Kripto Para Borsalarının Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Kripto Para Borsalarının Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Bitcoin veya altcoin satın almak için bir değişim seçerken, güvenlik en önemli önceliğiniz olmalıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla borsa var, ancak küresel kripto para piyasası hala yeni ve büyük ölçüde düzensiz. Bu, etrafta göründüğü kadar güvenli olmayan çok sayıda kripto borsası olduğu anlamına gelir.

İşte güvenli kripto borsalarını diğerlerinden ayırmak için aranacak faktörlerin bir listesi. Kaydolup paranızı teslim etmeden önce her bir öğeyi dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun.

Çevrimiçi İtibar


İtibar kripto para biriminde kraldır. En son teknoloji ve pazarlama ile her zaman patlayan yeni borsalar ve platformlar var. Ancak, en güvenli borsalar zamanın testine dayanabilen ve kendi müşterileri arasında sağlam bir üne sahip olan borsalardır.

İlk olarak, birkaç yıldır var olan bir değişim seçmek istiyorsunuz. Borsa, bu zaman diliminde müşterilerine tutarlı bir hizmet düzeyi sağlama konusunda bir üne sahiptir. İyi bir üne sahip çok sayıda başka borsa da var.

Araştırmakta olduğunuz herhangi bir değişimin itibarı ile ilgili önemli lekeler aradığınızdan emin olun. Her zaman kullanıcılarının güvenliğine öncelik veriyorlar mı? Sorunları önlemek için proaktif önlemler alıyorlar mı? Korsanlara ve hırsızlara sürekli saldırıyorlar mı?

Güvenlik Protokolleri


Güvenlik protokolleri, bir borsada müşterilerinin güvenliğini sağlamak için attığı adımları ifade eder. Bunlar ödeme yöntemlerinden giriş yöntemlerine, teknik güvenlik prosedürlerine kadar uzanmaktadır. Net ve titiz güvenlik protokolleriyle bir değişim seçmek istiyorsunuz.

En önemli güvenlik protokollerinden bazıları 2 faktörlü kimlik doğrulama ve ödeme limitlerini içerir. Bu temel prosedürler, hesabınızın saldırıya uğrama olasılığının daha düşük olmasını ve zarar görmesi durumunda hasarın sınırlandırılmasını sağlayacaktır. Ödeme sınırları, takas edebileceğiniz ve çekebileceğiniz tutarın sınırlandırılması anlamına gelir.

Diğer önemli güvenlik protokolleri arasında gizlilik politikaları, AML / KYC politikaları ve geri ödeme politikaları yer alır. İlgilendiğiniz borsalar arasındaki güvenlik protokollerini kontrol edin ve karşılaştırın. En iyilerin net, titiz ve güncel protokolleri olacaktır.

Geçmişteki Sorunlara Yanıtlar


Kurşun geçirmez güvenlik protokollerinde bile, kripto endüstrisinde sorunlar neredeyse kaçınılmazdır. Borsa korsanlarının listesi sürekli büyüyor ve genişliyor. Bu nedenle, bir borsanın geçmişteki hack'lere, hırsızlıklara ve diğer güvenlik ihlallerine nasıl tepki verdiğini kontrol etmek önemlidir.

Bir takasın bir hack'ten sonra yapabileceği en kötü şey, onu örtbas etmek veya olanları inkar etmektir. Geçmişte bir borsa yapmışsa, ne pahasına olursa olsun bundan kaçının. Gerçekten güvende olmak için, bir değişimin kendisi ve müşterileri ile dürüst olması gerekir. Şeffaflık ve açıklık hatalardan öğrenmeye yardımcı olur.

Aranacak doğru yanıt şeffaflıktır. Müşterileri problemler hakkında güncel tutmak, beklentileri belirlemek, güvenlik problemlerini zamanında ele almak ve müşterilerin kaybedilen fonları için tasarıyı karşılamak. Bir kripto para borsasının kullanıcıları için gerçekten güvenli bir ortam oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek için zor zamanlarda müşterilerin deneyimlerini bulmaya çalışın.

Şeffaflık


Blockchain teknolojisi, finansal dünyada şeffaflığı artırmak için inşa edildi ve merkezi kripto borsalarında bile kesinlikle böyle olmalı.

En güvenli kripto para borsaları şeffaftır ve müşteri güvenliği için önemlidir. Güvenlik düzenlemeleri ve sıcak cüzdanlarda soğuk depolamaya karşı ne kadar fon tutulduğu gibi şeyler. Geçmiş ve şimdiki çalışma yöntemlerini sunma biçiminde çok şeffaf olan bir değişim arayın.

Müşteri Desteği


Güvenli bir kripto para birimi değişimi ararken mükemmel müşteri desteği şarttır. Borsanın kendisinin fiziksel güvenliğinin ötesinde, mübadelede bir güvenlik ihlali varsa büyük bir müşteri destek sistemi fark yaratacaktır.

Müşteri desteği, ihtiyacınız olana kadar en önemsiz özelliktir. Hesabınız saldırıya uğrarsa, telefonun veya sohbet penceresinin diğer ucunda bir şeyleri yeniden yapmanıza yardımcı olmak için hazır olmanız gerekir. Müşterilerin hesaplarına erişimini kaybeden ve paralarını aylarca, hatta hiç geri alamayan Bitcoin dünyasında çok fazla korku hikayesi var.

Size yardımcı olacak kapsamlı destek kaynakları ve kanalları olan bir exchange arayın. CEX.IO ve Coinbase gibi güvenlik bilincine sahip bazı borsaların yanı sıra, bilgi destek merkezleri ve sorgular için sohbet desteği ve hesap ödünleri için 7/24 telefon desteği bulunmaktadır. Bu özellikler, hesabınızda veya borsada bir sorun olduğunda ve ne yapacağınızı bilmeniz gerektiğinde bir güvenlik sorunu haline gelir.

Sigorta


Son olarak, en iyi borsaların kendilerini ve müşterilerini en kötü senaryoda karşılayacak bir çeşit sigorta sistemi vardır. Büyük kayıplarda bile herkesin kapsanmasını sağlamak için bir sistem.

Coinbase, sağlam bir sigorta poliçesine sahiptir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.