Facebook ve Altcoinler

Facebook ve Altcoinler

Tanınmış bir Bitcoin uzmanı olan Max Keizer, Ripple'in ve diğer dijital para birimlerinin çoğunun, sosyal ağ devi Facebook tarafından henüz lanse edilmemiş kripto para GlobalCoin tarafından imha edileceğini öngördü. Facebook altcoinleri bitirecek ama Bitcoin bu durumdan etkilenmeyecek.

Max Keizer, Facebook’un yeni kripto parası GlobalCoin’in altcoinleri etkisiz hale getirmesine karşın Bitcoin’in fiyatının da önemli ölçüde artacağını belirtti. Bitcoin’in rekabetinin diğer para birimleriyle değil altınla olduğunu söyleyen Keizer, dijital paralarla alakalı çalışmalar yapan kuruluşların da ortadan kalkacağına dikkat çekti.

Facebook Altcoinleri Bitirecek

Facebook’un Kripto Parası Bitcoin’e Yardım Ederken XRP’yi Nasıl Bitirecek?

GlobalCoin duyurulmasından bu yana, bu konu insanların kulaklarında bir zırıltı olarak yer etmeye devam ediyor. Şirket tarafından söylendiği gibi, Facebook’un kripto parası ile ilgili artı nokta, amacının sorunsuzca eşler arası ödeme hizmetleri ve diğer mikro dönüşümler sunmak olması. Bu durum doğrudan Facebook’un kripto parasını LTC (Litecoin) ve Ripple’ın kripto XRP'si gibi altcoinlerle rekabete sokar. Bu kriptoların her ikisi de, ucuz ve hızlı işlemleriyle ünlüdür. Ripple ve Litecoin dışında, bu niş ayrıca kripto para birimi bazında ödemelere ilgili olan BitPay gibi şirketleri de ilgilendiriyor.

Facebook’un Planı

Görünüşe göre, Facebook, özellikle yerel olarak dalgalı yapıdaki, gelişmekte olan ülkeleri hedef alacaktır. Mesela Zimbabve veya Venezuela. Ek olarak, şirketin kripto parasının Messenger ve WhatsApp aracılığıyla birincil sosyal platformundan başka bir şekilde kullanıma sunulması konusunda da bir dedikodu var.

Burada Facebook'un p2p ödeme işlevini, özellikle Avrupa'da, düşüşte olarak kabul edilen Messenger üzerinde başlattığını belirtmek gerekir. Söylentiler, şirketin hem İngiltere'de hem de Fransa'da bu özel hizmet için gizli çalışmalar üzerinde olduğu yönünde. Facebook beklenen yeni kripto parası GlobalCoin'i 2020'de piyasaya sürecek.

1- Casus Facebook Coin

Geçtiğimiz yıllarda Facebook’un karıştığı kişisel bilgilerin sızdırılması o tarihten bu yana Facebook’a olan güveni ciddi şekilde sarsmış durumda. Elbette Facebook’un düştüğü bu durumdan fayda sağlamaya çalışan şirketler de yok değil. Facebook’un attığı her adım ve yaptığı her yenilik bu şirketlerin devreye girmesiyle sürekli olarak geçmişteki casusluk olayı ile ilişkilendiriliyor ve Facebook’un kişisel bilgileri sızdırması konusundaki güvensizliği yeniden insanların akıllarına getiriyor. Bir süredir Facebook yeni bir kripto para üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. Rakipler ise bu durumu Casus Facebook Coin olarak adlandırarak yine saldırıya geçmiş durumdalar.

