Chia Coin Nedir?, Chia Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia Coin Nedir?, Chia Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

2017 yılında geliştirilen Chia Coin, blok zincir tabanlı olarak çalışan birçok finansal işlem yapılmasına izin veren bir platformdur. Tüm dünyaya finansal anlamda hizmet vermeyi amaçlayan platform bunun için kendi platformuna özel Chia ağını geliştirmiştir.

Chia Coin’ in resmi anlamda kripto para birimlerinden ilki olması planlanmaktadır. Sadece para birimi olarak değil, bugüne kadar kripto para platformları içerisinde Bitcoin’ den başka ilk olarak blok zincir protokolüne uyumlu algoritmayı kullanmaktadır.

Bittorrent’ ın geliştirici ve kurucu isimlerinden biri olan Bram Cohen tarafından oluşturulan platformda ayrı bir Chiaslip adlı bir program dili kullanılmaktadır. Bu programlama dili platformun daha kolay ve hızlı bir şekilde kontrol edilmesini ve güvenli olarak işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Chia, sisteminde farklı özellikli cüzdan türleri ve atomik swapları barındırmaktadır.

Proof of Space protokolüne dayanarak işlem kanıtı mekanizmasına sahip olan platform, doğrulayıcıların depolamada kullanılmayan alanların açığa çıkaran kriptografik olarak şifreleyerek işlemektedir. Bu doğrulama kanıtı ile platformda yapılan işlemlerin güvenilirliği daha da artırılmış olmakta ve bloklar arası zamanın sabit kalmasına yardımcı olmaktadır.

Platformun kendisine özel olan Chia ağı ile kullanıcılar kendi hard diskleri içerisinde ne kadar boş alan olduğunu var olan dizilere kriptografik numara sağlayan yazılımdan yararlanmaktadır. Sistemde bu alana yönelik faaliyet gösteren kullanıcılara ise farmer yani çiftçi denilmektedir. Çiftçileri bloklardan daha fazla kazanç elde etme oranları, kullanıcının elindeki alanın tüm alana oranı ile hesaplanmaktadır.

Kanıt olarak kullanılan protokolün tamamlanması için belli bir süre ihtiyacı bulunmaktadır. Her ne kadar doğrulama kanıtında zaman ihtiyacına gerek duyulsa da proses doğru ve güvenilir şekilde ilerlemektedir. Bu mekanizmayı sağlayan VDF’ nin de bu işlemleri tamamlama sırasında harcadığı elektrik miktarı da oldukça azdır.

Chia Coin Nedir? Avantajları Nelerdir?

Chia sahip olduğu Proof of Space ile diğer kripto platformlarından daha farklı olacak şekilde Nakamato benzeri fikir birliğine uyumlu olarak çalışmaktadır. Bu şekilde olan algoritma ve konsensüs algoritması ile sistemin daha hızlı ve daha güvenilir ilerlemesini sağlamaktadır.

Platformun özel olarak geliştirmiş olduğu ve kullandığı Chiaslip programlama dili sistemdeki işlemlerin şeffaf ve kullanımının daha kolay olmasını sağlayan blok zincir tabanı üzerinde işlem oluşturma alanıdır.

Ayrıca platform sistemi için daha modern ve yeni olan teknolojileri kullanarak kullanıcı bilgilerinin saklanması ve işlem güvenilirliği için olan şifreleme sistemlerini kullanmaktadır. Platform tamamen halka açık olarak sistemini geliştirmiş olup, ilk amacı kazanç olmadan farming şirketi etkinlikleri ile blok zinciri yeniden oluşturmak, yardımcı olmak ve finansal anlamda gelişimini sağlamaktadır.

Chia Coin benimsenmeden önce oluşabilecek herhangi negatif oluşumlara karşı önlem amacı ile stratejik rezerv kullanıma açacaktır.

Chia Ağ Çalışma Prensibi

Blok zincir teknolojisinin temelini oluşturan ve ayrılmaz parçası olan geliştiriciler bu alana birçok yenilik kazandırmıştır. Chia’ da blok zincir tabanlı olarak daha yeni ve modern uygulama ve hizmetler geliştirmeyi, Coin alım satımlarında var olan diğer platformlara göre daha güvenilir ve hızlı olarak hizmetlerini tüm dünyadaki insanlara sunmayı amaçlamaktadır.

Chia ağ işletmesi ile halka açık olacak şekilde çalışan ETF tarzı bir Coin olmayı hedeflemektedir.

Platformda hard disk üreticisi olan kullanıcılar ve depolama sunucusu satıcısı olan kullanıcıların vermiş oldukları teklifler ile Space farming çiftliği katılımcılara sunulmaktadır. Bununda platform eko sisteminin kurum ve kuruluşlar tarafından daha rahat benimseneceği anlamına gelmektedir.

Mining ve Farming İşlemleri Arasındaki Fark Nedir?

