Borsaya Nasıl Girilir? 13 Adımda Borsaya Giriş

Borsaya Nasıl Girilir? 13 Adımda Borsaya Giriş

Nakit parayı değerlendirebilmek adına borsaya yatırım yapmak oldukça mantıklıdır ve bu doğrultuda borsaya nasıl girilir sorularına yanıt aranır. Borsaya giriş yapmadan önce bilgi temin etmek bu yol üzerinden ilerleme sağlamak kişilerin mevcut kazançlarını kolaylıkla arttırmasına ve katlamasına yardımcı olur. Firmaların hisselerine yapılacak yatırımlar tecrübeyi de gerektirir.

Borsa para katlamak ve eldeki miktardan fazlasını elde edebilmek amacıyla tercih edebilecek doğru alanlardan sadece birisidir. Ancak borsaya girmeden önce gerekli durumlar hakkında bilgi edinmek daha doğru olacaktır. Hiçbir bilgi olmaksızın direkt firma hisselerine yatırım yapmak uzun vadede kişilerin zarara girmesine sebep olabilir. Bundan dolayı doğru aşamaları izlemek gerekir.

Borsaya Nasıl Girilir? İşte İzlenmesi Gereken Adımlar!

 

Borsaya nasıl para yatırılır ya da borsa hesabı nasıl açılır gibi birçok soru kişilerin kafasını kurcalamaktadır. Günümüzde bu gibi birçok konuda bilgi sahibi olduktan sonra çeşitli piyasa içerisinde faaliyet gösteren firmalara ortak olunabilmektedir. Günümüzde dünyanın en zenginleri de firmalarda bulunan hisseleri doğrultusunda milyarder olarak adlandırılır.

Borsaya nasıl girilir sorusuna verilebilecek adımların sayısı çok olmaktadır. Çok olmasının altında yatan sebep kişilerin borsa konusunda derin bilgiye sahip olmasından dolayı kaynaklanır. Her konu başlığı altında bilgi talep etmek ve bunu karşılamak gerekir. İzlenebilecek adımlar:

 • Borsa hakkında genel bilgi edinmek,
 • Borsa piyasasını takip etmek,
 • Yatırım oluşturarak deneyimler elde etmek,
 • Yatırımlarınızda yardımcı olacak kurumlar ile çalışmak,
 • Borsa hesabı açmak,
 • Yatırım bütçesini saptamak,
 • Yatırım birimi/hisseler hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Yatırım alanı hakkında karar vermek,
 • Yatırım boyunca uygulanacak plan belirlemek,
 • Amaç saptamak,
 • Yatırımı internet üzerinden ilerletmek,
 • Yatırım doğrularınızı oluşturmak,
 • Kişisel olarak hazır olmak bulunur.

1. Borsa Hakkında Bilgilenme

 

Borsa hakkında bir bilgi sahip olmamak olağan durumdur. Daha önce yatırımda bulunmayan kişilerin ilk olarak borsa hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Borsa giriş limiti, borsa hesabı nasıl açılır gibi konular öncesinde borsa mantığını kavramak gerekir. Borsada işlemler nasıl yürür, mevcut yatırım birimleri nelerdir, firma hisseleri nasıl oluşturulur ya da nasıl değerlendirilir gibi temel kavramlar öğrenilmelidir.

Borsa mantığını tam oturtamayan birisi için borsaya nasıl girilir sorusuna yanıt aramak da yetersiz kalacaktır. Borsaya giriş yapıp hisse satın alsa bile bir sonraki adımları net ve sağlam oluşturamayacağı için genel zaman diliminde bir kâr elde etmek neredeyse imkânsızlaşacaktır. Bundan dolayı ilk hedef borsanın ne olduğu, neden var olduğu yönünde oluşturulmalıdır.

2. Borsa Piyasasını Takip Etmek

 

Borsaya giriş yapmadan önce veya yaptıktan sonra bir diğer işlem piyasa takibi olmaktadır. Piyasa içerisinde değişen durumu saptamak ne gibi durumlarda değişimlerin oluşacağının önceden tahminini yapabilmek adına önemlidir. Yorum yeteneği ne kadar gelişirse kişilerin yatırım sonrası hisse senetlerini değerlendirmesi de o derece doğru olacaktır.

3. Yatırım ile Deneyim Kazanmak

 

Borsa giriş limiti belirleyerek yatırım deneyimi kazanılmalıdır. Deneyim olarak tarif edilen bu durum yüksek fiyatlarla değil daha düşük bütçeler ile gerçekleştirilmelidir. Borsa elbette ki riski de bünyesinde barındırır ancak bu risk unsuru daha önce deneyimi olmayanlar için geçerli değildir. Bundan dolayı ufak ama sağlam adımlarla ilerlemek gerekir.

Örneğin borsaya 500 TL ile girilir mi sorusu sıklıkla sorulur. Hisse değerlerine bakılarak elbette uygun hisseler satın alınabilir. Daha küçük firmalarda ya da firmaların bedelsiz sermaye arttırdığı durumlarda hisse değerlendirilmesi yapılabilir. Bu gibi durumlarda kişiler daha kolay bir kazanç elde etme durumuna düşük ücretlerle gidebilmektedir. İlerleyen vakit diliminde borsada bedelsiz sermaye artırımı da yaparak gelişim hedeflenebilir.

4. Yardımcı Kurum ile Çalışmak

 

Borsaya nasıl girilir sorusunun önemli cevaplarından birisi yardımcı bir kurum eşliğinde çalışmaktadır. Piyasa içerisinde birden fazla bu hizmette bulunan kurum bulunur. Bankalarında sahip olduğu ayrı firmaları mevcuttur. Kurumlar sayesinde aracı ve satıcı arasında bir işlem trafiği daha kolay oluşturulabileceği gibi borsaya dair bilgi ve eğitim alma gibi fırsatları da bünyesinde bulundurur.

