Destek ve Direnç Noktaları Nedir?

Destek ve Direnç Noktaları Nedir?

Kripto para piyasalarıyla yeni ilgilenmeye başladıysanız ve analizleri takip ediyorsanız en çok karşınıza çıkan terimler arasında destek ve direnç noktaları terimi gelir. Özellikle analistler analizlerini yaparken bu noktalar üzerinde dururlar. Çünkü bu noktalar paranın bir sonraki hareketinde düşüş ve yükselişleri için belirlenen noktalardır. Kırıldıkları taktirde paranın değeri önemli ölçüde değişir.

Destek Çizgisi Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz destek noktası, grafik üzerinde destek çizgisi ile gösterilir. Destek çizgisi kripto paranın düşüş eğilimine girdikten sonra düşmeden tekrar yukarı doğru hareketlendiği çizgi olarak görülür. Bu çizgiye değen kripto para yeniden yukarıya doğru hareketlenme kazanıyorsa buradaki desteğin sağlam bir destek olduğu sonucu çıkarılabilir. Sağlam destekler paranın değer kaybetmesini engelleyerek yönünü yeniden yukarıya doğru çevirir. Ancak elbette bir kaç denemeden sonra destek noktaları kırılabilir ve para aşağıya doğru bir hareket kazanır.

Direnç Çizgisi Nedir?

Destek ve direnç noktaları aslında herhangi bir analiz sonucunda ortaya çıkmayan, tamamen paranın hareketi ile anlaşılan noktalardır. Bu noktalar gözden kolay kolay kaçmazlar. Bir kripto para birden fazla defa aynı noktada yukarı ya da aşağıya dönüş yaptıysa buralarda destek ve direnç noktaları bulunuyor demektir. Direnç çizgisi de tıpkı destek çizgisinde olduğu gibi ancak bu sefer yukarı doğru hareket sırasında paranın sürekli olarak geri döndüğü noktadır. Eğer bir kripto para yükseliş eğilimindeyken aynı fiyatlardan geri dönüş yapıyorsa burada bir direnç noktası oluşmuş demektir. Direnç noktaları da tıpkı destek noktaları gibi sağlam olabilir. Sağlam olan dirençler bir kaç denemeyle kırılabildikleri gibi eğer bir süre kırılamazlarsa büyük düşüşlerin de habercisi olabilirler. Aynı şekilde daha önce bir kaç denenmiş ve kırılamamış bir direnç noktası hızlı ve ani şekilde kırılırsa bu çok büyük yükselişlere sebep olabilir. Bu durum analizlerle birleştirildiğinde anlaşılabilecek bir durumdur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.