ICP Coin Geleceği 2023 - 2025, ICP Coin Fiyat Tahminleri

ICP Coin Geleceği 2023 - 2025, ICP Coin Fiyat Tahminleri

ICP coin geleceği son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. 2021 yılının ilk çeyreğinde tüm kripto paralar altın çağını yaşamıştır.

ICP coin geleceği son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. 2021 yılının ilk çeyreğinde tüm kripto paralar altın çağını yaşamıştır. Bu birimlerden olan Internet Computer (ICP) coin ise, adından çokça kez söz ettirmiştir. Şu anda da ICP fiyatı 9,56 dolar bandında seyretmektedir. 2021 yılına damga vuran ICP coinin gelecekteki seyri de merak edilmektedir.

 

Peki, Internet Computer coin geleceği nasıldır? Uzman analistlerin ve yorumcuların tahminlerine göre, 2022, 2023, 2024 ve 2025 yılları için ICP coin fiyat tahmini ve yorumlarını yazımızda detaylıca ele aldık.

 

ICP Coin Nedir?

DFINITY Vakfının geliştirmiş olduğu Internet Computer, günümüzdeki birçok internet hizmetinde var olan sorunları elimine ederek kullanıcılara daha rahat ve hızlı, kullanımı kolay, kullanıcı bilgilerinin daha fazla korunduğu bir platform sunmaktadır. Açık kaynaklı olarak geliştirilen hesaplama aracı olan ICP, global anlamda tüm kullanıcılarına sonsuz bir kapasite olanağı ile web hızında çalışma imkanı vermektedir.

 

Platformun esas amacı teknolojik anlamda hızlı gelişme yaşanılan ve internetin yaygın olarak kullanıldığı dönemimizde, internet ve teknolojilerinin en modern halini kullanıcılara ulaştırmak ve onlara bu alanda hizmet sunmaktır. Platform donanım olarak diğer uygulamalara nazaran daha üst standartlara sahip akıllı sözleşme ve protokoller, herhangi bir merkeze bağlı olmadan geliştirilen uygulamaları bir arada içermektedir.

 

ICP, bu şekilde bütün olarak geliştirilen, donanım ve kaynakları kendisinde barındıran modern internet ve teknolojilerini, büyük küçük demeden bütün işletmelere sunulmasını amaçlamaktadır.

 

İlk kez 2016 yılında Dominic Williams tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen platform, 2018 yılı içerisinde yapmış olduğu finans ve sponsor turnesinde 190 milyar doların üzerinde para toplamayı başardı.

 

Zürih’ te merkezi ofisleri bulunan platform buradan yönetilmekte ve tüm gelişim, yönetim gibi çalışmaları yine buradan sürdürülmektedir. ICP’ nin ayrıca DFINITY Vakfı tarafından düzenli olarak kontrol edilen Palo Alto, San Francisco ve Tokyo’ da acenteleri bulunmaktadır.

 

DFINITY Vakfının var olan bütün imkan ve kaynaklarından yararlanarak kendi sistem yazılım ve donanımını geliştiren ICP, geliştirme odaklı çalışan büyük topluluklar tarafından da desteklenmektedir.

 

Internet Computer Coin Teknik Analizi

 

 

ICP Çalışma Prensibi

ICP aslında küçük büyük demeden devasa boyutta ve kompleks yapıda olan uygulamaları dahi parça parça değil de bir bilgisayar sistemi üzerinden çalıştırabilme imkanı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde bütün bilgisayar ağlarında var olan düğümlerin hesaplama yeteneğini toplu olarak kullanan bir protokol prensibine sahip olan Internet Computer tamamen merkeziyetsiz olacak şekilde geliştirilmiştir.

 

Platformun kullanmış olduğu akıllı sözleşmeler, uygulamalar ve işlev bölmeleri adına ayrı ayrı çalışma mekanizması izleyerek güvenlik kodlama kısımlarına bölünerek çalışmaktadır. Günümüzde kullandığımız standart internet hizmetlerinden ayrı olarak bu platform sayesinde kullanıcılar, merkeziyetsiz blok zincir alt yapısına temellendirilmiş bir internet ortamında var olan bütün uygulamalara erişim sağlayacak ve bilgilerini burada muhafaza edebilecektir.

 

Sistemin temelinde yer alan bilgi merkez ağları, platform protokol mekanizmasında esas görev yapan düğümleri başlatabilmektedir. Ağda hazır olan bütün düğümler sayesinde kullanıcılar işlem yaptıkları tüm girişimleri ağ sisteminde sıralayıp, düzenleyebilecektir.