EOS kurucularından Dan Larimer bir kez daha açıkça Facebook’un bu yöntemi kullanarak kullanıcı bilgilerini toplayacağını öne sürdü. Larimer, tüm dünyanın tepkisini çekse de Facebook’un kullanıcı verilerini hala kullanmaya devam ettiğini ve şu andaki sistemde Facebook’un yaptığı bu davranışın birileri tarafından engellenmesinin de mümkün olmadığının altını çizdi. Sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili paylaşımlar yapan Larimer’in bu paylaşımlarının altına kullanıcılardan da ciddi anlamda destek yorumu geldi. İşte Casus Facebook Coin sözü de bu yorumlarda insanların en çok üzerinde durdukları yakıştırma oldu. Yaşanan son olaylardan sonra insanların genel anlamda Facebook’a olan güvenleri ciddi bir şekilde sarsılmış durumda. Bu yüzden Facebook Coin’in de veri toplamasına kesin gözüyle bakılmakta.

Casus Facebook Coin

Instagram ve Messenger için Kripto Para

Geçtiğimi Aralık ayında Facebook’un Whatsapp için bir stablecoin geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Yeni bilgilere göre Facebook geliştireceği bu yeni kripto parayı ise Instagram ve Messenger ile birlikte kullanarak çok daha büyük kullanıcı adedine erişmeyi amaçlıyor. Tahmin edileceği üzere ne kadar çok kullanıcıya ulaşmak o kadar çok kullanıcı bilgisine sahip olmak demek. Whatsapp ve Messenger’ın güncel aylık kullanıcı sayısının 2,7 milyar olduğunu göz önünde bulundurursak bu gerçekten büyük bir veritabanı anlamına gelmekte.

Bu noktada unutulmaması gereken başka bir şey daha var. Bütün bunlardan şikayetçi olan, Facebook’un kişisel bilgilere ulaşıp bunları dağıtabileceğini düşünen kripto para kullanıcıları zaten borsalara kayıt olurken kişisel bilgilerini veriyorlar. Bu noktada Casus Facebook Coin isminin kullanılması da biraz insafsız bir durum.

2- Facebook Blockchain Bölümü İçin Personel Arıyor

Bir süredir Facebook’un gizli bir şekilde kendi kripto parasını ve Blockchain uygulamasını geliştirdiği biliniyor. Her ne kadar bu iş ilk başlarda gizli bir şekilde yürütülmeye çalışılsa da Facebook’un attığı bazı adımlar bu çalışmaların gerçekten de yapıldığının bir kanıtı. Son olarak Facebook Blockchain bölümü için personel aramaya başladı.

Linkedin Sayfasındaki İlanlar

Facebook Linkedin sayfasında da bu konuyla ilgili personel arandığı açıkça görülmekte. Halihazırda 50 kişilik bir Blockchain ekibi Facebook’un Menlo Park’taki merkezinde hummalı bir çalışma yürütürken şirketin hala personel ilanları vermesi konuya ne kadar ciddi yaklaştığının da bir göstergesi.

Facebook Blockchain bölümü için şu anda 22 personel arandığı Facebook’un Linkedin sayfasında belirtilmiş durumda. Burada bulunan listeye bakıldığında en fazla arayüz tasarımı, ürün yönetimi, yazılım mühendisliği ve yasal alanlarda çalışacak personel arandığı görülmekte. Bununla birlikte teknik muhasebe ve SEC raporlamaları gibi konularda da personel aranıyor. SEC raporlama konusuna burada ayrıca değinmek gerekiyor.

Facebook Blockchain bölümü için SEC raporlama personeli arayışının arkasında Blockchain ile ilgili işler yaparken regülatörlerin çıkarabilecekleri zorlukların da farkında olduklarından dolayı personel aradıkları da gayet net bir şekilde anlaşılıyor. Şu anda merak edilen konu ise Facebook’un bu konuyla ilgili personel alımlarının ne kadar süre daha devam edeceği.

Facebook geçmişte de personel alımlarında çok bonkör davranmıştı. Özellikle Facebook’ta yayınlanan canlı intihar videolarının anında tespiti ve yayından kaldırılması, hatta mümkünse intihar edecek olan kişiye ulaşıp onu vazgeçirmeye çalışmaları için bir defada tam 3000 personel alınmıştı. Bu 3000 kişi halihazırda Facebook’un kullandığı intihar algoritmasına destek olmaları amacıyla işe alınmışlardı. Ancak intihar olaylarının tespitine ve engellenmesine gerçekten katkılarının olup olmadığı anlaşılabilmiş değil.

