Dapps Nedir?

Dapps Nedir?

Merkezi olmayan dağınık internet uygulamalarına dapp denir. Yani basitçe açıklarsak ; Tek bir sunucu ile çalışan uygulamaların çok daha ötesindedir. Merkezsiz olan uygulamalar tek bir sunucu yerine birden fazla sunucuya bağlanabiliyor ve bu durumda önemli projelerde uygulamada kesinti olmasına engel olmaya çalışıp verileri de yönetme de yardımcı olmaktadır.

Dağınık internet uygulamaları  P2P yani eşten eşe olarak adlarılan ağlarda çalıştırılır.  Bu ağdaki eşler ise internete bağlı olan bir cihaz olabilir. Dapp 'ta özelleştirilecek ve erişime açık olacak bir şekilde açık kaynak olarak kodlandırıldı.

Her dApp’in merkezinde ise kendine ait akıllı bir sözleşmesi bulunuyor. Bu akıllı sözleşmeler özel koşullar ile kendi başına çalışan ve otonom programlardır. dApp blockchain özelliğinde olsa da akıllı sözleşme burada bağlayıcı bir görev üstlenir.

Geleneksel olan tek sunuculu uygulamalarda olduğu gibi dApp'lerin oluşumu sırasında ön uç kısmda aynı programlama dili kullanılmıştır. Arka uç kısmında ise farklı bir API'nin yerine akıllı sözleşme bağlayıcı görebi üstlenir.

Bir uygulamanın merkezsiz olarak isimledirilmesi için blok zincir hususunda şu kriteleri taşıması gerekir:

1)Açık kaynaklı:  Bütünüyle açık olmalıdır. DApp varlık ya da kurum tarafından kontrol edilmemektedir . Kontrol noktası olmadan özerk bir yapıda çalışması gerekir. Uygulamada değişiklik yapılacaksa eğer bu katılımcıların karar vereceği konsensüs protokolü ile gerçekleşir.

2)Ödüllendirme mekanizması:  Değer transfer aracı olarak şifrelenen tokenler kullanılır. Kullanıcıların bu  merkezi olmayan uygulamalara erişimi  için P2P ağında protokol oluşturan node ile madencilerin ödüllenmesi için tokenleri kullanmazı lazımdır.

3)Merkezsiz:  Uygulamada veriler ile işlem kayıtları herkesin görebileceği şekilde açık merkezsiz blokzincir üzerinde şifrelenerek saklanmalı.

  1. 4)Algoritma/Protokol: İhraç edilmiş olan tokenler protokol mekanizması dahilinde olması gerekir.

Burada anlatmak istediğimiz şey aslında herkesin kendi uygulamasını bir engel olmadan paylaşacağı ve  günümüzdeki uygulamalardaki gibi işlev görmesi için veyahut kullanıcıların verilerini yönetmesi için ara bulucu olmadan merkezi olmayan uygulama mağazasıdır.

Ðapp Çeşitleri Nedir?

Daha yeni yeni ortaya çıkan bu uygulamanın taraftarı olanlar her şeyi merkesizleştirme düşüncesine kapılabilirler.Kullanıcıların bilgi işlem platformu kurabilmeleri için uygulamalar kısıtlı olabilir.

Dappler 3'e ayrılır.

1)Parayı yöneten uygulamalar

2) Para içeren uygulamalar ( bir başka parça daha gerektirmekte )

3) ''Diğer'' kategorisinde olan oylama ve hükümet sistemlerini içeren uygulamalar.

İlk uygulama da kullanıcı anlaşma yapabilmek için bir başka kullanıcı ile verinin dağıtılmasını kolaylaştırma adına ağ üzerinde dağıtılmış bilgisayar düğümlerini de  kullanarak ETHER takas etmek zorunda kalabilir.

İkinci uygulamada da para ve blockchain dışındaki kalan bilgileri birleştirir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.