FATF Nedir?

FATF Nedir?

Mali Eylem Görev Gücü'nün kısatılmış hali olan FATF  bütün dünyada terörizmin finansmanı ile kara para aklamaya karşı olarak küresek finansal sistemini kollamaya ve korumaya yönelik politikalar geliştirme ve üretme amacı ile kurulan uluslarüstünde bğımsız olduğu gibi hükümetler arasında da bağımsız bir örgüttür.

FATF Nedir? FATF Nedir?

FATF (Mali Eylem Görev Gücü) küresel finans sistemlerinde kara para aklama (AML) ile terör finansmanı (CTF) gibi tehditlere karşı korunmak için kurulmuş bir örgüttür.

FATF 21 Haziran 2019 yılında genel kurul haftasını Florida’nın Orlando şehrinde tamamlamıştı.

Geçen yıl FATF “Yeni Teknolojilerle İlgili Öneri Kararına 15 Açıklayıcı Yorum” bildirisini kabul ettiğini açıkladı. Bu bildiri de kripto varlıklarla alakalı uluslararası standartlardaki değişikliklere ve ülkelerin bu bildirideki önerilere ne şekilde uyması gerektiğini anlatıyor.

FATF Sanal Varlıklar ile Hizmet Sağlayıcıları için Risk Temelli Yaklaşımla ilgili bir kılavuz yayınladı. Güncellenmiş olan bu rehberlik 2015 senesinde yayınlanan kılavuza dayanır. Bu kılavuz ülkelere , sanal varlık ürünleriyle hizmet sağlayıcılarına CFT/AML yükümlülüklerini anlama ile uyma konusunda destek olmak adına yayınlanmıştır..

FATF'ın Misyonu Nedir?

  • Terörizm ile Kara Para Aklama Finansmanına Karşı uluslararası standartların Oluşturulması
  • Uluslararası terörizm ve kara para aklama finansman önlemlerini geliştirme ve genişletme.
  • 40 Tavsiye Kararı'nın üye olan ülkeler tarafından uyulup uyulmadığını denetleme
  • FATF'ın üyesi olmayan ülkelerin de talepleri olduğunda terörizm ve kara para aklama finansmanı ile mücadelede teknik yardımda bulunma.
  • FATF faaliyetleri doğrultusunda kara para aklama teknikleri ile terörizmin finansmanı eylemlerini incelemede ve bunlar ile mücadele ederken yeni düzenlemelere de ihtiyaç olup olmadığını tespit etme.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.