Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?

Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?

Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?,Peer to Peer (P2P) ağ yapısı 21 yıl önce  film,dizi ve müzik  datalarının birden fazla bilgisayarda saklanılması için  kullanılan bir ağ olarak kullanıma girdi.

P2P ağlarının tarihçesi

Eşler arası ağların kurucusu, 1979 yıllarda  geliştirilmiş olan USENET'tir. Bu, kullanıcıların mesaj / haber okumasına ve göndermesine için izin  veren bir sistemdir. USENET'in merkezi bir sunucuya yada herhangi bir yöneticiye bağımlı kılınmaması dışında , mevcut online forumlara benzer bir ağ sistemine sahiptir. USENET aynı mesajı ağdaki tüm sunuculara kopyalalar ve gönderirdi.

Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?

Peer to Peer (P2P)  yatırımcının bildiği eşler arası ağdır. P2P zamanla  farklı sektörlerdede kullanılmaya başlandı. Eşler arası ağ günümüzde kripto paraların ana çekirdiğini inşa ederek blockchain altyapısında çok önemli bir yere sahiptir. Bunların dışında eşler arası ağlar  başta arama  motorlarında , online satış mağazalarında da kullanılmaktadır.

 

 

Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir? Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?

 

P2P nasıl çalışır?

Eşler arası ağ dağıtık kullanıcılar öncülüğünde yönetilmektedir. Genel olarak bu sistemde  merkeziye  bağlı bir yönetici yada sunucu bulunmamaktadır. Her node dosyanın  bir kopyasını saklayan hem sunucu hemde istemci görevi görmektedir. Bundan kaynaklı her node diğer node'ye dosya gönderimi yada alımı yapabilir. Bu özellikler diğer geleneksel sistemlerde farklı kılmaktadır.

P2P nasıl çalışır? P2P nasıl çalışır?

Her node sakladığı verileri saklayıp ver gönderdiği zaman ağlarda daha fazla kişi olacağında daha hızlı ve verimli bir hale gelmektedir. Ayrıca sahip olduğu dağıtık yapılardan kaynaklı siber saldırılara karşı oldukça güvenlidir. Bunun temel sebebi p2p ağları tek bir merkezde olmadıkları için bir ağdaki sorun sistemin durmasına yada işlem özelliğini yitirmesini önler.

P2P'lerin Avantajları Nelerdir?

  • Eşler arası ağların sunucu merkezli diğer yapılara göre daha güvenlidir.
  • Siber saldırı karşı çok güvenlidir.
  • Sansürlere karşı oldukça dayanıklıdır.

Eşler arası ağlarda genel olarak çoğunluğun onayına gerek duyulduğu için siber saldırılara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu durum bitcoin üzerinden denenmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.

Sadece güvenlik amacının dışında p2p yapısı kullanan kripto paraların merkezi hükümetlerin engellemelerine karşı dayanıklıdır.

P2P'lerin Dezavantajları Nelerdir?

Dağıtık defterde gerçekleşen güncellemeler bütün nodelere uygulanması gerektiği için çok yüksek miktarda bilgisayar gücüne ihtiyaç duyar.  Bu durum yüksek derecede güvenlik sağlasada verimliliği azaltmakta ve teknolojinin kitleselleşmesini engellemektedir.

Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir? Eşler Arası (P2P) Ağ Nedir?

Blockchain uzmanları  ölçeklenme sorununu çözmek için önerselerde istenilen verim tam olarak alınmamış ve sadece teoride kalmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.