Kripto Para Analiz Yöntemleri Ve Fibonacci Nedir ?

Kripto Para Analiz Yöntemleri Ve Fibonacci Nedir ?

Fibonacci dizisi nedir, Fibonacci dizisi ne işe yarar, Fibonacci dizisi hakkında her şey.

Bitcoin veya kripto para birimleriyle ilgilenen herkesin, gelecekte hangi oranlarda alım satımının iyi olacağını bilmesi gerekir. Diğerleri piyasaları ticaret ve kar yapma potansiyeli ile spekülasyon yapmak ister. Her iki şekilde de, şamdanlar ve Fibonacci dizisi, piyasalarda ticaret yaparken veya bitcoin ile bir alım yaparken karlılığınızı artırmak için kullanılabilir.

Şamdan Analizi

Şamdanlar, pazarın davranışını ve gelecekteki muhtemel yönünü izlemek için önemli bir yol olarak hizmet eder. Japonya'dan gelen Batılı tüccarlar, sadece çubuk grafikler ve ticaret malları ve hisse senetleri için puan ve rakam grafikleri kullandılar. Şamdanlar piyasadan daha fazla bilgi ortaya çıkardıkça daha güçlü bir analiz sağlar. Şamdanın açık ve kapanışı “beden” i temsil ederken, yüksekler ve alçaklar “fitiller” ile temsil edilir.

Şamdanların kalıpları ve oluşumları, kripto paranın nereden alınacağı ve satılacağı ve bu konumlardan ne zaman çıkılacağı hakkında bilgi sağlayabilir. Kripto para piyasasında sıkça ticaret yapmak ve daha verimli bir şekilde yatırım yapmanıza izin veren iki basit, güvenilir şamdan desenine bakacağız. Daha güçlü sinyaller sağlamak için sadece 4 saatten daha uzun zaman aralıklarıyla şamdan analizine güvenmeniz önerilir.

Maru bozu

Bu tip şamdan oluşumu, alıcıların (veya satıcıların), büyük bir gerçek gövdeli ve şamdan için küçük veya varolmayan fitillerle, tüm zaman periyodunda kontrol altında olduklarını gösterir. Örneğin, aşağıdaki tablo Kraken değişiminde ETH-XBT için bir boğa Marubozu şamdanı göstermektedir. Bu bize, 4 saatlik süre boyunca alıcıların fiyatı yükselterek engelsiz kaldığını ve ETH-XBT için daha fazla kazanım sağladığını gösteriyor. Bu dönemin sonunda, kapanışa çok yakın olduğu için bu mumun kapandığı anda, alıcıların kontrol altında olduğunu ve fiyatların artmaya devam edeceğine dair daha yüksek bir ihtimal olduğunu işaret ediyor.

Ayrıca, 4 saatlik ticaret seansının kapanışında bu şamdan oluştukça, yükseliş trendine anında iki potansiyel giriş fırsatı sunuyoruz. Birincisi bir destek seviyesi sağlayan şamdanın temeli, ikincisi ise şamdanın vücudunun yüzde 50'sidir.

Aşağıdaki tablo, ETH-XBT'nin bir boğa Marubozu oluşturulduktan sonra daha yüksek devam etmeden önce sadece yüzde 50 seviyesini 0.019073 seviyesinde test etmeyi başardığını göstermektedir. Bu destek seviyesini test ettikten sonra, pazar daha sonra 0.02300 seviyesinin üzerine yeni yüksek değerler koymaya devam etti.

Bir ayı Marubozu için, şamdanın zirvesi ve yüzde 50 seviyesi, boğa varyasyonunda olduğu gibi destek yerine direniş işlevi görüyor. Bu modelin kullanımı kolaydır ve çok etkilidir. Bir Marubozu kurulduğunda, limit alım / satım emirlerini yakın / açık olarak ve şamenin gövdesinin yüzde 50 seviyesinde kurabilirsiniz.

Marubozu şamdan deseni iyi giriş noktalarını belirlerken, mevcut eğilimin nereye gidebileceği hakkında bilgi vermez. Bu nedenle, birçok varyasyona sahip olan Doji olarak kullanışlı bir desen bilinmektedir. Bununla birlikte, her Doji mumunun karakteristiği, piyasadaki belirsizlikler ve piyasa katılımcıları arasında kararsızlıktır.

