G20 ülkelerinin liderleri küresel stablecoins ile ilgili kurallar belirledi

G20 ülkelerinin liderleri küresel stablecoins ile ilgili kurallar belirledi

 G-20  ülkelerinin finansal liderleri, «kamu yönetimi ve düzenlemesi için risk taşıyan " küresel stablecoins ile ilgili endişelerini dile getirdiler.

G-20  ülkelerinin finansal liderleri, «kamu yönetimi ve düzenlemesi için risk taşıyan " küresel stablecoins ile ilgili endişelerini dile getirdiler. G-20  ülkelerinin finansal liderleri, «kamu yönetimi ve düzenlemesi için risk taşıyan " küresel stablecoins ile ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bu Cuma günü, G-20 üyesi ülkelerin finansal liderleri, çeşitli makroekonomik riskler ortadan kaldırılana kadar Libra gibi küresel stablcoin'lere karşı katı kurallar koyacak bir anlaşma yaptılar.

Maliye bakanları ve merkez bankalarının başkanları, G-20 üyesi ülkelerin parasal egemenliği sorunları da dahil olmak üzere steyblkoinov'un yayılmasının ekonomik sonuçlarını incelemek için Uluslararası Para Fonu'na başvurdu. Toplantıdan sonra yayınlanan açıklamada şöyle denildi:

‘’Kara para aklama, yasadışı finansman, tüketici ve yatırımcı haklarının korunması da dahil olmak üzere bu tür riskler, benzer projeler harekete geçirilmeden önce değerlendirilmeli ve uygun şekilde ele alınmalıdır.’’

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, stabilcoins düzenlemesiyle ilgili tartışmanın, Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve Para Aklama Üzerine Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gibi standart belirleyici kuruluşların önerilerini temel alacağını söyledi.

 FSB ve FATF'in bulgularını gelecek yıl G20'ye bildirmeleri bekleniyor. Bu, Facebook'un 2020'de stablecoins Libra'yı başlatması olasılığını azaltıyor. Japonya tarafından düzenlenen bir basın açıklamasında, Haruhiko Kuroda şunları söyledi:

"Politikacılar, istikrarlı madeni paraları taşıyan çeşitli riskler hakkında endişelerini dile getirdiler. Bu riskler ortadan kaldırılana kadar, istikrarlı paralar yayılmamalıdır. Bu karar tüm G-20 üyeleri tarafından kabul edildi."

Ek olarak, bu hafta IMF ve Dünya Bankası'nın Washington'da yaptığı toplantıda Kuro'da şunları söyledi:

‘’Bazı gelişmekte olan ülkeler, istikrarlı madeni paraların dünya çapında yaygın olarak kullanılması durumunda neler olabileceğinden endişe ediyorlar. Ancak sorun sadece gelişmekte olan ülkeler için mevcut değildir. Ayrıca para politikası ve küresel finansal sistemin istikrarı üzerinde bir etkisi olabilir."

Bu ayın başlarında G-7 çalışma grubunun, küresel stablecoins lansmanının küresel finansal sistemin istikrarını tehdit edebileceğini açıkladı ve FATF başkanı, stbilcoinlerin suç faaliyetinin önlenmesine müdahale edebileceği görüşünü dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.