Jack Dorsey Twitter'ı Merkezi Olmayan Yönetime Geçirmek İstiyor

Jack Dorsey Twitter'ı Merkezi Olmayan Yönetime Geçirmek İstiyor

Twitter CEO'su Jack Dorsey, ademi merkeziyetçi sosyal medya için açık bir standart oluşturmak istediğini açıkladı. Hedef Twitter'ın bu standarda uymasını sağlamak olacak.

Dorsey, "Twitter, sosyal medyada merkezi olmayan bir standart geliştirmek için beş açık kaynak mimar, mühendis ve tasarımcıdan oluşan küçük ve bağımsız bir ekibe fon sağlıyor. Hedef Twitter'ın bu standarda ulaşmasını sağlamak."

Twitter'ın CEO'su Parag Agrawal, Bluesky olarak adlandırılacak olan takımda lider olacak.

Jack Dorsey, merkezileştirilmiş sosyal medya sitelerinin şu andaki örneğinin, yanıltıcı bilgilerin ele alınması gibi, karşılaştığı bazı sorunların altını çizdi. Ayrıca, bu sitelerin çoğunun sağlıklı sohbetten çok tartışmayı desteklediğini söyledi. Bu, bugün kullandığımız Web olan Web2'nin bazı problemleri olarak özetlenebilir.

Jack Dorsey Twitter'ı Merkezi Olmayan Yönetime Geçirmek İstiyor Jack Dorsey Twitter'ı Merkezi Olmayan Yönetime Geçirmek İstiyor

Bunun yerine ademi merkeziyetçilik prensibine ve çözüm olarak blockchain gibi kilit teknolojilere dikkat çekti. Bu genellikle Web3'ün yapı taşları olarak görülür.

"Sonunda, ademi merkeziyetçi bir yaklaşımı daha uygulanabilir hale getirmek için yeni teknolojiler ortaya çıktı. Blockchain açık ve dayanıklı barındırma, yönetim ve hatta para kazanma için bir dizi ademi merkeziyetçi çözüme işaret ediyor. Yapılması gereken çok iş var, ancak ilk önce temellerinin atılması gerekli" dedi.

Ancak, Dorsey bunu zor bir yol olacağını kabul etti.

Bu işi yapmak ve Twitter'ın bu standardın bir müşterisi olması ile ilgili haklı olduğunu hissetmesi konusunda çok zorluklar var. Bu nedenle, işin açık ve merkezi olmayan ilkeleri ilerletmek için herhangi bir özel şirkete ait olmayan açık ve şeffaf bir şekilde yapılması gerekiyor."

Nihayetinde Dorsey, çalışmanın, ademi merkeziyetçi sosyal medya için açık bir standart yaratmanın ötesine geçeceğini ve bunun etrafında da bir topluluk kurmasını umuyor. Başarmanın birkaç yıl alabileceğini de sözlerine ekliyor.

Peepeth olarak bilinen, merkezi olmayan bir Twitter sürümü daha önce piyasaya sürülmüştü. Ethereum blockchain üzerinde çalışıyor. Ancak, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin gibi Ethereum topluluğunun kilit kişilerine rağmen, deneme yaparak çok fazla yol ilerlemek için mücadele etti. Bakalım Dorsey'in planı ilerleyebilecek mi?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.