Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Ekonomi piyasasındaki ayı ve boğa tabirlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Gerek borsada gerekse bitcoin ile yapacağınız işlemlerde sıklıkla karşınıza çıkacak olan boğa piyasası, ayı piyasasındaki özelliklerin tam tersini yansıtmaktadır.

Bu piyasa türü, piyasadaki yükselme eğilimini ve bu durumun uzun süreceğini ifade eder. Bu artış göz önüne alındığında fiyat ve talep ilişkisi de artış gösterecektir denilebilir.

Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılmalı?

 

“Bull market" ya da Türkçe ismiyle Boğa piyasası, yükselişte olan trendin, onu takip eden süreçlerde olumlu fiyata döneceğini ve bu sayede yatırım yapmak isteyenlerin alım eylemlerine yöneleceğini ifade etmektedir.

Boğa piyasasına neden boğa adı verildiği de merak konusu olmuştur. Bu ismi boğa hayvanından aldığını söylemek mümkün. Bilindiği gibi boğalar saldırgan hayvanlardandır ve boğa piyasası da bu hayvanların saldırma hareketinden dolayı bu adı almıştır. Boğaların saldırma amaçlı yaptıkları boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırma hareketi, piyasanın bu isimi almasına neden olmuştur.

Boğa piyasası kavramını pek çok yerde duymuş olabileceğiniz gibi, genellikle altın ve hisse senedi gibi piyasalarda rastlamışsınızdır. Boğa piyasası, forex piyasasında “Boğa piyasası başlangıcı” olarak isimlendirilir. Bu noktada, ikisinin de aynı anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir.

Boğa piyasası, Ayı piyasasının tam tersidir ve gerçekleşebilmesi için piyasada var olan en düşük seviyenin yükseliş göstermesi gerekmektedir. Bu yükseliş en az yüzde yirmi olmalıdır.

Yatırım imkanlarının düşük ve piyasanın da kötü olmasıyla yatırımcılar bu alana yönelmiştir. Yatırımcılar geçmişte satılan hisse ve benzeri yatırım imkanlarının yatırımcılar tarafından piyasanın yükselmesini sağlayacağını ve yatırımdaki olanakların gelişeceğini tahmin etmektedirler. Bu düşünce onları bu piyasaya yönlendirmiştir. Fakat her yatırımcının girişebileceği bir piyasa olmamakla birlikte, tecrübe sahibi yatırımcıların girebileceği bir piyasa niteliği taşır.

Boğa Piyasası Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

 

Boğa piyasası, eğilimin zirveye doğru bir şekilde yöneldiği durumlarda ve mevcut olan zirvelerin önceden olan zirveyi aşabildiği piyasadır. Boğa piyasasının başka bir ismine de yükseliş trendi denilmektedir. Diplerin daha önceki diplerden daha yukarda yer aldığı boğa piyasasında zirve noktaları da daha üst noktalarda yer alır.

Üçüncül trendler trend içerisinde gerçekleşir ve üçüncül trendler kapsamında da kar satışlarında artış meydana gelir. Yükseliş trendinin destek seviyesine gelmesiyse, trend diplerinin birleşmesi sonucunu beraberinde meydana gelir. Seviyede meydana gelen geri çekilmeler ile fiyat hareketi daha çok destek alarak yükselir. Bu yüzden boğa piyasası çok gelişmiş alanlarda gözükür.

Boğa piyasası toplam üç aşamada gerçekleşir:

  • Toplama aşaması
  • Alım aşaması
  • Doygunluk aşaması

Boğa piyasasının gerçekleşebilmesi için birtakım aşamaların olduğunu söylememiz mümkün olabilir. Bu aşamalardan ilki toplama aşamasıdır. Bu aşamada zarar ettiği için alım yapmaya çekinen yatırımcılar gerçekleştirdikleri satışlardan sonra değerlerinde meydana gelen ve ucuzlayan malların toplanma girişimini başlatırlar. Bu aşamada en önemli nokta yükselme eğilimi gösterecek trend henüz başlamamıştır. Bu yüzden yatırımcıların piyasaya gösterdiği ilginin az olduğu görülür.

İkinci kısma gelindiğinde ise boğa piyasasının başladığı kısım olduğunu söylemek mümkündür. Alım dalgası adı verilen bu ikinci aşama da, piyasanın yavaş bir şekilde ilerleme yöneliminde olduğu gözle görülür. Bu sayede gelişme de görülmeye başlanılır. Bu süreçte büyük yatırımcıların yanında küçük yatırımcılar da bulunur. İşlem hacminin gelişmesi durumu alım dalgası verilen ikinci aşamada başlar.

Son aşama olan üçüncü aşamaya gelindiğinde piyasadaki alıcı sayısı yavaş yavaş düşmektedir. Çünkü piyasa doyum aşmasına gelmiş olur. Bu durumun anlamı söz konusu piyasanın sonlanmaya başlamış olmasıdır. Bu aşamadan sonra ise piyasada gerçekleşen sert bir düşüş beklenir. Bu aşamanın devamında ise yatırımcılar elde ettikleri karın yanında olumsuz durumlara tepki verirler ve bu yüzden de boğa piyasasında son nokta görülmeye başlar.

Boğa piyasasının ilk olarak görüldüğü durum 2000’li yılların başındaki altın piyasasıdır. İlk etapta 800 dolar civarında olan altın fiyatları daha sonra 1900 dolar değerine kadar yükseliş göstermiştir. Diğer bir örnek ise bitcoin de meydana gelen değişimlerdir. 2017 senesinde bitcoin de yaşanan yükselmenin nedeni boğa piyasası olmuştur.

