Ethereum Merge Nedir? Merge Hakkında Yeni Gelişmeler!

Ethereum Merge Nedir? Merge Hakkında Yeni Gelişmeler!

Ethereum Merge, Ethereum işlem verimliliğini artırabilecek ve gas ücretlerini düşürebilecek bir yükseltme projesidir.  Merge, Ethereum Foundation ağının Proof of Stake konsensüsüne taşınması amacıyla gerçekleştirilecek. Bu noktada ise ETH ana ağı ile işaret zinciri hisse kanıtı arasında beklenen birleşme gerçekleşecektir.

Ethereum Merge Nedir

Ethereum’un kurucu ortaklarından Vilatik Buterin kısa bir süre önce Merge yükseltmesi hakkında açıklamada bulundu. Herhangi bir sorun yaşanmaması halinde Ethereum Merge yükseltmesinin Ağustos 2022 gibi erken bir tarihte yapılacağını ifade etti. İşte haberin detayları…

Beacon Scan Verileri Paylaştı!

Kripto para yatırımcıları, Ethereum yükseltmelerinin birkaç kez ertelendiğini geçtiğimiz aylar içerisinde öğrenmişlerdi. Şimdilerde ise Ethereum ana ağına paralel işlem yapan Beacon, hisse kanıtına geçiş gerçekleştirerek ETH Blockchain’i ile birleşmeye hazır. ETH topluluğu bugünlerde Merge yükseltmesinin başarılı şekilde tamamlanma şansının ne kadar olduğunu tartışıyor.

Beacon zinciri, Mayıs 2022’de yedi ardışık blok için gerçekleştirilen çatallaşmaya şahit oldu. Beacon Scan üzerinden açıklanan verilere göre, 3.887.075 ile 3.887.081 numaralı yedi ayrı blok, Beacon zincirinden çıktı. Topluluğa göre bu olay, bir bloğun rakip diğer blok tarafından zincir dışı edilmesi halinde ortaya çıkabilir. Beacon’daki yeni düzenlemenin ise bir madenci saldırısını önlemek veya hataları düzeltmek için yapılacağı düşünülüyor.  Kısa süreli güven bunalımına yol açan durum hakkında bazı ETH destekçileri ise felaket olabileceği yönünde spekülasyon içeren paylaşımlar yaptılar.

Kraken Birleşme Hakkında Neler Düşünüyor?

Kraken CEO’su Jesse Powell, Ethereum kurucu ortaklarının ve topluluğunun Ethereum Merge yükseltmesine iyi bir şekilde hazırlandıklarını ifade ediyor. Powell, yükseltmeye ilişkin gecikmelerden korkmadığını, Merge’nin ETH için iyi bir şans olabileceğini belirtiyor.

Ethereum ağında artan işlem ücretleri, kurumsal sermaye sahiplerinin Avalanche, Cardano gibi ağlara daha fazla rağbet etmelerine sebep veriyor. Ancak, Werge yükseltmesi sayesinde Web3, DEFİ,, Proof of Stake mekanizmaları insanlar için daha kullanışlı bir noktaya taşınabilir. Bu yüzden Ethereum birleşme (Merge yükseltmesi) tarihinin sayısız gecikmeyle karşılaşması Powell’e göre çok mühim değil. Kraken CEO’suna göre birleşme ardından hızdan daha önemli bir şey olan proje başarısı elde edilecek.

Ethereum Merge İşlem Ücretini Düşürecek mi?

Ethereum Merge yükseltmesinin, yüksek gas ücretlerini düşürmesi planlanıyor. Yükseltme sayesinde ağdaki enerji tüketiminin artmasına sebep veren Proof of Work mekanizması geride bırakılarak Proof of Stake’e geçilebilecek. Uzmanlara göre birleştirme, ilk adımda Ethereum Katman 2 ve yan zincir gas ücretlerini düşürebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.