Güney Kore'de Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Yasaklanıyor!

Güney Kore'de Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Yasaklanıyor!

Güney Kore’de finansal hizmetlere yeni düzenlemeler geleceği açıklandı. Yapılacak düzenlemeyle birlikte gizlilik odaklı çalışan kripto paraların tamamı yasaklanacak. Detaylar haberimizde….

Güney Kore’de Finansal Hizmetler Komisyonu’na bağlı olarak çalışan Finansal İstihbarat Birimi, 2021 yılı içerisinde kripto paralarla ilgili yeni bir düzenlemenin yasalaşacağını duyurdu. Yapılacak düzenlemeyle birlikte gizlilik odaklı çalışan kripto paralar yasaklanacak.

Zcash, Monero Givi Popüler Coinler Yasaklanıyor!

Finansal İstihbarat Birimi (FIU) tarafından yapılan açıklamada Zcash (ZEC) ve Monero (XMR) gibi birçok kripto paraya yasak gelecek. Güney Kore Ulusal Meclisi’nden geçecek kararla birlikte gizlilik ilkesiyle çalışan birçok kripto paranın artık kullanımdan kaldırılması hedefleniyor.

En Çok İncelenen Haber: Bitexen Güvenilir Mi?

İşlem Gizliliği Yasaklanıyor!

Güney Kore, yatırımcılarına işlem gizliliği sağlayan kripto paralar için uzun süredir önlemler almaya çalışıyordu. 2020 yılından itibaren bir dizi önlemleri devreye sokan Güney Kore, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına gizlilik ilkesiyle çalışan kripto paraları kullanmamaları konusunda baskı yapıyordu.

Hükümetin gösterdiği bu çabalar meyvesini vermeye başladı. Tahminen 2020 yılı sonundan itibaren birçok kripto para kullanım dışı olacak. Güney Kore merkezli olarak hizmet sunan kripto para borsaları, yapılan baskı neticesinde Zcash ve Monero alım satımını tamamen durdurdu. Bu 2 kripto para birimini birçok kripto paranın daha takip edeceği düşünülüyor.

Bankalar da Alınan Karardan Etkilenecek!

Güney Kore’de bankalar da kripto para alım ve satım hizmeti sunuyor. Yeni düzenlemeyle birlikte bankalar üzerinden kripto para transferleri ve alım – satım işlemleri için vatandaşlık numarası kullanım şartı geliyor. Ayrıca; yeni yasa düzenlemesiyle birlikte bankalara kripto para işlemlerinde kara para aklama işlemlerine karşı kripto para borsaları için risk değerlendirme kontrolleri sorumluluğu da getirilecek.

Yeni Yasa Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

 

Yeni yasanın tam olarak yürürlüğe giriş tarihi olarak 24 Mart 2021 belirlendi. Güney Kore hali hazırda 1 yıldır bu konu üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Birçok kripto para borsası baskı altında tutularak gizlilik ilkeleri ile hareket eden coinlerin devre dışı bırakılmasına çalışılıyordu.

                                                             İnceleyebilirsiniz Güncel Altcoin Haberleri

Dünya genelinde gizlilik ilkesiyle hareket eden birçok koin bulunuyor. 30’ıun üzerinde kripto para, gizlilik ilkesi çerçevesinde hizmet sunuyor. Monero, Dash, Zcash, Verge, Horizen, PIVX, BEAM, Grin en bilinen kripto paralar da bu ilkeyle hareket ediyor.Hangi Coinler Gizlilik İlkesiyle Hareket Ediyor?

Yatırımcılarının kimliğini tamamen gizleyerek işlem yapmalarını sağlayan coinler üzerinden kara para aklama yapıldığının düşünülmesi üzerine Güney Kore hükümeti sıkı bir çalışma başlatmıştı. Vergi kaçakçılığını önleme ve yasa dışı paraların aklanmasının önüne geçmek amacıyla 2020 yılında çalışmalara başlayan Güney Kore, ülkede hizmet veren birçok kripto para borsasını baskı altında tutuyordu.

Gizlilik Coinleri Neden Yasaklanıyor?

Dünya genelinde birçok ülkede gizlilik coinlerine karşı çalışma yürütülüyor. Özellikle yasadışı faaliyetlerin bu coinler üzerinden yapıldığı düşünülüyor. Birçok ülkede bankalar ve kripto para borsaları üzerinde çalışmalar yürütülüyor.

Vergi kaçakçılığı ve yasadışı gelirlerin önüne geçmek amacıyla yapılan çalışmalara karşı yasal düzenlemeler de hükümetlerin gündeminde yer alıyor. Özellikle yatırımcılarının kimliğini tamamen gizleme prensibiyle hareket eden kripto paralar üzerinden bugüne kadar birçok yasal olmayan işlemin gerçekleştirildiği biliniyor. Güney Kore’deki adımların benzerlerini atmaya çalışan devletler de bu gayri meşru faaliyetlerin önüne geçmeyi hedefliyor. Birçok ülkede hizmet sunan kripto para borsalarının bu coinlerin alım ve satımına destek olması ise gizlilik coinlerine olan ilginin sürmesini sağlıyor. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerde de başlayacak yasaklar gizlilik coinleri üzerinde olumsuz etki yaratabilir ve sert düşüşler yaşanabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.