Coin Yakma İşlemi Nedir?

Coin Yakma İşlemi Nedir?

coin yakma işlemi temelde, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkartmak anlamına gelmektedir

Kripto para birimleri, 10 yıldır hayatımızda yer alıyor ve tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. Bu dijital paraları yakma işlemi ise mantıksız gibi görünmesinin yanında, insanlar tarafından fazlaca uygulanıyor. Coin yakma işlemini Binance Coin’i örnek olarak kullanarak anlatabiliriz.

Öncelikle coin yakma işleminin ne olduğundan bahsedelim; coin yakma işlemi temelde, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkartmak anlamına gelmektedir. Bu sayede toplam arz düşer.

BNC (Binance Coin), düzenli aralıklarla coin yakma işlemini gerçekleştirmektedir. Bu yakma etkinlikleri, toplam BNB'nin yarısını yok etmek üzere gerçekleştirilir. Örneğin; 400,000,000 BNB yarıya düşerek 200,000,000 BNB olur) Bu işlem her çeyrekte gerçekleşmektedir.

Borsada son 3 aylık dönemde yapılan işlemler doğrultusunda yakılacak BNC miktarı belirlenir. Kısaca Binance, ticaret hacmine göre coin yakmaktadır.

Coin Yakma İşlemi Kimler Tarafından Gerçekleştirilir?

Kişi veya kurumlarca gerçekleştirilen coin yakma işlemi, blockchaine kaydedilir. Kurum ya da kişiler ne kadar coin yakmak istediğiniz söyledikten sonra, o miktara sahipse coin yakma işlemini yapabilir.

Nasıl Çalışır?

Token yakma etkinliğinin bir sıralaması vardır. Sıralama şöyledir:

Coin sahibi, coinini yakmak istediğinde bir yakma fonksiyonunu talep etmektedir

  • Kontrat ile bireyin cüzdanında coin olduğu doğrulanır. Coin miktarı geçerli olur ancak bu miktarda yalnızca pozitif sayılar geçerlidir.
  • Kişinin coininin yeterli olmadığı durumlarda yakma fonksiyonu geçerli olmayacaktır. (Örneğin; 0 veya -10)
  • Yeterli miktarda coin olduğu durumlarda ise, kişinin cüzdanından coinler düşürülür.
  • Bütün işlemlerden sonra elinizde olan coin miktarı güncellenir sonrasında da coinler yakılır. Bir yakma fonksiyonu başlatırsanız eğer coinleriniz kalıcı olarak yok olur. Eğer coinlerinizi bir kere yakarsanız geri getirmeniz mümkün olmayacaktır.

Yakma fonksiyonu olarak bilinen bir fonksiyona sahip olan BNG kontratı herkese açık kullanıma sahiptir. Bütün bu işlemler blockchainde olarak kaydedilir. %100 şeffaf olan bu işlem coinlerin yok edildiğini doğrular.

Coin yakımı her çeyrekte yapılır. Bu işlemden sonra Binance yakılan coin miktarını BNB cinsinden (ticari hacme bağlı olarak) belirtecek şekilde resmi bir açıklama yapar. Bir blockchain tarayıcısından (Etherscan gibi) gerçekleştirdiğiniz tüm BNB Coin yakımı işlemleriniz görebilirsiniz. Yakma işlemleri blockchain tarayıcısında kayıt altındadır ve silinmez. Aynı zamanda bu programda işlemlere yönelik ayrıntıları veri girintisi kutusunda görebilirsiniz.

Yukarıda verilen örnekte toplam 1,623,818 BNG yakılmıştır. Yakılan BNG miktarını Veri Girintisi Çöz’ e tıklayarak kontrol edebilirisiniz.

Coin yakma etkinliği, 2019 yılının Ocak ayında düzenlenmiştir. Bu etkinlik sonucunda toplam 10,824, 471 BNG coin yakılmış ve arz %5.41 oranında azaltılmıştır.

Kaynak: İçerik ve Görseller Binance Akamedi'den alınmıştır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.