Coinspace Nedir? Coinspace Son Durum 2021

Coinspace Nedir? Coinspace Son Durum 2021

Coinspace Hakkında

Coinspace adını 2017-2018 yılları arasında sıkça duyurmuş bir platformdur. Türkiye’de “Titan” oluşumunu kuran Kenan Şeranoğlu’nun “saadet zinciri” ponzi sistemini pek çok ekonomi ve kripto para okuru bilmektedir. Peki, aslında Coinspace nedir?

İşte bu platform da saadet zincirine o yıllarda katılmış olan yeni bir ponzi sistemidir. Hatta öyle ki, şu ana kadar ki en büyük 3 ponzi sisteminin 2.si olarak anılıyor.

Coinspace.biz sitesinde yer alan ifadelere göre kendilerini; S-coin markası ile müşterilerine elektronik altyapı, çeşitli internet hizmetlerini (hosting, sunucu vb.) hızlı güvenilir ve kazançlı bir şekilde kullanıcılarına sağlamayı amaç edindiğini belirtmiştir. Platformlarında kullandıkları yüksek teknolojik donanımlara sahip bilgisayarlar ve cihazlarla üretilebilen elektronik veriler, çeşitli operasyon yönetimlerine katkı sunmaktaydı. Böylelikle sahip oldukları S-coin adındaki ürünleri üretilmiş oluyordu.

Ayrıca iş zekası uygulamaları ile yönetilen bu bilgisayarlarda bulunan kodlar, diğer elektronik işlemlerin hızlı ve sağlam şekilde gerçekleşmesini sağlayan şifrelemeler ile kullanılmaktaydı. Yani daha kazançlı, güvenli ve hızlı veri akışı platformun kullanıcılarına sağladığı avantajlar arasındaydı. Nitekim bir süre de öyle oldu. Uzun soluklu bir proje olmamasına rağmen bir süre platformun kullanıcıları kazandıklarını düşünüyordu.

Yukarıda sayılan platformun avantajları; teknolojik yenilikler, iş fikirleri ve çeşitli çözümleri sunuyormuş gibi gelse de durum öyle değildir. Hele ki Bitcoin ve Blockchain teknolojilerine göre platformun açıklamaları sadece bir safsatadır. “Bitcoin 1000 Doları görecek, S-coin de görebilir” safsatası ile yaklaşık 24 bin kadar kurbanını ağına çekmeyi başarmıştır.

Coinspace Dolandırıcılığı

Coinspace dolandırıcılığı Coinspace dolandırıcılığı

Coinspace ilk olarak yurt dışında ortaya çıkmış bir oluşumken kısa süre sonra ülkemize de girmiştir. Sisteme, az çok demen ülkemizden yatırım yapan bireyler maalesef bir hayli fazlaydı.

2017 yıllarında S-coin adındaki ürünleri hiçbir borsada sıralanmıyordu. Sadece platform kullanıcılarına yine platform tarafından verilen – geri alınabilen bir özelliğe sahipti. Bu sebeple de günümüz bilinen altcoin ve Blockchain teknolojileri ile uzaktan yakından alakası yoktu. Ayrıca platform “kazandırdıkça kazanma” mantığı ile çeşitli ödüller veriyordu. Yani sisteme kayıt olan bir kişi mutlaka çevresinden de insanları platforma davet ederek onları da sisteme dahil etmiş oluyordu. Bu şekilde de ponzi sistemi amacına kısa sürede ulaştı.

Platformun sitesinden bilgi almak isteyen bir kişi, hangi kripto para algoritmalarının kullanıldığına, hangi yeniliklerin kullanıcıları beklediğine ve ne çeşit teknolojilerin kullanıldığına ilişkin bir yanıt alamamaktaydı. İşte tüm bu durumlardan dolayı kullanıcılar tedirgin oluyor ama bir yandan da yatırım yapmaya, arkadaşlarını platforma davet etmeye devam ediyordu.

Yine de Coinspace Türkiye çapında bir proje olmamasına rağmen bu sistem için bir şirket çoktan Türkiye’de de kurulmuştu. Yani bu sisteme ülkemizden de ilgi büyüktü. 2018 yılının son çeyreğine doğru alacaklarını çoktan almış olan dolandırıcıların, yaklaşık 100 milyon Euro civarı bir meblağı, Malta ve Slovenya ‘ya göndermiş oldukları öğrenildi. Üstelik bunu döviz büroları üzerinden gerçekleştirdikleri anlaşılınca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Platforma Yatırım Yapılmalı Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, en büyük 3 ponzi sisteminden 2.si olarak görülen bu platform tam bir dolandırıcı ağı idi. Malta tarafından yapılan uyarılar ve Ticaret ve Gümrük Bakanlığının girişimi ile kısa süre içinde Türkiye’de yaygınlaşmadan kaldırılabildi.

Coinspace Son Durum 2021 için ise hala yurt dışında oluşumlarının olabileceği düşünülmekte. Bu tarz ve benzeri projelerin getirilerine bakmadan önce; sizden ne alacağına, hangi ülkede kurulduğuna ve lisanslı bilgileri olup olmadığına mutlaka dikkat edilmeli.

Özellikle o dönemlerde kripto paralar ve Blockchain teknolojisi ile yeni yeni tanışan ülkemiz, bu sistemin sunduğu akıl almaz avantajlara çabucak kapılabilecek nitelikteydi. Nitekim öyle de oldu. Çoğu Coinspace mağdurları hukuk yolunda mücadele verdi. Yaygınlaşmadan bu proje de önlenebilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.