Hindistan Kripto Para Yasağı Hakkında Geri Atmıyor

Hindistan Kripto Para Yasağı Hakkında Geri Atmıyor

Hindistan hükümeti tarafından Ponzi şeması olarak görülen kripto paraların kullanımı ülkede bir süredir yasaklanmış durumda. Konu ile ilgili olarak yetkililer kripto para kullanılmasını bir kez daha görüşeceklerini açıklasalar da, Hindistan kripto para yasağı konusunda en azından şu an için geri adım atacakmış gibi görünmüyor.

Hindistan kripto para yasağı ile ilgili olarak sürekli dünya gündemine gelen bir ülke. Hükümet yetkilileri bu konu ile ilgili dünya basınında çıkan haberlerin farkında olduklarını yaptıkları açıklamalarla belirtmekteler. Ancak yapılan açıklamaların hiçbirisi tatmin edici düzeyde değil. Hindistan hükümeti kripto paraların halen bir yasadışı kazanç zinciri olarak algılamakta. Bununla birlikte Hindistan gibi kalabalık nüfuslu ve fakirliğin bulunduğu ülkelerde bu tarz kazanç zincirlerinin hükümetin izni dışında kullanılması haksız ve vergisiz kazanç olarak nitelendirilmekte.

Ponzi Şeması Olarak Görülüyor

Son olarak Hindistan Yatırımcı Eğitimi ve Koruma Fonu Başkanı Anurag Agarwal yaptığı açıklamada, kurum olarak kırmızı çizgilerinin bulunduğunu söyledi. Bu kırmızı çizgilerden bir tanesinin de Ponzi şemaları olduğunu belirtti. Kripto paraların da birer Ponzi şeması olduğunu düşündüklerini söyleyen Agarwal, bu yüzden kripto paralar ile yapılan işlemlerin yasaklanmasının doğru olduğunu ekledi.

Hindistan’da yaşanan bu gelişmeler dünya kripto para otoriteleri tarafından oldukça büyük bir şekilde eleştiriliyor. Kripto para otoriteleri Hindistan’ın bu konuda yanlış davranmasının sebebini bilinçsiz politikacıların hükümet yönetiminde olmasına bağlıyorlar. Kripto paralar pek çok ülkede hükümetler tarafından resmi olarak kabul görmüyor. Ancak kullanılmaya da devam ediliyor ve bu süreçte hükümetlerin kripto paraları daha yakın bir şekilde gözlemlenmesi de sağlanıyor. Hindistan’da yaşanan bu gelişmelerin ilerleyen zamanlarda bir karara bağlanıp bağlanmayacağı yine tüm dünya tarafından merak ediliyor. Bilindiği gibi Hindistan ucuz insan gücü ve yazılım teknolojisi konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında. Hükümetin kripto para kullanılmasını yasaklaması yazılım teknolojisi konusunda iyi olan ülkenin bu alandaki gücünün kripto para sektörüne kaymasından çekindikleri için olabilir.

IOTA akademisi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.