DeFi Protokolleri İlk Çeyrekte Bitcoin'i Geçmeyi Başardı

DeFi Protokolleri İlk Çeyrekte Bitcoin'i Geçmeyi Başardı

DeFi ekosistemine ait en büyük borsa olan Uniswap, kısa süre öncesinde 100 milyar dolarlık ticari hacmi aşmayı başardı. Daha önceki tarihlerde merkezsiz borsaların hacimleri 100.000 dolar seviyesine dahi ulaşmıyorken şimdi ulaşılan bu seviye büyük bir büyümenin olduğunu gözler önüne seriyor. DeFi protokollerinin 2020 yılının ilk çeyreğine bakıldığında Bitcoin’den daha fazla işlem ücreti alabilmesi ise bu başarının daha da büyük olmasını gösteriyor.

Kripto para analiz şirketi olan Messari’nin kurucusu olan Ryan Selkis tarafından kripto para sektörüne ait işlem ücret geçmişleri incelendi. Selkis tarafından açıklanan verilere bakıldığında önde gelen DeFi protokollerinin 2020 yılının ilk çeyreğinde önemli bir gelişme kaydettiği ve Bitcoin ağındaki işlem ücretlerine kıyasla çok daha fazla büyüme kaydettiği anlaşıldı.

DeFi Sektörü Hızla Büyüyor

Selkis araştırmasında aynı zamanda UNI, ROOK, SUSHI, AAVE’nin işlem ücreti konusunda BTC’yi geride bıraktıkları görülüyor. Selkis ise bu araştırması ile BTC dışındaki kripto paraların güvenilir olduğunu da gösteriyor. Elbette çok kullanılma kripto paralar için kesin bir garanti olarak algılanamasa da DeFi sektörünün böylesine bir gelişme gösteriyor olması güvenirliğini arttırıyor. DeFi sektörü çoğu kimse tarafından güvenilmez olarak nitelendirilmesine karşılık sektörün büyüyor olması esasında bu eleştirilere de yanıt veriyor. Zirvedeki 20 kripto para birimine bakıldığında UNI ve AAVE gibi projelerin bu listede yer alması da bu durumu güçlendiren bir etmen olarak öne çıkıyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.