DeFi Hızlı Büyümeye Devam Edecek mi yada bir balon mu?

DeFi Hızlı Büyümeye Devam Edecek mi yada bir balon mu?

Önemli Noktalar;

  • Haziran ayının başından bu yana, toplam DeFi kullanıcısı sayısı % 23 arttı.
  • DeFi hala ilk aşamalarındadır, ancak kripto para biriminde yetkin kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Uzmanlar, DeFi'yi ana akım haline getirmek için mevcut kurumlarla ilişkiler kurması ve düzenleyici kurumlarla etkileşim kurması gerektiğini  belirtmektedir.

Son birkaç haftada, merkezi olmayan finansta (DeFi) patlamayı gördük. En son veriler, Haziran ayının başından bu yana toplam DeFi kullanıcı sayısının % 23 arttığını ve 2 milyar dolardan fazla değere sahip Ethereum ve Bitcoin'in şimdi DeFi'ye kilitlendiğini gösteriyor. Nisan ayından bu yana, Ethereum tabanlı DeFi dapp'lerinin işlem hacmi yaklaşık % 800 arttı.

Bu, DeFi platformunun kullanıcı mevduatları karşılığında token ödülleri sağladığı sıvı madenciliğinin yükselişinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcılar jeton satın almak için acele ederken, belirli varlıklar için yapay bir talep vardır ve bu da "istenmeyen sonuçlara" yol açar. Büyük soru şu: DeFi'nin hızlı büyümesi sürdürülebilir mi, yoksa patlamak üzere başka bir balon mu?

Neden bir DeFi patlaması var?

DeFi dostu kripto cüzdan Argent'in kurucu ortağı ve CEO'su Itamar Lesuisse, DeFi'nin en başından beri topluluğa ait bir ağın gücünü, sınırsız inovasyonu ve küresel bir finansal sistemin gücünü gösterdiğini söyledi.

"Şu anda bu hala erken bir deney ve esasen şifreleme kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veriyor, ancak bu sadece başlangıç. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, dünya genelindeki ana kullanıcılar için büyük sorunları çözmeyi dört gözle bekliyoruz; Kullanıcı deneyiminin birçok açıdan geleneksel finanstan daha iyi olduğunu düşünüyorum. "

 

Trustology CEO'su Alex Batlin, DeFi'nin arkasındaki ana avantajlardan birinin daha düşük ücretler sağlamak olduğunu, çünkü işlem sürecinde merkezi bir tüzel kişilik kira arayışı olmadığını söyledi. BatFi ayrıca DeFi'nin her katılımcıya yerleşik bir ödül programı aracılığıyla ödül verdiğini de sözlerine ekledi.

Batlin şunları söyledi:

“Çoğu insan için, bu ilk başta anlamak için çok karmaşıktır. Artık insanların kolayca değer bulabileceği ve değer bulabileceği bir aşamadayız. Örneğin, sıradan yatırımcıların kullanımını kolaylaştırmak için kredileri flaş. "

Yetkili, artık uzmanlara artık ihtiyaç duyulmadığını ve sıvı madenciliğin fizibilitesinin daha geniş bir nüfusa genişlediğini ekledi. Bu, Trustology'nin API'sı aracılığıyla, ancak gerekli kurumsal kontrol ve güvenlikle başlatacağı bir işlevdir. Kullanıcılar DeFi uygulamalarına kolayca erişebilir ve kendi kendine barındırılanlar gibi güvenlik konusunda endişelenmeden ETH 2.0'da hızlı bir şekilde bahis yapabilirler.

DeFi gerçekten ana akım olacak mı?

Kripto para borsası Gemini Europe'un başkanı Julian Sawyer'e göre, merkezi olmayan finans (DeFi) kavramı makul olmasına rağmen, "genellikle her zaman patlaması hakkında konuşan insanlar tarafından karakterize edilir geliştirilmesi."

Sawyer,

"Tüm merkezi kontrollerin ortadan kaldırılması göz önüne alındığında, aracılar ve denetleyici kurumlar, merkez bankalarının, düzenleyicilerin, büyük kurumların ve tüketicilerin bunları ana gündeme dahil edip etmeyecekleri gibi basit süreçler (ödemeler, sınır ötesi transferler ve yerleşimler gibi) bile zorluklarla karşı karşıyadır. Ayrıca sorgulanabilir. "

Sawyer, DeFi'nin yaygın olarak benimsenmesi için DeFi alanının mevcut finansal sistemlerle etkileşime girebilmesi veya aynı dünyada var olabilmesi için kontroller ve korumalar geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bunlar, mali suç ve sahtekarlıkla mücadele için etkili uyumluluk önlemlerinin uygulanmasını içerir; örneğin, zenginlik kaynağını ve uygulamalarla çalışan fonları değerlendirme yeteneği.

