspektiften bir yaklaşım sunmaktadır. Kendisi, Hz. Muhammed'in "Beceremeyeceğiniz işlerin altına girmeyin." öğütüne dayanarak, kısa vadede büyük kazanç elde etme umuduyla kripto yatırımı yapmanın doğru olmadığını dile getirmiştir.

2022/09/08/altcoin-btc.jpg

Cübbeli Ahmet Hoca ve Kripto Paralar

Cübbeli Ahmet Hoca'nın kripto paralarla ilgili görüşleri, birçok insan için merak konusu olmuştur. Hoca, kripto paraların şu anki haliyle caiz olmadığına inanıyor. Ancak, kağıt paraların zamanla kabul gördüğü gibi, kripto paraların da gelecekte benzer bir kabul süreci yaşayabileceğini ifade ediyor.

2022/09/23/altcoin-bitcoin-coin.jpg

Prof. Dr. Caner Taslaman'ın Kripto Paralara Yaklaşımı

Caner Taslaman, kripto paraların İslamiyet açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirten bir yaklaşım sergiliyor. Taslaman, Kur'an'da kripto paraları doğrudan haram kılacak herhangi bir ayet veya sıfatın olmadığına dikkat çekiyor.

2022/10/05/altcoin-btc.jpg

İhsan Şenocak ve Kripto Para Eleştirisi

İhsan Şenocak, kripto paraların riskli yapısı ve potansiyel zararları konusunda uyarılarda bulunmuştur. Şenocak, kripto para yatırımlarının getirdiği riskleri faizle benzer görmekte ve bu nedenle bu alana yatırım yapmanın doğru olmadığını belirtmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.