Dünya Üzerinde Kripto Para Kullanımı Ne Kadar Yasal?

Dünya Üzerinde Kripto Para Kullanımı Ne Kadar Yasal?

Kripto paralar her geçen kullanımı artan dijital para birimleri. Bundan 10 yıl önce ilk kripto para Bitcoin ortaya çıktığı zaman ilk alışverişin 1 Bitcoin karşılığında bir pizza alımı ile yapıldığı sosyal medya üzerinde konuşulmakta. Bugünkü değerle yaklaşık 10.300 dolara bir pizza almak oldukça zararına yapılmış bir alışveriş. Günümüzde dünya üzerinde kripto para kullanımı çok daha artmış durumda. Ancak hala kripto paraların kullanımının ne kadar yasal olduğu tartışılmakta.

Hükümetler Kripto Para Kullanımında Söz Sahibi Olmak İstiyor

Dünya üzerinde kripto para kullanımı arttıkça bundan en çok rahatsız olanlar doğal olarak hükumetler oluyor. Çünkü insanlar her hangi bir ülkenin ya da topluluğun para birimini kullanmaktansa kripto para ile işlem yapmayı tercih ediyorlar. Özellikle yatırım yapmak isteyenler için kripto paralar son derece uygun. Çünkü hiçbir para biriminde olmayan yüksek volatilite ve ani iniş çıkışlar kar yapmak isteyenlerin tam aradığı özellikler. Durum böyle olunca hükumetler kendilerini olayın içine dahil edip kripto para kullanımını normal para kullanımına yakın bir seviyeye çekmek için çalışıyorlar. Elbette bunu açıkça dile getirmiyorlar. Ancak asıl amaç gerçek paraların eninde sonunda bir kenara atılmasının ve etkisiz hale gelmesinin önüne geçmeye çalışmak.

Dünya Üzerinde Kripto Para Kullanımı Ne Kadar Yasal? Dünya Üzerinde Kripto Para Kullanımı Ne Kadar Yasal?

Kripto para ile hiç uğraşmak istemeyen ve bunun gerçekten tehlikeli olduğun bilen ülkeler ise direkt olarak yasaklama yolunu seçiyorlar. Ancak bu yasaklama hiçbir şekilde çözüm olamıyor. Çünkü kripto para internet üzerinden kolaylıkla al sat yapılabildiği için bir yaptırım uygulamak neredeyse imkansız. Bankalar üzerinden kripto para borsalarına para gönderip alınması kısıtlansa da bu durum paravan cüzdanlar üzerinden kolaylıkla aşılabiliyor.

Buna karşın kripto para kullanımını destekleyen ya da en azından engel olmayan ülkeler de yok değil. Bu ülkelerde bazı mağazalarda dahi kripto para ile alışveriş yapılabiliyor. Kripto para ATM’lerinden para çekilebilyor. Kripto para borsaları tıpkı diğer şirketler gibi televizyonlara reklam verebilir ve organizasyonlara sponsor olabiliyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.