Fud Nedir? ve Fud Crypter Nedir?

Fud Nedir? ve Fud Crypter Nedir?

Kripto para piyasasıyla iç içe olan yatırımcıların, sıklıkla duymuş olduğu kavramlardan biride Fud'tur. Doğal olarak ilk defa bu piyasaya adım atan bir kişi, kavramın ne anlama geldiğini merak etmektedir. Yabancı bir terim olan Fud,  Türkçe manası ‘’kararsızlık ve şüpheyi’’ ifade etmektedir. Kripto para piyasasında yaşanılan herhangi bir olumsuz durum sonrasında fud kavramı kullanılır. Sosyal medya platformunda da günden güne yaygın hale gelen bu kavram, kripto para dünyası içerisinde de yer almış durumdadır. Piyasada olumlu şeyler olduğu gibi bazı zaman hiç beklenmeyen ters durumlarda olabiliyor. Bu durumda yatırımcılar açısından ister istemez korku ve endişe halinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Fud Nedir? ve Fud Crypter Nedir? Fud Nedir? ve Fud Crypter Nedir?

Fud, Kripto Para Piyasasında Ne İfade Ediyor?

Kripto para piyasasında kazanç sağlamak yatırımcılar açısından son derece önemlidir. Fakat piyasa da kimi zaman dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Her şey olumlu seyrederken bazı zamanlar beklenmedik olumsuz olaylarla da karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yüzden yatırımcılarında her an tetikte olması ve piyasayı da sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir. Yatırımcılar açısından en önemli yapılması gereken adımlardan biri de, duygulardan arınmış şekilde olmasıdır. Bitcoin piyasasında asılsız söylentiler, yatırımcıları olumsuz şekilde etkilediği gibi duyguların kontrol dışı olmasına zemin hazırlayabiliyor.  Olumsuz etki altına alınan söylemler, yatırımcının dibe çökmesine zemin hazırlayabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmaması adına rasyonal olunması gerekecektir.

Yatırımcı, piyasada doğabilecek düşüşlere karşı hazırlıklı olmalıdır. Pozisyonlarını önceden belirleyerek, yaşanacak düşüşten minimum seviyede etkilenmelidir. Yatırımcı yaşanabilecek bir irrasyonel düşüşü öngörürse, satış yapabilecek ve FUD gerçekleşmiş olsa bile dip fiyattan yeniden alım yapma şansına sahip olacaktır.

Fud Olumlu Mu, Olumsuzluk Mu Yaratır?

Fud olayını doğru şekilde yakaladığınız zaman olumsuzluktan çıkarak, olumlu  bir hal almasına zemin hazırlayabilir. Eğer ki bir yatırımcı, fud’un yansımalarından çok çabuk şekilde etkilenip, satma eylemi içerisine girerse kazançtan çok zarar elde edebilir. Bu yüzden dolayı her ne kadar FUD algısı oluşmuş olsa bile, yatırımcının mantıklı karar vermesi gerekir. Burada en önemli unsur, kripto para piyasasını enine boyuna bilmeli ve detaylı şekilde araştırma yapmanızdır. Kararsızlık ve şüpheyi mutlaka bir kenara bırakarak hamlelerinizi yapmanız gerekecektir. İşin içerisine duygunuz dahil olduğu zaman doğru kararlar alamaz ve  kayıplar verebilirsiniz.  Fuda karşı ne yapılmalı, hangi yollar izlenmelidir diyenler için şu önerileri sunabiliriz,

  • Duygulardan arın
  • Kararsız olma
  • Endişelerini yok et
  • Doğru hamleyi yap
  • Sabırlı ol
  • Piyasayı takip et
  • Bilgiye açık ol, kendini geliştir
  • Risk almaktan korkma

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.