Sawyer, "Bankacılık ve finansal sistem mükemmel olmasa da, herkesin güvenebileceği standartlar, süreçler ve kontrollerle desteklendiği için tüketiciler, perakendeciler, şirketler ve hükümetler için geçerlidir." Mevcut kurumlarla köprüler kurmadan ve çekiş kazanmak için düzenleyicilerle işbirliği yapmadan güvenilirlik ve güven oluşturmak zordur.

Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Etkisi

Birçok fintech şirketi eski finansal altyapı üzerinde sadece parlak arabirimlerdir ve DeFi yepyeni bir finansal sistemdir. Bunun daha geniş endüstri için etkileri vardır.

 "Potansiyelini gerçekleştirebilirse, finansmanı daha erişilebilir, adil ve şeffaf hale getirecektir. Geleneksel finanstan daha hızlı yenilik yapabilir ve daha yüksek sermaye verimliliğine sahiptir."

Risk sermayesi şirketi Framework Ventures'ın kurucu ortağı Vance Spencer kabul etti. DeFi'nin pahalı aracıları azaltarak, gizliliği ve güvenliği geliştirerek, daha şeffaf kredi limitleri oluşturarak ve kişisel varlıklar üzerindeki kontrolü artırarak finansal hizmetlere ve uygun fiyatlı sınır ötesi ödemelere küresel erişimi genişletebileceğine inanıyor.

"DeFi'deki birçok proje hala ademi merkeziyet sürecindedir, ancak bu yeni aşamada bile kullanıcı deneyimi daha izinsiz hale geldi."

Spencer, 2017'den 2018'e kadar birkaç DeFi tokeninin kripto para tokenlerinden daha yararlı olduğunu söyledi. Genellikle bir değer çıkarma mekanizmasına (temettüler veya imha yoluyla) sahiptir, bu da değerlerinin gerçekte modellenebileceği anlamına gelir, bu da önceki işe yaramaz fayda belirteçlerinden çok farklıdır.

"Daha da önemlisi, tüketiciler DeFi ürünlerinin sağladığı avantajları hemen görebilirler çünkü günlük yaşamımızda zaten kullandığımız ürünleri taklit ederler, ancak daha şeffaf, verimli ve demokratik bir şekilde."

Zorluklar karşısında, balon patlayacak mı?

Merkezi olmayan finansın (DeFi) bir diğer zorluğu, çözebileceği pratik sorunları açıkça belirtmektir, çünkü sadece birkaç kullanıcı "sistemde değil" için benimseyecektir.

Sawyer ;

"Geçerli kullanım durumlarında, DeFi gerçekten tüketicilere daha iyi, daha etkili ve daha hızlı hizmetler sunabilir. Tüm endüstrinin, bu uygulamaların tüketicilere ve işletmelere sağlayabileceği değeri geliştirmeye ve iletmeye odaklanması gerekir."

Lesuisse, kısa vadede zorlukları hafife almamamız gerektiğini ve DeFi'de kilitli varlıklarda son zamanlarda meydana gelen dalgalanma nedeniyle yolumuzu kaybetmemiz gerektiğini söyledi.

"Bu hala büyük bir ölçekte benimsenmekten uzak bir deney ve tüm kripto para birimi gibi, iniş ve çıkışları olacak. Bununla birlikte, uzun vadede, teknoloji, iş modelleri ve yönetişimdeki potansiyel atılımlara hala inanıyoruz. İnsanlara büyük değer katacak. "

Spencer, bazı DeFi projelerinin başarısız olabileceğini söyledi, ancak bu büyüyen sektörü bir kabarcık olarak işaretlemek için henüz çok erken.

"Bugün, DeFi'nin toplam piyasa değeri 8 milyar dolardan az, bu da daha büyük kripto para birimi endüstrisinin sadece küçük bir parçası. Tabii ki, sonunda nitel bir sıçrama yapacak, ancak büyüme aşaması gerçekten başlamamış."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.