3- Facebook Kişisel Bilgileri Satacak

Dünyanın bir numaralı sosyal platform ağı olan Facebook bilindiği gibi bir süredir kendi kripto parasını geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Son olarak şirket bu iş için personel ilanları vermişti. Yakın bir zaman kişisel verileri başka şirketlerle paylaştığı gün yüzüne çıkan Facebook, yeni kripto parasıyla da kişisel bilgileri satma konusunda gündeme geldi.

Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Andreas Antonopoulos katıldığı bir konferansta bu konu hakkındaki endişelerini dile getirdi. Facebook kendi kripto parasını geliştirmesiyle yine insanların kişisel bilgileri odaklı bir çalışma sergileyeceğini açıkladı. Sistem aslında çok basit. Dünyanın en çok üyesine sahip olan bir kuruluşun, bu üyelere ait her türlü bilgiye sahip olduğu biliniyor. Şimdi ise merak edilen Facebook’un piyasaya süreceği yeni kripto parayı kullananlar hakkında elde edilecek veriler.

Facebook Kişisel Bilgileri Satacak

Facebook Kripto Parasını Kullananlar Bilinecek

Kripto paraların en önemli özelliklerinden bir tanesi bu paraları kullananların kim oldukların bilinememesi ve izlerinin takip edilememesi. Ancak Facebook’un kripto paralarını kullanacak olan kişilerin kimlikleri bilinecek. Üstelik sadece kimliklerinin bilinmesi değil, yaptıkları tüm kripto para işlemleri de takip altına alınarak kimin ne zaman ve ne kadarlık bir işlem yaptığı kayıt altına alınacak. Sadece bunlar değil. Hangi bilgisayardan ve dünyanın neresinden işlem yaptığı da görülebilecek.

Andreas Antonopoulos Facebook’un kişisel bilgileri yine kolaylıkla şirketlere satabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirerek, “Facebook sansüre dayalı, açık, merkezsiz bir coin geliştirmeyecek. Kripto paralara benzemeyecek. Facebook’un yaratacağı yeni bir dijital dolar olacak. Paypal ve Venmo gibi” dedi. FacebookCoin olarak adlandırılan bu yeni kripto para ile Facebook tüm işlemleri takip edebilecek, yüzlerce farklı şirkete, çeşitli örgütlere ve hükümetlere bilgiler satılacak. Antonopoulos’un bu noktadaki en büyük çekincesi de bu.

4- Facebook Coin İçin Mevcut Uygulamalar Yeniden Düzenleniyor

Facebook birkaç hafta öncesine kadar büyük bir gizlilik içerisinde yönettiği Facebook Coin projesini yine çok fazla dillendirmese de artık gizleme yolunu da seçmiyor. Bununla birlikte sosyal medya devinin yapmış olduğu çeşitli hamleler de yeni kripto paranın çok yakın bir zamanda piyasaya sürülme olasılığını güçlendiriyor. Facebook, Facebook Coin’in kullanılabilmesi için kendi uygulamaları üzerinde de çeşitliği değişikliklere gidiyor.

Messenger Üzerinden Para Transferine Kısıtlama

Kendi kripto parasını kullanıma alacak olan Facebook bu paranın insanlar tarafından kullanılması için yavaş yavaş mevcut hizmetlerini değiştiriyor. Bilindiği gibi Messenger üzerinden eşler birbirlerine para transferi yapabiliyorlar. Ancak bu hizmet şu anda ülkemizde kullanılan bir hizmet olmadığı gibi kullanabilen ülkeler de oldukça sınırlı. Şu anda Amerika’nın tamamında ve Avrupa’da bazı ülkelerde kullanılan bu özellik Facebook tarafından alınan bir kararla İngiltere ve Fransa’da kullanıma kapatıldı. Bu hizmetin kullanıma kapatılmasının en önemli sebebi ise yakın tarihte piyasaya çıkması planlanan Facebook Coin’in kullanımına teşviki sağlamak. Facebook’un bu hareketi, kripto paranın yakın zamanda piyasaya çıkma ihtimalini de güçlendirmekte.