Mining işlemleri için kullanıcıların daha fazla elektrik ihtiyacının olmasına ve işlemler için daha çok olanağa sahip olması gerekmektedir. Chia mining işlemlerinde harcanan yüksek elektrik ve kaynakların biraz daha kurtarılabilmesi için farming olarak bir mekanizma geliştirmiştir.

Farming ile kullanıcılara sunulan iyi blok zincirlerle daha adaletli, elektrik tüketimi konusunda daha çevre ve cep dostu olan bir proses sunulmaktadır. Farming sürecinde kullanıcılar merkeziyetsiz olarak kazma işlemlerini yaptıklarından sonradan gelen başka kullanıcılarda bir sonraki blok alanını kazabilmektedir.

Mining işlemlerinde ise kullanıcıların bireysel olarak elektrik gibi kaynaklara ve olanaklara sahip olması gerekirken, bu işlem bireysel kullanıcılardan ziyade toptan olarak çalışan kurumsal şirketler için daha avantajlı hale gelmektedir. Farming alanları yeniden yinelenebilir şekilde kullanılabilirken mining için böyle bir imkan sunulmamaktadır.

Bunun yanında farming işlemlerinde boş hard diskler üzerine dayalı çalışma mekanizmaları sürdürüldüğünden kullanıcılar merkeze bağlı olmadan mobil cihazlar gibi basit cihazlarla işlem yapabilmektedir.

Chia’ da Nasıl Farming Yapılır?

Platformu mobil cihazlarınıza ya da laptop gibi bilgisayarlarınızda olan genel olarak var olan ağ sitemlerinizde bulunan kullanılmayan depolama alanlarına rahatlıkla ekleyip kurabilirsiniz. Platform, bu şekilde blok zincir ağ sisteminin güvenilirliği konusunda katkı sağlayan kullanıcılarına ödül kazanma sistemi sunmaktadır. Chia’ da kullanılan yazılım sayesinde kullanıcılara grafik oluşturmak adına yeterli oranda depolama alanı almalarına izin vermektedir.

İlk aşamada çizimler daha fazla bir efor gerektirdiğinden, Chia node yazılımı eklenmesinin ardından sürücüler arka planda çizilmeye devam edilmektedir. İlk aşama bu şekilde tamamlandıktan sonra kullanıcıların daha fazla bir şey yapmasına gerek kalmadan indirilen platform yazılımı farming işlemini otomatik olarak sürdürmektedir ve kullanıcılar sadece elde ettikleri ödülleri takip etmektedir.

Bu şekilde farming işlemi devam ederken yazılım olabildiğince düşük bant genişliği kullanarak neredeyse hiç kaynak kullanmadan prosesi sürdürmektedir.  Platform, farming işlemini kullanıcılar için daha basit ve ulaşılabilir kılmak adına çalışmalarını yoğun şekilde yürütmektedir.

Chia Geleceği

Bilindiği gibi ödeme sistemleri kullanıcılar için uluslararası kapsamda hem fazla maliyetli hem de zor olabilmektedir. Kullanıcıların yoğun zaman ve para harcadığı bu süreçte Chia Coin ödeme aracı olarak kullanılması ile tüm bu yaşanan sorunlara çözüm getirmesi hedeflenmektedir.

Chia Coin Binance Aracılığıyla Satın Alınabilir Mi?

Hayır, Chia Coin bu yazının kaleme alındığı tarihte Binance borsasında listelenmediğinden satın alımı mümkün olmamaktadır.

Chia Coin Fiyat Chia Coin Kaç Tl Chia Coin Kaç Dolar?

Chia Coin fiyat 11.05.2021’ de Saat 9.11’ de  $1,110.81’ dır.

Chia Coin Coinmarketcap Yorum

11.05.2021’ de Saat 09.13’ te $1,110.81’ dan işlem gören Coin son 24 saat içerisinde yaklaşık olarak % 1 oranında artış yaşamıştır. Bu Coin gün içerisinde en yüksek $1,186.25’ e ulaşırken en düşükte $903.23’ ü görmüştür. Coin’ in 24 saatlik trade hacmi $101,429,808 olup % 50 oranında artmıştır. XCH Coin toplam 21,514,760 arzının 514,760.00 ‘i dolaşımdadır.

Chia (XCH) Coin Nereden Alınır?

XCH Coin 9 borsada listelenmekte olup listelendiği borsalar şunlardır;

  • io
  • COM
  • OKEx
  • COM
  • BKEX
  • DigiFinex
  • LBank
  • AOFEX
  • Bibox

XCH Coin’ i yukarıdaki borsalardan temin edebilirsiniz. Bu Coin’ i Gate.io borsasından satın almak için öncelikle bu borsaya kayıt olmalı ve hesap onayınızı almalısınız. Ardından borsa hesabınıza, banka hesaplarınız aracılığı ile itibari para gönderimi yapmalısınız.

Gate.io borsasında bu Chia (XCH) Coin’ i XCH/USDT ve XCH/ETH pariteleri üzerinden satın alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.