 

Geçtiğimiz Mart ayında ICP Coin, kendi sistem ağını yarı açık hale getirerek kurum ve kişiler için gelişime açık hale getirdi. Platform kendilerinin uzun süreli yapmış oldukları gelişim planını yayınladı ve yaklaşık 20 yıl boyunca ulaşmak istedikleri hedeflerine değindi. İşte platformun 20 yıl içerisindeki hedefleri;

 

 • İlk 5 yılda platform kendi adının dünya genelinde duyulmasını ve eğitim veren kurumlarda kendi ICP ve Motoko programlama teknik detaylarının, yazılım dillerinin öğretilmeye başlamasını hedeflemektedir.
 • 10 içerisinde ise platform artık markalaşmış ve birçok kurum ve kuruluşun standart internet hizmetleri yerine ICP kullanmaya başlamasını, merkeziyetsiz finansal işlemlerin daha da fazla hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır.
 • 20 yılda da platform küresel manada tüm herkes için aynı anlama gelmiş olacak ve insanlar ICP’ i daha güvenilir bularak onu kullanmaya başlamaları planlanmaktadır.

 

ICP Avantajları

 • Kullanıcılar rutin olarak diğer platformlarda kendilerinden alınan akıllı sözleşme kullanımlarından dolayı bazı komisyonlardan ICP’ te muaf olmaktadır. ICP kullanıcılarından bu şekilde bir ödeme almamakta, sözleşme mekanizmalarında ortaya çıkan kutu öncesinde doldurulmaktadır.
 • Kullanıcılar ICP’ i kullanmak için ellerinde herhangi bir coin bulundurmak zorunda değildir. Bu da platformu kullanıcılar adına daha da ulaşılabilir kılan avantajlarından bir tanesidir. Bununla birlikte kullanıcılar yalnızca DEFİ sistemlerinde değil diledikleri platforma yönelik işlem yapabilmekte ve bunu öncesinden araştırmasına gerek kalmamaktadır.
 • Platform 2020 yılında NNS olarak adlandırdığı ve kullandığı yönetişim sistemi ile ICP Coin ağ sistemlerini daha kontrollü ve hızlı şekilde yönetebilmekte ve problemleri çözebilmektedir. Bu hizmet içinde platform kullanıcılarından belli miktarlarda ICP Coin kilitlemelerini talep etmektedir. Böylelikle kullanıcılar yönetişim topluluğunda daha fazla hak ve söz sahibi olurken diğer taraftan platform tarafından da ödüller kazanabilmektedir.
 • Proof of Stake protokolüne dayalı olarak çalışan ICP, 4 katmanlı olacak şekilde fikir birliği doğrulama kanıtı kullanmaktadır. Var olan bu katmanlardan biri kimlik katmanı ile sistemde kullanıcı hesaplarına olası gelebilecek olaan siber saldırılara karşı koruma sağlarken, yarattığı ademi merkeziyetçi ortamı ile platformun ölçeklenebilirliğini, ağın destekte bulunduğu kullanıcı sayısının artmasını sağlamaktadır.
 • Platformun esas geliştirici vakfı olan DFINITY kurucusu ve esas araştırmacısı olan Dominic Williams, sistem güvenliği ve protokol yönetimleri vb. için alanında uzman mühendisler ile çalışmaktadır. Bu şekilde platformdaki akıllı sözleşme ve protokollerin, kriptografik sistem ve güvenlikle ilgili birçok konuda daha da profesyonel olarak yönetilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Sistem verileri web hızında, yüksek verimlerle işleyebilme ve ardından depolayabilme gücüne sahip olan yazılımlar ile geliştirilmiştir.
 • Yepyeni geliştirilen bir konsensüs mekanizmasına sahip olan platform kullanıcılarına, NI-DGK, geliştirilmiş ağ sistemi NNS, internet kimliği gibi birçok kaynağı blok zincir teknolojisi ile sunmaktadır.

 

ICP Kurucuları

ICP Coin ilk olarak 2016 yılında kripto analisti ve teorisyeni olan Dominic Williams tarafından geliştirilmiş olup, kurucusu olduğu platformun destekçisi olan DFINITY Vakfının başında bulunan isimdir. Bitcoin ve Ethereum hakkında da birçok çalışmalara imza atan William, slot konsensüsü başta olmak üzere birçok kirpto teknikleri ile ilgili araştırmaları mevcuttur.

 

King’ s College London’ dan Bilgisayar Bilimleri lisansını birincilikle almayı başaran Williams, özellikle piyasaya yeni çıkmış olan birçok kripto projesine yardımcı olan String Labs’ ta başkanlık ve CTO görevini üstlenmiştir.

 

ICP Coin Kullanımı

Internet Network’ un yerel kripto para birimi olan ICP Coin ile kullanıcılar bazı imkanları elde edebilmektedir. Bunlar;

 • Kullanıcılar ellerinde bulunan ICP Coin’ i ağ yönetişimin katılım sağlayarak ödül kazanabilmektedir.
 • Yine IOU Coin, kullanılarak sisteme adeta bir yakıt kaynağı olarak sunulabilmekte ve sistemi güçlendirmede kullanılabilmektedir.
 • Kullanıcılar ellerinde bulundan Coinler ile platformda gerçekleştirilen birçok eski ve güncel olan bütün etkinliklere katılım sağlayarak ek kazanç elde edebilmektedir.

