IRISnet Coin Nedir? ve Nasıl Alınır?

IRISnet Coin Nedir? ve Nasıl Alınır?

Resmi olarak 2019 yılında hizmete başlayan IRISnet Coin, merkezi Şangay’da olan şirket Bianjie AI’ın uzman ekibi tarafından geliştirilmiştir. 2016 yılında kurulmuş olan Bianje Al firmasının ortaklarından biri olan Haifeng Xi ve Harriet Cao bu alanda sahip oldukları uzmanlık bilgilerini birleştirerek sadece büyük işletmelerin değil küçük çaptaki işletmelerin de işine oldukça yarayacak IRISnet’i geliştirmiştir.

Haifeng ve Harriet’i destekleyen diğer önemli güçte yine Tendermint (Tendermint konsensüs uygulamalarının arkasındaki şirket) oldu. Her iki firmadan da blockchain teknolojisi alanında uzman olan kişiler IRISnet’i geliştirmek için birlikte çalıştılar. Peki, IRISnet (IRIS) nedir biraz daha yakından tanıyalım.

IRISnet (IRIS) Nedir?

IRISnet (IRIS), küçük büyük demeden bünyesinde birçok hizmet sunan ve geliştiren işletmelere sunulan block zincir tabanlı açık ağ sistemidir. 1 Mart 2019 yılında başlayan bu servis protokolü ve kripto para birimi olan IRIS, hizmet verdiği firmaların skalasını oldukça geniş tutmuş ve block zincir tabanlı protokolünü de buna göre geliştirmiştir.

Günümüzde büyük ölçekli işletmeler konsorsiyum blok zincirlerine sahipken ve bunları aktif olarak kullanıp yararlanabiliyorken küçük çaplı işletmeler arka planda kalmaktadır. IRISnet ile bu soruna çözüm olmayı hedefleyen geliştiriciler işletmelerin sorunlarına çözüm olmayı amaçlamaktadırlar. Bu sistem ile iş dünyası daha fazla block chain teknolojisi ile daha kolay bir araya gelmektedir.

IRISnet protokolünün prensiplerinden biri işletmelerin, yaptıkları işlemlerin block zincir içerisinde yürütülürken, diğer taraftan veri işleme prosesi tamamen bunun dışında işlenmesidir. Bunların yanında bu sistem işletmelere, iş hareketleri için kullanabilecekleri bir akıllı cüzdan gibi ürünler de sunmaktadır.

IRIS Coin, Tendermint konsensüs temeline dayanan birçok alt coin gibi DPoS ( Delegated Proof of Stake) Token’ıdır. DPoS konsensüs, ağda bulunan nodeların değerine bağlı olarak çalışmaktadır bu da işlemler sırasında nodelarda meydana gelebilecek herhangi bir hata durumunda yanlış çalışan nodeların elimine edilmesini sağlamaktadır.

DPoS konsensüsünde işlem yapmak isteyen kullanıcıların hepsi, işlemin tamamlanabilmesi için güvenilir bir doğrulayıcıdan onay talep etmektedirler. Bu çalışma modeliyle IRISnet’te hatalı davranan tüm onaylayıcılar hemen ortadan kaldırılmaktadır. Bu da kullanıcıların daha fazla güven içerisinde çalışmasını sağlamaktadır.

IRIS Coin Nereden Alınır?

IRIS Coin 20’den fazla borsada listelenmektedir. Bu borsalar arasından satın alım işlemi yapabilirsiniz. Fakat en çok tercih edilen iki borsa Binance ve Huobi Global olmaktadır. Bu iki borsa arasında ülkemizde en çok tercih edilen Binance’i kullanabilirsiniz.

Binance aracılığıyla bu Coin’i satın almak için borsaya kayıt olmalısınız. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra borsa hesabınıza Papara ya da Advcash üzerinden itibari para gönderimi yapmalısınız. Ardından Binance üzerinde bulunan IRIS/USDT ya da IRIS/BTC paritelerini kullanarak bu Coin’i satın alabilirsiniz.

IRISnet Grafiği, Piyasa Değeri ve Haberleri

 

[mcrypto id="24197"]

IRIS Coin Yorum

Kısaca genel durumuna göre IRIS Coin yorum yapacak olursak; Bu Coin’in 2,009,218,075 toplam arzının 961,910,943’ü dolaşımdadır. 14.03.2021 tarihinde 01:43 saatinde 1.33 TRY satışı bulunan bu Coin’in 24 saatlik hacmi Marketcap verilerine göre ₺235,631,311’dir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.