Messenger üzerinden eşler arasında para transferi yapılabilmesi birkaç ay öncesine kadar tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarının kullanabilmesi hedeflenen bir özellikti. Ancak verimlilik anlamında beklenen sonuçlar elde edilemediği için bazı bölgelerde kullanılmasına izin verildi. Görünen o ki Facebook Coin çok kısa bir süre içinde Messenger’ın para transfer özelliğinin yerini almış olacak. Facebook 50’nin üzerinde mühendis ile birlikte kendi kripto parası için hummalı bir çalışma yapmaya devam ediyor. Projenin gizliliği açısından dışarıya veri sızdırılmamasına dikkat ediliyor. Hatta bu iş için çalışan mühendisler kendi çalışma ortamlarında dahi diğer Facebook çalışanlarından ayrı bir yerde çalışmalarını devam ettiriyorlar.

5- Facebook Yeni Kripto Parası İçin Görüşmeleri Sürdürüyor

Büyük bir gizlilik içinde Facebook yeni kripto parası için şirketlerle görüşmeye devam ediyor. Bu şirketler arasında en son görüşülenler ise Visa ve MasterCard. Bununla birlikte sosyal medya platformunun yeni kripto parasının hangi alanlarda ve ne şekilde kullanılacağı da yavaş yavaş sızmaya başladı.

Facebook yeni kripto parası için çeşitli yöntemler geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin kazanmasının yanında ziyaretçilerin de bu kripto parayı kazanabilmelerine olanak sağlamak için çeşitli yöntemler konuşulmakta. Bu yöntemlerden bir tanesi de Facebook’ta gezerken reklam görüntüleyen kişilere ödül olarak bu kripto paranın verilmesi. Bununla birlikte üçüncü parti uygulamalar üzerinde dolaşırken Facebook’a yönlendirilen kullanıcılar da bu yeni kripto parayı kazanma şansını yakalayabilecekler. Gizlilik içinde yürütülen tüm bu çalışmalar geçtiğimiz günlerde düzenlenen F8 konferansında Mark Zuckerberg tarafından az da olsa ipucu şeklinde açıklanmıştı.

Facebook Yeni Kripto Parası İçin Finans Şirketleriyle Görüşüyor

Çalışmalar Gizli Yürütülüyor

Facebook yeni kripto parası için yaklaşık olarak 1 yıldır hummalı bir çalışma içerisinde. Projede şu anda 50’ye yakın personel görev yapıyor ve bu personeller işlerinin gizli olması yüzünden diğer Facebook çalışanlarından ayrı bir yerde çalışmalarını sürdürüyorlar. Facebook’un üzerinde çalıştığı kripto para eğer başarıya ulaşırsa sadece kendisi için bir kazanç değil, diğer kripto paraların dünyada benimsenmesi için de önemli bir adım atmış olacak. Bilindiği gibi Facebook ses getirmeyen pek çok uygulamayı satın alıp onları popüler bile hale getirmesiyle tanınıyor. Aynı durumu kripto paralar için de gerçekleştirebilir.

Messenger, Instagram ve Whatsapp Birleşiyor

F8 konferansında konuşan Messenger Ürün Sorumlusu Asha Sharma, kısa bir süre içerisinde Messenger, Instagram ve Whatsapp’ın tek bir uygulama adı altında toplanacağını söyledi. Bu birleştirmenin sebebi de piyasaya çıkacak olan kripto paranın kullanımının daha kolay ve komplike bir hale gelmesini amaçlamak.