Doji şamdanı destek ve direnç seviyelerinin yakınında bulunduğunda, tersine dönüş olasılığı büyük ölçüde artar.

Aşağıdaki tablo, XMR-USD için fiyat hareketini ve Marubozu'nun yükselişinden sonra, her ikisi de tetiklenen $ 10,20 veya 11.725 seviyelerinde satın almak istiyoruz. Soru nerede satıyoruz?

10.20 $ veya 11.725 $ 'dan satın aldıktan sonra, bir önceki marş kadar güçlü olmasa da, başka bir marşlı Marubozu ile 4 Eylül için yükselen kârlar elde ederiz. Ancak, 6 Eylül başında, çok 'güzel' bir Doji şamdanı kuruldu; çok 'güzel' çünkü şamdanın açık ve kapanması birbirine çok yakındı, yani daha büyük bir bedeni olan bir Doji oluşmuşsa nispeten daha belirsizliğe işaret ediliyor.

Bu desen formunu gördükten sonra, Doji'nin bir önceki en yüksek 15.25 $ seviyesinde oluşturduğu gibi satın alım pozisyonundan çıkmayı bekliyoruz. 14.14 $ seviyesinde kapanan Doji mum kalıplarının ardından, pazar tersine döndü ve 7 Eylül tarihinde 11.21 $ 'a düştü.

Bu yeni düşük seviyenin ardından, piyasa daha yüksek seviyelere çıkmayı başardı ve başka bir Doji şamdanı oluşturuldu ancak bu sefer boğa Marubozu'nun sağladığı % 50 destek seviyesi ile 11.725 $ seviyesinde bir hizaya geldi. Bu bir kez daha, bir tersine dönüşü gösterir ve bu mumun yakınına kısa pozisyonlardan (ve uzun pozisyonlara girerek) çıkmak isteriz.

Bu nedenle, bir Doji şamdanı oluşturulduğunda, bu durum sizi momentumda olası bir değişikliğe uyaracaktır. Bununla birlikte, Doji modelinin oluştuğu bağlam önemlidir. Doji'nin önceki fiyat hareketine göre konumunu değerlendirerek, aktardığı bilgileri doğru bir şekilde yorumlayabiliriz.

' Hammer ' da dahil olmak üzere, tersine dönmeler bulmak için de yararlı olan birçok başka desen ve " Morning Star " gibi çok şamdan desenleri, burada nazik bir giriş olarak gösterilen Marubozu ve Doji kalıpları. Şamdan analizi, en güvenilir modellerden Marubozu ve Doji ile daha iyi ticaret ve yatırım kararları almak için güçlü bir araç olarak hizmet vermektedir.

Fibonacci Sırası

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89,…, ∞

Yukarıdaki dizi Fibonacci dizisi olarak bilinir ve her sayı önceki numaradan yaklaşık 1.618 kat daha büyüktür. Bu, “Altın Oran” ya da Phi, sıklıkla doğada görünen mistik bir sayı olarak bilinir.

Aşağıdaki tablo Poloniex değişiminde, Factoids'in bitcoin, FCT-BTC'ye karşı 4 saatlik fiyat hareketini göstermektedir. 8 Ağustos'a kadar, FCT-BTC net bir eğilim göstermeyerek yatay seyretti ancak sonra 0,00456021 seviyelerine kadar yükselen bir boğa çıkışı oldu.

Bu yeni yüksek seviye belirlendikten sonra, bu yeni trendin nereden alınacağına karar vermek için Fibonacci retracement seviyelerini kullanabiliriz. Düşüş hızını belirlemek ve yüksek puanlara ulaşmak için fraktal seviyeleri kullanabiliriz ve alım satım çizelgelerinizde Fibonacci retracement level aracını kullanabiliriz.

Grafiğe çizildikten sonra, giriş noktaları ve hedefleri vurgulayacaktır. İlk olarak, aşağıdaki grafik birkaç Fibonacci retracements seviyelerini göstermektedir. Yüzde 50'lik geri çekilme, Fibonacci sayılarına dayanmayan tek düzeydir. Bu seviyeler destek (veya direnç) olup Fibonacci sayılarının oranı ile elde edilir. Örneğin, yüzde 23,6'lık bir geri çekilme, Fibonacci sayısının sekanslarda sağa doğru üç sayıya bölünmesiyle, 0.2360 veya yüzde 23.6'ya eşittir.

