Dijital Dolar Nedir? Nasıl Çalışır?

Dijital Dolar Nedir? Nasıl Çalışır?

Dijital Dolar Nedir?

Covid-19 pandemisi sürecinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini korumak adına önermiş olduğu yasaların için ''dijital dolar'' oluşturmak içinde öneride bulundu.

Dijital dolar terimi de  Federal Rezerv bankasının hesaplarında borç olarak kaydı yapılan dijital defter girişlerinde oluşan $ değeri  bakiye anlamındadır. Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu'nun belirlemiş olduğu ve buna uygun olan finans kurumları tarafından kullanılabilecek elektronik değer birimi olarakda ifade edilir.  FED bu dijital cüzdanlardan da sorumlu olacak.

Bu dijital dolar ise ailelerin ve kişilerin işletmelerinin kapanması ile evde kal çağrılarının devam etmesinde yardımcı bir görev üstlenecek hemde oluşabilecek resesyon ve işsizlik gibi ekonomik krizlerle mücadele de etkin rol üstlenecek.

Dijital doları BTC'den ayıran en belirgin özellik ise Federal Rezerv Sistemi tarafından çıkartılacak oluşudur. Gerçekleştirilecek işlemleri daha uygun bir maliyetle ve daha hızlı bir şekilde çözmekiçin kullanılacağını belirterek gündeme getirilen dijital dolar bu aralar ABD'de covid-19 pandemisi ile mücadele programında önerilen yasalar arasında yeniden konuşulmaya başlandı.

Önerilen yasa tasarıları , dijital dolar projesinin merkezsiz ve kripto para biriminin kullanıp kullanılmayacağını anlamına gelmiyor. Tüm bu gelişmelerle beraber doları dijitale dönüştürmek Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret KomisyonuBaşkan Donald Trump ve  J. Christopher Giancarlo'nun FED yönetim kuruluna aday göstermiş olduğu ekonomist Judy Shelton ve Amerika Birleşik Devletleri için oldukça gerekli bir zorunluluk olarak duruyor. Doların dijitale dönüşmesini destekleyenlere göre de bu proje uygulanmazsa ülke ekonomik anlamdaki  hegemonyasını kaybedebilir

Dijital Dolar Nasıl Çalışır?

Öneride bulunan yasa teklifine göre ülkedeki herhangi birisine en başta yüklenmiş bir banka/ debit kartı verilecek. Kartın başlangıçta 2.000 $ olarak verilecek ve korona virüs pandemisinin ortaya çıkmasından 1 yıl sonrasına kadar 1000 $ bir ödemeler yapmaya devam edecek. Kartın altyapısı uzun sürede Hazine tarafından yönetilecek ancak dijital para biriminin cüzdan sistemine dönüştürülmesinin zorunluluğu da söylendi.

Demokratların önerdiği bu yasa tasarıları, ağırlığının Cumhuriyetçi üyelerinin oluşturmuş olduğu Senato ekonomiyi canlandırmak adına kendi hazırladıkları tasarılar üzerinde durmaya devam ediyor. Demokratlar ise Cumhuriyetçi üyelerin hazırladıkları ekonomik yasa tasarını 2 kez engellediler. Engellemelerinin nedeni de önerilen yasadaki 500 milyar $ programın Hazine Bakanlığı'na fazla bir güç ile fonların şirketlere ne şekilde dağıtalacağı hususunda çok az şeffaflık sağlayacağını söylüyorlar.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.