6- Facebook Kripto Para Piyasalarını Şahlandıracak

Bugün Facebook’un ne kadar büyük bir kitle üzerinde etkisi olduğunu biliyoruz. Facebook’un sahibi olduğu uygulamaların dünya genelinde 2 milyarın üzerinde kişi tarafından kullanılması, Facebook’un atacağı her adımın da son derece önemli olduğu anlamına geliyor. En son olarak da şirketin kripto para çıkaracak olması, insanlar tarafından Facebook kripto para piyasalarını şahlandıracak sözleriyle açıklanıyor.

Bitcoin’e Rakip Olabilir

Facebook’un çıkaracağı yeni kripto paranın Bitcoin’e rakip olacak tek kripto para olacağı düşünülüyor. Şirket de bunu sağlayabilmek için son derece hummalı bir çalışma içerisinde. Blockchain Capital yöneticilerinden Spencer Bogart Facebook’un kripto para işine gireceğinin ortaya çıktığı ilk andan itibaren geleneksel finans sektörü ve Amerika Birleşik Devletleri içindeki tüm finansal kurumların bir anda paniklemelerine sebep olduğunu söyledi.

Facebook Kripto Para Piyasalarını Şahlandıracak

Facebook kripto para çalışmalarını son derece gizli bir şekilde yürütüyor. Bogart’a göre bu çalışma ne kadar gizli yönetilirse yönetilsin arkasında halka açık bir Blockchain ve ödeme sistemi ile alakalı olarak çalışan büyük bir ekip var. Bu hareket, henüz tam anlamıyla kabul görmeyen Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların ana akım tarafından kabul görmeleri için de önemli bir adım olacak. Bununla birlikte Facebook’un sektöre giriş yapması, pek çok şirketin de Facebook’un izinden yürümelerine sebep olacaktır.

Facebook kullanan kişiler, Facebook Coin piyasaya çıktığında otomatik olarak bu kripto parayı kullanmaya başlayacaklar. Bu bir anlamda milyarlarca kişinin ekosisteme dahil olması anlamına geliyor. Facebook Coin kullanarak bu işe giriş yapanlar ilerleyen zamanlarda diğer kripto paraları da kullanmaya başlayabilirler. Bu da Facebook’un sadece kendisine değil diğer kripto paralara da yararlı olabileceğini göstermekte. Bununla birlikte Facebook Coin’in piyasaya girmesiyle en stabil kripto para birimi olacağı düşünülmekte.

7- Facebook'un Kendi Coini

Sosyal medya devi Facebook, bu ayın sonunda kendi kripto  para birimini ortaya çıkarabilir. Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Facebook 'un GlobalCoin olarak adlandırdığı coini daha sonra Haziran ayında halka açıklayacak. GlobalCoin, kullanıcıların sosyal medya platformu üzerinden işlem yapmalarına izin vermeyi amaçlıyor ve kripto para biriminde ödeme yapmak isteyen Facebook çalışanlarına da sunulabiliyor. Rapora göre Facebook, kullanıcıların şifreli para birimini satın almaları için fiziksel portallar ayarlayabilir.Ayrıca, Facebook'un dış partileri de ağı düğüm olarak desteklemeye katılmaya davet ettiği bildiriliyor ,ancak ayrıcalık için 10 milyon dolara kadar bir ücret talep edebiliyor.

Facebook Kendi Coinini Haziran Ayında Çıkarabilir !

Facebook'un küresel ödeme sağlayıcıları, kripto endüstrisi oyuncuları ve küresel düzenleyici kurumlarla kripto para projesi için fırsat ve düzenleyici konularla ilgili görüşmelere başladığı son raporların ardından geldi. Geçtiğimiz ay Facebook'un 2020'de GlobalCoin'i resmen başlatacağı ve bu yılın sonunda denemelere başlamayı planladığı bildirildi. Facebook'un finansal hizmetlere girişmesi, eski PayPal başkanı David Marcus'u 2014'te Messenger uygulamasını denetlemesi için işe alması nedeniyle uzun zamandır bekleniyordu

8- Facebook Yeni Kripto Parası İçin UBER, Mastercard, Paypal ve VISA'dan Destek Alıyor

Dev şirketlerin sektörde büyük adımlar atıyorlar. Bazılar mevcut kripto paraları desteklerken bazıları da yeni kripto paralar yaratıyorlar. Sosyal medya devi Facebook, 18 Haziran’da tanıtacağı yeni kripto parası ile pazarı sarsmaya hazırlanıyor.