FCT-BTC'deki kopmadan sonra, bu seviyeleri grafik üzerinde çizebilir ve 0,00357024 ve 0,00333661'den satın alabiliriz. Genel olarak, devam eden bir eğilime girmenin en uygun noktaları, 0,00357024 ve 0,00333661'e karşılık gelen, yüzde 50 ve yüzde 61,8'lik düzelme seviyelerinde yatmaktadır.

Bu noktalarda FCT-BTC'yi satın alıyoruz. 13 Ağustos'ta yüzde 61,8'lik geri çekilme desteğinin biraz kaçırıldığı ve pazarın sadece 0.0034000 seviyesine kadar düşmeyi başardığına dikkat edin. Yine de, 0,00357024'ten bir alım yeterli olabilirdi. Daha sonra FCT-BTC, 0,00409294 seviyesinde yüzde 23,6 ve refrakter yüksek noktasında sağlanan dirençlerin ikisini takip eden haftalarda 0,00456021 seviyesinden kırmaya devam etti.

Böylece, bir boğa aradan sonra nereye gideceğimizi anladığımızda, belirlememiz gereken bir sonraki nokta, bize hangi yönelimin tersine dönebileceğidir. Düzeltme seviyeleri giriş noktaları olarak işlev görürken, uzantı seviyeleri çıkış noktaları olarak işlev görür.

Yukarıdaki grafikte, ilk Fibonacci uzantı seviyesinin gösterildiği ve% 161.8 uzantı seviyesi olduğunu fark edin. Yüzde 50 veya yüzde 61,8'lik bir geri alım siparişi verdikten sonra, ilk veya ikinci uzantı seviyesinde satış yapmaya çalışacağız. FCT-BTC ile, piyasa sadece 0,00578381'de ilk uzantı seviyesine ulaşmayı başardı.

0.003577024'ten sonra en az 0,00578381 veya daha yüksek, hatta daha da yüksek bir fiyattan satış yapmak isteriz. Bununla birlikte, şu andan itibaren taze yüksek üretilir ve piyasa bir koparma yapar, bir eğilim takip ederken hem giriş hem de çıkış noktanızı belirlemek için Fibonacci oranlarını kullanabilirsiniz.

Bunun yerine bitcoin tutun ve alımlarınızın çoğunu onunla yapın. Yüksek bir ABD Doları fiyatı, daha fazla satın alma gücüne sahip olduğunuz için bitcoin ile satın almak için iyidir. Yapılacak en kötü şey, fiyatın düştüğünü görmek ve “satsam daha iyi olurum” diye düşünerek piyasaya bir tepki olarak görüyorsunuz. Bununla birlikte, Fibonacci oranlarını kullanarak, fiyatın ekonomiye ulaşacağı ve daha az bitcoin harcayacağı ve hala ihtiyacınız olan ürünleri satın alabileceği direnç seviyelerini belirleyebilirsiniz.

Örneğin, Bitfinex hack BTC-USD aşağıya düştükten ve 465,28 $ 'dan düşük bir değer kaydettikten sonra, fiyat daha da yükseldi. Bu aşağı doğru hareket sırasında satmak yerine ve fiyatın düştüğünü gördüğünüzde panik satın alma işlemi yapmak yerine, piyasanın düşük seviyesini oluşturmasını bekleriz. Bu aşağı yönlü hareketin ardından, fiyatın sırasıyla yüzde 50 veya yüzde 61,8'lik geri ödeme seviyesini 561,39 $ ve 584,07 $ seviyesinde test etmesini bekliyoruz. Daha sonra fiyat bu seviyeye yaklaştığında ve piyasadaki oynaklıktan endişe etmeden bitcoin alımımızı uygun maliyetli bir şekilde yapabiliriz.

Özetlemek gerekirse, en önemli mum kalıplarından ikisi Marubozu ve Doji'dir. Doji'ler bir ticaretten ne zaman çıkacaklarını bilmek için kullanılabilirken, eski kripto paralar almak veya satmak için iyi noktaları belirlemek için kullanılabilir.

Dahası, Fibonacci dizisi, piyasadan bir kopma oluşturduktan sonra kullanılabilir. Fibonacci retracement seviyeleri, trendin fışkırmaya neden olabileceği yerleri belirlemek için kullanılan Fibonacci uzantı seviyeleri ile trendlere girmek için kullanılabilir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.