Kaldıraçlı Borsalarda Likidasyon Nedir?

Kaldıraçlı Borsalarda Likidasyon Nedir?

Likidasyon (liquidation) kelime anlamı olarak “tasfiye” ya da “satış” anlamına gelmektedir. Kaldıraçlı borsalarda likidasyon sıklıkla kullanılan bir terimdir ve bu terim insanlar arasında iyi bir izlenime sahip değildir.

Likidasyon Nasıl Oluşur?

Kaldıraçlı işlemlerde likidasyon işlem yaptığınız paranın tamamının kaybedilmesi demektir. Burada hesabınızda olan para değil, işlem yaptığınız para kaybedilir. Likidasyonun oluşması için iki sebep vardır. Eğer kaldıraçlı bir satış (long) işlemine girdiyseniz kullandığınız kaldıraç ne kadarsa likidasyon sınırı da işleme girdiğiniz fiyata o kadar yakın olacaktır. Satış işlemi yaparak fiyatın yükseleceği tahmininde bulundunuz diyelim. Ancak fiyat düşmeye başladı. Düşüş devam ederse bir süre sonra fiyat likidasyon sınırına ulaşır. Sınırın altına düştüğü anda ise paranızı kaybedersiniz.

Aynı durum Alış (short) işlemleri için de geçerlidir. Alış işlemi yaparak fiyatın düşeceği tahmininde bulunursunuz. Seçtiğiniz kaldıraca bağlı olarak da likidasyon sınırı bu sefer işleme girdiğiniz fiyatın üzerinde bir yerlerde belirir. Fiyat düşeceği yere yükselir en sonunda likidasyon sınırını geçerse yine paranızı kaybetmiş olursunuz.

Stop Loss Nedir?

Kaldıraçlı borsalarda likidasyon sınırını aşmamak ve paranızın tamamını kaybetmemek için uygulanan önlem stop loss adını taşır. Türkçeye “kayıp durdurma” olarak çevrilebilir. İşleme girdikten sonra likidasyona uğrayıp paranızın tamamını kaybetmemek için bu noktanın öncesine stop loss noktası belirlenir. Eğer fiyat stop loss noktasına ulaşırsa o noktada bir yüzde hesabı yaparak paranızın bir bölümü hesabınıza geri yatırılır. Genellikle işleme girdiğiniz anda stop loss belirlenir ve o noktada çıktığınızda paranızın ne kadarını geri alacağınız da önceden hesaplanabilir.

Kaldıraçlı borsalarda işlem yapmak her zaman için risklidir. Eğer bilinçli bir şekilde işlem yapmazsanız sadece saniyeler içinde tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden işlem yapmadan önce gerekli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun ve kullandığınız borsanın sunduğu özelliklere de tam anlamıyla hakim olmaya özen gösterin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.