Facebook'un kripto sahnesinde ortaya çıkması, büyük şirketlerin diğerlerine destek olması konusunda büyük beklentiler yarattı ve beklentiler gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Şimdi ise Facebook’un Uber, PayPal, MasterCard ve VISA gibi bir düzineden fazla şirketten destek sağladığı ortaya çıktı. Yakında piyasaya sürülecek olan dijital para birimini destekleyen bu dev şirketler, potansiyel yatırımcılar arasındaki güvenirliğin artmasını açısından destekleyici bir nitelikteler.

Sosyal Medya Devi Facebook Yeni Kripto Parası İçin UBER, Mastercard, Paypal ve VISA'dan Destek Alıyor

Platformun dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı olduğu için, kullanıcı tabanı hiçbir zaman Facebook’un başarısı için sorun olmadı. Sorun, özellikle yakın geçmişte yaşanan tartışmalardan sonra kredibilite. Cambridge Analytica faciası hala unutulmadı ve bu nedenle kullanıcıların güvenini kazanmak en öncelikli konu. Bu mavi çip şirketlerinden destek almak, herkes tarafından işaret edilen bir noktaydı. Pek çok uzman, Sosyal medya devi Facebook ’un tokeninin son derece başarılı olduğunu ve rekabeti azaltan bir sonraki büyük şey olabileceğini öngörüyor.

Bu dört şirketten başka, Booking.com ve MercadoLibre’in rollerinin ne olacağına dair hiçbir bilgi bulunmuyor. GlobalCoin olarak adlandırılması beklenen kripto para lanse edilmesine rağmen, şu ana kadar bir resmi olarak herhangi bir onay alınmadı. Aslında, Facebook fantastik bir iş yaptı, paranın etrafındaki gizliliği koruyarak, hayati derecede önemli olan bilgi sızıntısının da önüne geçti. Aynı zamanda potanisyel rakiplerinin de konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasına engel olarak kendilerinden önce yapabilecekleri bir sürprizin de önüne geçmiş oldu.

9- Nouriel Roubini: “Facebook’un GlobalCoin’i Bir Kripto Para Değil”

Önemli ekonomist ve kripto para uzmanı Nouriel Roubini, Facebook’un yakında duyurulacak ve GlobalCoin olarak adlandırılan kripto para biriminin aslında gerçek bir kripto olmadığını söyledi. Roubini, 2007 ve 2008 yıllarındaki mali çöküşleri önceden tahmin ettiğinden dolayı Mr. Doom olarak adlandırılmakta. Roubini şu açıklamada bulundu:

“Blockchain ile ilgisi yok. Tamamen özel, kontrollü, merkezi, doğrulanmış ve az sayıda izin verilen ağ tarafından yetkilendirilmiştir. Peki o zaman kripto veya blockchain ile bir alakası var mı? Yok."

Nitekim, son haberlere göre, sosyal medya devi, GlobalCoin ile ilgili olarak bir düzineden fazla destekçi ile anlaşma imzaladı. Visa, Mastercard, PayPal ve Uber'in de bulunduğu bildirilen her yeni destekçi, kripto para birimi için geçerli bir konsorsiyumun parçası olarak projeye yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapacak.

Nouriel Roubini: “Facebook’un GlobalCoin’i Bir Kripto Para Değil”

Nouriel Roubini, projenin özelliklerinin henüz bilinmediğini (Salı günü bir bildiriyle açıklanması bekleniyor) kabul ederken, GlobalCoin'in bilinen blockchain teknolojilerini kullanmasının olası olmadığını öne sürdü. Kripto topluluğundaki birçok kişi de Facebook’un tokenini kripto para birimi olarak adlandıranları eleştirirken, iktisatçılar ortak bir şekilde bunu “Güvenilir Kripto Para” şeklinde adlandırıyorlar.

