Gizlilik Esaslı İzlenemeyen Kripto Paralar Nelerdir?

Gizlilik Esaslı İzlenemeyen Kripto Paralar Nelerdir?

Gizlilik Esaslı İzlenemeyen Kripto Paralar

Kripto para dünyasında insanları ikiye ayıran gizlilik esaslı izlenemeyen kripto paralar mevcut. Kimi kripto para yatırımcısı bu paraların çok güvenli olduğunu düşünse de geriye kalan kesim bu paraların gizliliğine onlar kadar güven duymuyor diyebiliriz.

Monero Nedir?

2014 yılında piyasayla buluşmuş ve Bytecoin’in forku olan Monero, gizlilik esaslı kripto paralarının önde gelenlerindendir. Kısaltma olarak XMR’ı kullanan Monero, gizliliği ve güven sağlamasıyla popüler olan bir kripto paradır. Monero’da kullanıcılar diğer kullanıcıların bakiyesine ve işlemlerini görme hakkına sahip değildir. Bundan dolayı Monero içerisinde gayet güvenli ve sıradan bir şekilde harcamalarınızı yapabilirsiniz.

Monero, yapılan işlemleri gizlemek adına gizli adres ve halkalar kullanır. Gizlilik prosedürü ile sıfırdan kodlanmış olan Monero şimdiye kadar birçok yazılımcı tarafından destek almış bulunmakta ve halen almaya devam ediyor. Cüzdan adresiniz halka açık olan Blockchain sistemine karşı görünmez olduğundan dolayı kimse sizi izleyemez. Bu durum “Kovri” projesi ile desteklenmektedir. Bu proje yaptığınız işlemleri I2P yani Görünmez İnternet Projesi çerçevesinde şifrelendirip halihazırda yaptığınız işlemin gizliliğini sağlar.

Monero, gizlilik esasını gayet güvenilir bir şekilde sağladığından gözle görülür derecede insanın onayını almış bulunmakta. Temelinde gayet güçlü bir kod bulunduran bu sistem üçüncü kişiler tarafından gizliliğinizi sağladığından dolayı en çok tercih edilen gizlilik esaslı kripto paralardan birisidir.

Verge Nedir?

Eski adıyla Doge Coin Dark olan Verge yine 2014 yılında piyasa ile buluşmuştur. İsmi 2016 yılına gelindiğinde Verge olarak değiştirilmiştir. Moneronun gizlilik politikalarını esas alarak yine gizlilik esaslı bir kripto para olarak karşımıza çıkan Verge kullanıcılarına esnek ödeme hizmeti de sağlamaktadır.

Kullanıcılarına imzasız ve gizlilik esaslı işlemler sağlayan Verge, TOR ve I2P gibi gizliliğin esas olduğu ağları kullanmayı tercih ediyor. Bununla birlikte kullanıcıların IP adresi ve imzaları tamamen gizlenerek daha güvenli bir harcama şekli icra ediliyor.

Gizlilik esaslı kripto paralar, devletlerin kripto paraya karşı olan önyargısını kıracak nitelikte bir değer taşıyor. Bu sayede ülkelerin kripto paralara güvenme katsayısı artıyor. Genellikle sanal para ve yatırım ağı olarak görülen bu paralar gizlilik esaslı ve güvenilir bir sisteme dönüşürse, gelecekte tüm ülkelerin tanıdığı ve kullandığı bir para birimine dönüşebilir. Tabi bunun bir ihtimal olduğunu ve hala kripto paraların bazı ülkelerde yasak olduğunu unutmamak gerek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.