 

ICP Coin Geleceği 2023

Ünlü analistlerden WalletInvestor, ICP coin geleceği 2023 yılı için iç açıcı tahminlerde bulunmadı. Analiste göre ICP fiyatı bu yılki seyrini yatay bir şekilde sürdürebilir, denildi. Bu tahmine göre ICP yıl sonunda ancak 8 dolar bandında seyredebilir. Öte yandan 2023 yılına da bu şekilde girebileceği, analist tarafından aktarılmıştır.

 

Bu yorumların tam tersine bir fiyat tahmini sunan analist DigitalCoinPrice, WalletInvestor’a katılmadığını dile getirdi. DigitalCoinPrice’a göre ICP fiyatının artarak ilerleyeceği ve 10 dolar bandına kadar ulaşabileceği öngörülmekte. Hatta fiyatın bu sonbaharda biraz düşeceğini ve kışa doğru toparlanarak artmaya başlayacağını aktardı. Analist, bu yıl sonunda da ICP Coin 2023 tahmini için fiyatın 9 dolara ulaşabileceğini söylemiştir.

 

ICP Coin Geleceği 2024

ICP Coin geleceği 2024 fiyat tahmininde bulunan WalletInvestor, ICP’nin 2024 yılına çekimser adım atacağını düşünmektedir. Tahminlerine göre ancak şu anki seyrettiği seviyelerde bulunabilir. 2024 yılının ortalarında ise ortalama olarak 15 dolar bandında seyredebileceği düşünülmektedir.

 

Öte yandan DigitalCoinPrice, bu tahminde de WalletInvestor’a katılmadığını belirtmiştir. DigitalCoinPrice, ICP coin fiyatının 2024’de kısa vadeli iniş çıkışlara rağmen çok düşmeyeceğini vurgulamıştır. DigitalCoinPrice’ın hesaplamalarına göre; Internet Computer coin fiyatı 2024 yılını 15 dolar üzerinde tamamlayabilir. 2024’e ise çok daha iyi gireceği düşünülmektedir.

 

ICP Coin Geleceği 2025

Popüler bir analist olan PickACrypto da ICP coin ve ICP coin geleceği 2025 yılı tahminlerini paylaşmıştır. Ünlü analist ICP hakkında oldukça iyimser olduğunu vurgulamıştır. ICP geliştiricilerinin proje üzerindeki çalışmalarını titizlikle sürdürmeleri durumunda, ICP fiyatının bu yıl 100 doları aşacağını düşünmektedir. Analist ayrıca bu bandı da aşarak 175 dolar bandının görülebileceğini vurgulamıştır. 2025’den 2029’e kadar projenin gelişmesiyle 350 dolar bandının çok rahat aşılacağı, analistlerce vurgulanmaktadır.

 

Bu görüşleri daha makul şekilde aktaran DigitalCoinPrice, 2023 yılında fiyatın 20 dolar ve çevresinde olacağına dikkat çekmiştir. Analiste göre 2024 yılına girerken 60 dolar üzerinde de yükselmeler görülebilir. Bu sebeple popüler analist 2024 yılı sonuna dikkat çekmektedir.

 

ICP Coin Geleceği 2026

Popüler analist WalletInvestor, Internet Computer coin için çok karamsar düşünmektedir. Ünlü analistin yorumlarına göre ICP coin geleceği 2026 yılında15 dolar seviyelerine kadar inebilir. Karamsar yaklaşan analist, aynı durumun 2026 yılında da devam edeceğini aktarmaktadır.

 

WalletInvestor’un aksine, popüler analist DigitalCoinprice, bu söylemlere katılmadığını ifade etmektedir. Analiste göre ICP fiyatı 2026 yılına 50 dolar bandında girebilir. 2026 yılı ortalarında bu fiyat 60 dolara ulaşabilir ve yıl sonunda tap seviye olan 80 dolar bandı görülebilir, denilmiştir.

 

ICP Coin Geleceği 2027

ICP coin geleceği 2027 yılı için yorumda bulunan WalletInvestor, ICP fiyatının çok düşeceğini hatta 56 dolar bandında seyredeceğini aktarmıştır. WalletInvestor’un aksine yorumlarda bulunan DigitalCoinPrice, 2027 yılında ICP fiyatının 80 dolara ulaşabileceği görüşündedir.

 

Internet Computer Geleceği Neden Parlak?

Internet Computer coin geleceği analistlerin çoğuna göre parlak görülmektedir. Bu durum ise, proje ekibinin kendileri için belirledikleri hedefleri gerçekleştirmede ne kadar başarılı olduklarına bağlıdır. Ayrıca benzer işlevler sunan rakiplerin baskısını da göz ardı etmemek gerekmektedir.

 

Bunlara ek olarak, toplam token sayısının %30'undan daha azının şu anda dolaşımda olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Sanal paraların geri kalanı piyasaya aktarıldığında, bu durumun kaçınılmaz olarak fiyatı baskılayacağı da bir gerçektir. Yine de, birim hakkında net tahminler mümkün değildir. Bilinen tek gerçek, projenin sağlamlığının ICP geleceğini de etkileyeceğidir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.