Nouriel Roubini şunları dile getirerek sözlerini tamamladı:

“Ama benim görüşüme göre, halka açık, merkeziyetçi, güvencesiz blockchain kesinlikle boş bir hayal… Bu yüzden %99 dolayında “asıl anlam” üzerinde aynı fikirde değiliz.”

Facebook, GlobalCoin olarak adlandırdığı yeni kripto para birimini 18 Haziran Salı günü düzenleyeceği bir ekinlikle dünyaya tanıtacak. Uzun süredir gündemi meşgul eden bu yeni oluşum piyasaları ne şekilde etkileyecek merak konusu. Özellikle son aylarda yükseliş içinde bulunan Bitcoin’in kısa vadede bu yükselişinin durup durmayacağı merak ediliyor. Uzun vadede ise merak edilen konu GlobalCoin’in insanlar tarafından kabul görüp görmeyeceği.

10- Facebook 1.7 Milyar Banka Hesabı Olmayan Kişiyi Hedefliyor

Libra’yı kullanmak için bir Facebook hesabınızın olması gerekli değil. Bu, sosyal medya devi Facebook’un yeni blok zincirini ve üzerinde çalışacak olan aynı isimli tokeni duyurmak için çalıştığı bir söz. İlk etapta banka hesabı olmayan kişiler hedefleniyor. Salı günü yapılan duyuru hala yeni olsa da, projenin kapsamı çok geniş. Yeni bir Facebook yan kuruluşu olan Calibra, bazı teknoloji devlerinin desteğiyle kurulan Libra Birliği'nin bağımsız bir konsorsiyumu.

“Bu, Visa veya Mastercard logosunun kabul edildiği her yerde, Libra’nın kullanılabileceği anlamına geliyor” deniliyor ve ekleniyor: “Birçok yönden kripto para birimleri ve birçok bakımdan bu varlık sınıfının ana akımları için büyük bir adım.”

Libra Birliği’nin 28 kurucu üyesinden oluşan grup Visa, Mastercard, PayPal, Über, Lyft, Coinbase ve diğerler başka şirketleri içeriyor. Facebook’un yeni duyurulan Libra tokenini almak veya aktarmak isteyen müşterilere bunu yapmak için bir dizi seçenek sunulacak. Uluslararası havale konusuna ilk kez odaklanıldı. Calibra, Libra ağı etrafında, tamamen bağımsız Libra Birliği tarafından yönetilecek olan finansal hizmetler ve ürünler geliştirecek. Calibra, Libra tokeni kullanmaya başlamak isteyenler için dijital bir cüzdanla birbirlerine para aktarmalarını ve aynı zamanda jetonlarını yerel olarak saklamalarını amaçlıyor.

Facebook 1.7 Milyar Banka Hesabı Olmayan Kişiyi Hedefliyor

Bu uygulamalara erişim son derece önemli olabilir. TechCrunch'a göre WhatsApp, 2017'nin dördüncü çeyreğinde 1,5 milyar aktif aylık kullanıcı gördü. Küresel olarak 1,7 milyar yetişkin ve banka hesabı olmayan insan bulunuyor. Gösterilen çaba açıkça bu kesime ulaşmak için. Projeyi destekleyen büyük teknoloji şirketleri ve finansal kuruluşlar için de, bu daha fazla müşteriye erişim anlamına gelebilir. Yurt dışında yaşayıp paralarına ulaşmak için çaba sarf edenler için de bu durum oldukça kullanışlı olacak.

Dünyadaki birçok insan için, temel finansal hizmetler hala kullanılamıyor. Dünyadaki yetişkinlerin neredeyse yarısı aktif bir banka hesabına sahip değil ve bu rakamlar gelişmekte olan ülkelerde daha da fazla.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.