Dead Coin Nedir?

Dead Coin Nedir?

Kripto para dünyası içinde her geçen gün yeni kripto paralar piyasaya çıkmaya devam ediyor. Elbette eskisi gibi her yeni kripto paranın kabul görmesi kolay olmuyor. Bazı kripto paralar hızlı bir şekilde kripto dünyasına girdikten sonra beklenmedik bir şekilde ortadan kayboluyorlar. Bu paralara dead coin adı verilmekte. Ancak dead coinler aslında bir amaca hizmet ediyorlar.

Dead Coin Amacı

Yüksek volatilite ile bu paralar ilk başta kullanıcı çekmeye amaçlarlar. Büyük ölçüde başarılı oldukları söylenebilir. Sonrasında ise ani ve sert bir düşüş yaşarlar. Aslında bu planlı bir olaydır. Bu noktada kripto paranın düşeceğini önceden tahmin edenler zamanında çıkış yaparak kar elde ederken zamanında çıkamayan büyük bir kesim ise zararlı çıkıyorlar. Bu noktada bu kripto paraların tamamen bu amaca yani bir kısım kişiyi zengin etme amacına hizmet ettiğimizi söylememize gerek yok.

Dead Coin Fiyatları Tekrar Yükselmez

Ani bir düşüşle değer 1 centin altına düşün bu kripto paraların değeri bir defa asla bu seviyenin üzerine çıkamaz. Kripto para görevini yerine getirdikten sonra ölü para olarak listedeki yerini alır. Bir düşüşte yüzde 80, 90 oranında zarar ettirebilir. Şu anda piyasada bu şekilde düşmüş 500'ün üzerinde dead coin bulunmakta.

Bu kripto paralara yatırım yapanların büyük bir çoğunluğu zarar ettikten sonra dolandırıldıklarını düşünürler. Bu aslında gayet açık bir dolandırıcılık yöntemidir. Ancak kuralına uygun oynandığı için hiç kimse bu konuda bir itirazda bulunma hakkında sahip değil. Zaten genele bakıldığında kripto paralar ile ilgili herhangi bir yasal yaptırım bulunmadığı için herkes aynı riski taşımakta. Ancak bu konuda biraz uyanık olunabilir. Yeni bir kripto paraya yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunuyor. Bunlardan en önemli bu paraların İnternet sitelerinin basit olması. Whitepaper olarak adlandırılan kural kitabının başka kripto paralardan aynen kopyalanması. Sosyal medya üzerinde kendisine ait bir sayfası yoksa ve kripto paraya ait güncelleme yapılmıyorsa bu paralardan uzak durmak gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.