Interpol Karanlık Ağ ve Kripto Suçlarını Hedefliyor

Interpol Karanlık Ağ ve Kripto Suçlarını Hedefliyor

Yerel kolluk kuvvetleriyle çalışarak kripto para dolandırıcılığı konusundaki başarısının ardından, Interpol şimdi de Güney Koreli bir girişimin yardımıyla karanlık ağ ve kripto suçlarını hedefliyor.

Interpol Karanlık Ağ Suçları İçin Yardım Aldı

Interpol, karanlık ağdaki suçlardan kurtulma konusunda ciddi adımlar atıyor. Gerçekleşen yasa dışı faaliyetlerin çoğu kripto para ile finanse edilmektedir. Bugün resmi bir açıklama yapıldı. Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, Güney Koreli bir girişim S2W LAB ile karanlık ağdan veri kurtarmak için bir anlaşma imzaladı.

Karanlık ağ, suçlular ve kötü aktörler için gerçek bir aktivite alanı olarak ortaya çıktı. Ancak, içinden akan bilgileri izlemek son derece zordur. Bu da birçok tehlikeli suçlunun asla adalete teslim edilmediği anlamına gelir. Gerçekleşen en yaygın yasa dışı işlemlerden bazıları ise şöyle: Kredi kartı detaylarının, pasaport bilgilerinin ve hatta dünyanın dört bir yanından pornoların çalınması.

S2W LAB bir Karanlık Ağ Veritabanı Derledi

2018'de kurulan Güney Kore veri istihbarat kuruluşu, karanlık web sitelerinden çok miktarda veri izledi ve kendi veri tabanını kurdu. Yapay zeka tabanlı çok alanlı bir analitik motor kullanarak, şirket verileri analiz edebilir ve birden fazla zaman dilimi ve alan arasındaki bağlantıları arayabilir.

S2W LAB, konuyla ilgili yayınladığı bazı yetkili belgeler ve yetkilendirdiği bir dizi uluslararası patent sayesinde Interpol 'ün dikkatini çekti. Bunlar arasında Karanlık Ağ ve kripto para birimi analizi ile ilgili Web Konferansı (WWW) ve Ağ ve Dağıtım Sistemi Güvenlik Sempozyumu (NDSS) yer alıyor. Ayrıca yakın zamanda 5 milyon dolarlık bir A Serisi yatırım satın aldı.

Şirketin CTO'su KAIST profesörü Shin Seung-won, Interpol 'ün “Küresel Kriptografik Banka Suç Önleme Alt Komitesi” ne atandı ve şu yorumu yaptı:

Karanlık Ağ'daki siber suçlara yanıt vermek, özellikleri ve kripto para birimlerinin geniş kullanımı nedeniyle çok zordur… Teknolojilerimizle uluslararası araştırmalar ve işbirliği yapacağız. İyi amaçlar için kullanılacak teknolojiye katkıda bulunacağız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.