ICO (Initial Coin Offering) Nedir? Neden Yapılmalı ?

ICO (Initial Coin Offering) Nedir? Neden Yapılmalı ?

ICO(Initial Coin Offerings)'nun geleneksel mali sistemlerden farkı kitle fonu olarak değerlendirilebilir. Buda farklı birçok proje ile şirkete işe başlama noktasında gerekli ihtiyaçları olan sermayeyi sağlamayı başarmıştır.

ICO; Kitle fonunun kripto para biriminin bir versiyonudur ve kripto piyasasında da kullanılmaya devam edecek görüşü hakimdir. Kişilerin ve şirketlerin geliştirmiş oldukları projelere sermaye bulması ve normal kullanıcıların da değerli olabileceklerini düşündükleri projelere yatırım yapabilmelerinin en etkili ve kolay yoludur.  ICO’lar  bir hafta ya da fazla süren , insanların da bildikleri kripto paraların karşılığında piyasaya yeni çıkan token'lerden alabildikleri bir etkinlik.

 

ICO’ların projeleri desteklemesinin de bir amacı ya da bir limiti olabilir buda demek oluyor ki token'lerin daha önceden tasarlanmış bir ücretleri vardır ve ICO periyodu süresince değişmemektedir. Bu nedenle sabit sayıda token tedarik edilmiş olur.

Elde edilen bu sabit tedarik ile yatırım amacınız olabilir, token dağıtımları alınan yatırımlara göre yapılmaktadır. Yani buda şu anlama geliyor; Proje ne kadar çok yatırım alırsa token fiyatı da o derece yüksek olmuş oluyor.

Neden ICO Yapılmalı ?

İşte ICO'nun Avantajları;

  1. Kontrolü Elinizde Tutabilirsiniz: Şirketinizi yatırımcılarla paylaşmıyorsunuz sadece gelecekteki hizmeti satmış oluyorsunuz. Bu önemli ve büyük bir farktır. İşinizi geliştirmek için para sahibi olurken işinizi de yine kendiniz yönetmiş oluyorsunuz.
  2. Küreselleşme: Çoğu şirket yatırımcı bulabilmek adına dolaşırken ICO sayesinde dünyanın yer farketmeksizin bir ülkesinden anında para toplayabilirsiniz.
  3. Düzenleme Olmaması: Uzun süren ve insanı yoran bürokratik engellere takılmazsınız.

ICO Token Nedir?

Aslında bu konuya tepeden bakanlar ICO'yu meşhur oyun  Monopoly'e benzetmektedir. Gerçekte olmayan varlıkları  alım satım yapıyorsunuz. Birimiz kazanırken diğeri kaybediyor kural bu.

ICO Token ise girişimlere yapılan yatırımı vurgular. Ne kadar köfte o kadar ekmek mantığı yani ne kadar çok para verirseniz o düzeyde token alabilirsiniz. Almış olduğunuz Token'ler ile de şirketin gelecekteki hizmetlerini satın alırsınız ve başarılı olursa değeri yükseldiği anda token'lerinizi yeni fiyattan satıp daha fazla para kazanabilirsiniz.

ICO Token'lerine Niçin Yatırım Yapmalıyız?

  1. Akıllı sözleşme gereği gelecekte maddi fayda elde edebilirsiniz.
  2. Token'lerinizin fiyatı hızlıca artış gösterebilir. Böylelikle alım satım işlemi yapabilirsiniz. Bu birazda geleneksel borsayı andırır.

 

Peki Sahte ICO'lardan Nasıl Uzak Durabiliriz?

  1. İsimsiz Bir Geliştirici Ekip ; Sistem merkezsiz çalışsada kişiler paralarını tamamıyla yabancı birine teslim edemez. Böyle olduğunda en azından kurucularını bilmemiz , bilmeniz gerekir.
  2. Çok İyi Teklif; Size sunulan projenin gelir % inandırıcılığınızı zorluyorsa bunun için iyi bir neden olmalı aksi takdirde burada bir tuzak olabilir.
  3. Yol Haritası Belli Değilse;Projelerde sağlam bir ekip tarafından hazırlanmış ise bir yıllık bir yol planı hazırlanır. Fakat bunlar yoksa ve belli değilse size güvenin ve paranızı verin deniyorsa biraz durup düşünmelisiniz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.