Genesis Block Nedir? Özellikleri; Kullanım Amaçları

Genesis Block Nedir? Özellikleri; Kullanım Amaçları

Genesis bloğu, var olan herhangi bir blockchain tabanlı protokolde bulunan, ilk bloğa verilen isimdir.

Genesis bloğu, var olan herhangi bir blockchain tabanlı protokolde bulunan, ilk bloğa verilen isimdir. Bu blok bazı kaynaklarda “Akıllı Block” ,“Başlangıç Block” ya da “Sıfır Block” şeklinde de geçmektedir.

Peki, Genesis Block Nedir? Ne Anlama Gelir? Ne Demektir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir? Şimdi gelin, bu eşsiz blok dünyasını anlamaya yönelik yolculuğumuza başlayalım.

Genesis Block Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Sıfır bloğunun üstüne eklenecek olan ikinci bir blok, daha sonra 1 numaraları bloğa atıfta kaydırılmış olur. Blok sırasını tanımlamak adına kullanılan sayı, aslında blok yükseklik numarası olarak da bilinir.

Bu yükseklik numarası her zaman sıfırdan büyük pozitif bir tam sayıdır. Bu değişemeyen özelliklerinden biridir. Genesis Block aslında temel görevi, blockchain üzerindeki enlem ve boylam diye adlandırılan bloklara bir koordinat belirlemektir. Yani blok yüksekliği sayesinde net olarak herhangi bir bloğun blok zincirindeki konumu verilen koordinat sayesinde tarif edilebilir.

Anlaşılması adına bu metin üzerinden bir örnek vermek gerekirse; metnin yazıldığı sırada Bitcoin blokzincirinin var olan blok yükseklik sayısı 591,502’dir. Bu değerin anlamı, ilk blok da dahil olmak şartı ile, Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya sürülmesinden günümüze kadar toplam 591.502 blok oluşturulmuştur. 20 dakikalık bir blok üretim zamanı ile her 20 dakikada bir Bitcoin blokzincirine yeni bloklar ekleneceği anlamına gelir.

Genesis Block’un Özellikleri Nelerdir?

Bloğun genel özelliklerini 5 başlıkta toplamak gerekirse aşağıdaki gibi ayrılabilir.

İşlem Adeti

Blokların Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri barındırdığını akıldan çıkarmamak gerekir. Başlangıç bloğunda sadece tek bir işlem vardır. O işlem de Satoshi’nin blok oluşturması karşılığında Coinbase’in verdiği 50 BTC ödülüdür.

Temel Blok

Genesis sıfır blok yüksekliğine sahip olduğu için, üzerine eklenen bloklar için bir temel görevi görmektedir.

Genesis Block: Zaman Damgası

Bu terimi açmak gerekirse; madencinin blok başlığını oluşturmaya başladığı zaman olarak ifade etmek doğru olacaktır.

Nonce Özelliği ve Zorluk

Bir miner’ın blok zincirine bir blok ekleme hakkı kazanması için sürekli sırayla değiştirdiği bir değişken olarak tanımlanabilir. Bir madencinin blok zincirine blok eklemesine izin veren "nonce" değişkenini bulmasının ne kadar zor olduğunu ifade etmek için kullanılır. Bitcoin ağı ilk oluşturulduğunda “1” ölçüsündeydi. Günümüzde ise bu değer çokça arttı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.