Borsaya nasıl para yatırılır, borsa hesabı nasıl açılır gibi konularda da kişilere yardımcı olurlar. Satış yapacağınız bir firmaya sahipseniz vadesi dolmamış set ve çekleri de nakit akışını sağlamada etkili olurlar. Daha hızlı işlem yapabilme fırsatı sunduğundan bekleme durumu olmadan ilerlemek isteyenler için oldukça uygundur.

5. Borsa Hesabı Açmak

 

Yardımcı kurumların da verdiği hizmet doğrultusunda destek alınarak ya da bireysel olarak borsa hesabı açılmalıdır. Borsa hesabı doğrultusunda hisselere yatırım yapmak ve işlemleri yürütmek gerçekleşir. Hesap açım işlemi çok kolaydır. Önemli olan bu hesap ile doğru bir yol rotası belirleyerek yatırım birimleri tercih ederek ilerleme sağlamaktır.

6.Yatırım Bütçesi Belirleme

 

Şüphesiz borsaya ilk defa giriş yapacak bireyler için en önemli unsur yatırım miktarından geçmektedir.  Yatırım miktarını doğru hesaplamak uzun vadeli hesaplar için önem taşımaktadır. Mevcut miktarın hepsi ile ilk borsaya giriş yapmak risk taşır. Sonrasında kayıp yaşamak ihtimaller dahilindedir. Ancak riski seven bireyler tarafından da yüksek fiyatlı yatırım bütçesinin belirlendiği bir gerçektir.

7. Yatırım Birimlerini Araştırmak

 

Borsaya nasıl girilir sorusunun içerisinde önem kazanan bir diğer cevap yatırım birimlerinden geçmektedir. Yatırım birimlerinin çeşitliliği günümüzde oldukça fazladır. Hisse satın almaktan farklı para birimlerine varacak şekilde yatırımlar gerçekleştirilebilir. Kişiler yatırım birimleri hakkında genel bir belirleme yapmalıdır. Tamamı hakkında bilgi edinmek kısa vadede de mümkün değildir. Alan daraltması uygulayarak birkaç birim ve hisse hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

8. Yatırım Alanı Seçmek

 

Yatırım sağlanacak birim ya da hisse sektörü hakkında bilgi aldıktan sonra karar verilmesi gerekir. Örneğin son zamanlarda yaşanan teknoloji hisselerindeki artışı göz önünde bulundurarak teknoloji firmasına ait hisseleri araştırarak bir seçim yapılabilir. Burada yatırım alanı belirlerken faktöring uygulaması yapılarak şirketlerin kâr yüzdeleri doğrudan hesaplanabilir. Bu hesaplama sayesinde en uygun fiyatlı hisseler saptanabilir.

9. Plan Oluşturmak

 

Yatırım alanından hisse satın aldıktan sonra uzun vadeli planlar oluşturulmalıdır. Elde olan hisse ile neler yapılabilir, artış ya da azalma durumunda hangi yol izlenmelidir gibi soruların cevaplarını barındırmalıdır. Plan oluşturmak olası durumlar karşısında hızlı reaksiyon göstermeyi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ileri dönemler içerisinde hisse büyütmek isteyen bireyler için de kolaylık sağlayacağı kesindir.

10. Amaç Belirlemek

Belirli bir hisse yüzdesine sahip olup mevcut yükselme durumlarına kazanç mı elde etmek istiyorsunuz yoksa alt sat yaparak daha fazla imkânı zorlamak mı istiyorsunuz? Amacınız burada bu yüzden önem kazanır. Sabit bir hisseye sahip olarak ilerleme göstermek de elbette zaman içerisinde kazanç sağlayabilir. Al sat yapmak kimi dönemlerde zarar oluşumu da sağlayabilir. Amaç belirlemek ileri dönemler için fayda sağlayacaktır.

11. Yatırımı İnternet Üzerinden Sürdürmek

 

Yatırım işleri çoğunlukla internet üzerinden sağlanır ve bu yüzden borsaya nasıl girilir sorusunda internet faktörü önem kazanır. Borsa hesabı açma, para yatırma ve özellikle borsa takibini sürdürmek kişilerin internet üzerinden gerçekleştireceği durumlar arasında yer alır. Borsa konusunda interneti nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça önem taşımaktadır.

12. Yatırım Doğrularını Oluşturmak

 

Borsa süreklilik gerektiren bir unsurdur. Bu alanda yer almak isteyen kişilerin kendince bazı doğru ve emirlerini oluşturması gerekir. Saptanacak ve uygulamaya koyulacak bu doğrular sayesinde kazanç elde etme fırsatları artacaktır. Karşılaşılan durumlarda bireysel olarak belirlenen bu etkenler nasıl bir yol izleneceği konusunda etki sahibidir. Firma hisseleri gibi değiştirilemez unsurlar üzerinde değil, değiştirilebilir kaynaklara odaklanmak gerekir.

13. Kişisel Sağlamlık Oluşturmak

 

Borsada kazanç elde etmek isteyen kişilerin psikolojik olarak duruma hazır olması gerekir. Günler içerisinde bile değil saatler, dakikalar içerisinde gerçekleşen hızlı değişime adapte olmak önem taşımaktadır. Sürekli gerçekleşen bu durum karşısında durmanız gereken noktayı bilmeli, duygularınıza hâkim olmalısınız. Anlık olarak gerçekleştirilecek davranışlar sonrasında pişmanlığa kendisini bırakabilir. Bundan dolayı psikolojik hazır bulunma borsa alanında oldukça önemlidir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.