Piyasanın özellikleri de boğa piyasasında değinilmesi gereken özelliklerden biridir. Boğa piyasasında ekonomi çok güçlüdür. Gayri safi yurtiçi hasıla ve işsizliğin ters orantılı olması boğa piyasasında görülen bir diğer özelliktir. Boğa piyasasında artış olması bu iki unsurun düşüşüne göre değişiklik gösterir.

Boğa piyasasında şirketlerdeki karlılık ile çakışık olması yatırımcıların güven duygusunu kazandırır. Bu piyasa varken halka gerçekleştirilen talep edilen miktarda artışlar gözlemlenir. Minimum seviyesinde gerçekleşen alt ve üst sınırının ise ne zaman olacağı bilinmez. Bir piyasanın gelişmesi var olan piyasada boğa piyasasının olmasıyla doğru orantılıdır.

Boğa Tuzağı Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

 

Boğa tuzağı, düşmekte olan fiyatın geri çekilmesinin sona ererek yükselişe geçtiğini zannetme, daha doğrusu bu durumu yanlış anlama durumudur. Kısaca boğa tuzağı, yanıltıcı bir piyasa hareketidir denilebilir.

Ayı piyasası ya da trend olan diğer piyasalardan birinin sahip olduğu piyasa hareketinin olmadığı zamanlarda fiyatlarda devamlı olarak direnç kırılması durumu söz konusu olur. Boğa tuzağı bu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Yatırımcılar, bu durumu yanlış anlayarak fiyatın yükselmekte olduğunu zannederler. Fakat bu durum yanıltıcı olmaktadır çünkü çok geçmeden fiyatlar tekrar düşme eğilimi gösterecektir.

Boğa tuzağı oluştuktan sonra bu tuzağa tabiri caizse düşen yatırımcı, fiyatların yükseleceği fikrine kapılarak yüksek bir meblağdan alır. Bu durumda, boğa tuzağını oluşturan satıcı yüksek fiyattan bir satış yapmış olur ve karlı duruma geçer.

Başka bir ifadeyle, ayı piyasasındaki düşme eğilimini gören yatırımcılar, boğa piyasası görünümünü oluşturarak, piyasanın yükselme eğilimi içerisinde olduğunu gösterir.

Yatırımcıların bu durumu fark etmesi için boğa piyasası belirtileri mevcuttur.

 

Bu belirtilerden ilki, boğa piyasasında yaşanan yükselmeler karşısında dikkatli olmaktır. Bir başka husus ise, boğa piyasasını oluşturan unsurların varlık piyasasındaki hareketidir. Pozitif yönde yaşanacak olan bu harekete dikkat etmek gerekmektedir.

Ayrıca bir yatırımcı piyasayı çok iyi takip etmelidir. Bu olduğu sürece anlık hareketleri de gözlemlemek boğa tuzağını fark etmeyi sağlayacaktır.

Ayı piyasasında gerçekleşen boğa tuzağı, yatırımcılar için bir tehdit unsuru olabilmektedir. Bu nedenle boğa tuzağının ne zaman biteceği, merak konusu olmuştur.

Boğa tuzağının ne zaman biteceğine dair bir yanıt vermek zordur. Zira bu, değişkenlik gösterebilmektedir. İçerisinde bulunduğunuz şart ve duruma bağlı olarak boğa tuzağının uzunluğu da değişecektir.

Boğa tuzağı nasıl anlaşılır?

 

Boğa tuzağını anlamak ve müdahalede bulunmak pek çok yatırımcıyı zarardan döndürecektir. Bu durumu anlayabilmeniz mümkündür. Boğa tuzağını anlamının yollarından ilki, anlık yükselişlerdir. Bir yatırımcıysanız ayı piyasasındaki anlık yükselişlerin devamlılığına bakmanız gerekmektedir. Anlık yükselişler düzenli bir çizgide gidiyorsa bu, boğa tuzağı olmadığını gösterecektir. Bu durumda yaşanacak dalgalanma ve hareketlerinin anlamlarını çok iyi bir şekilde analiz etmek ve yorumlamak gerekecektir.

Piyasada profesyonel sayılabilecek bir yatırımcı, bu gibi işaretleri okuyarak ne anlama geldiğini bilecek ve zarar etse bile çok az meblağda bir zarar elde edecektir. Böyle bir yatırımcı için günün sonunda karlı bile çıkabileceğini söylemek mümkündür.

Boğa tuzağını anlamanın diğer yolları ise, ürünlerin fiyat geçmişleri, fiyat değerlendirmeleri gibi unsurları gözlemlemek olduğu gibi, piyasa beklentileri ve mevcut duruma da bakmak olacaktır.

Boğa Tuzağında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

 

Bir yatırımcıyı en çok etkileyen unsurlardan birisi de boğa tuzağı sırasında nasıl yatırım yapılacağıdır. İşsizliğin azalması ve ekonominin iyi seviyelere ulaşması boğa piyasasında yatırım faaliyeti ile başlar. Aynı zamanda hisse senedi alımları da bu doğrultuda başlar. Yatırımcının bu durumda ne yapacağını bilmesi boğa tuzağında ki hareketlerini doğru bir şekilde incelemesi sağlar. Yatırımcının varlığına ait grafikler, daha sonraki fiyatları için ipucudur. Yatırım yapabilmek için sadece boğa piyasasını değil ayı piyasasının da takip edilmesi gerekir.

Piyasaların ayı piyasasındaki koşullara sahipken yükselen fiyat seviyeleri uzun zamanda kar edebilmenin bir diğer yoludur. Eğer yatırımcı fiyat seviyesi tavan seviyesindeyken satma işlemi gerçekleştirirse kar elde eder. Ancak ayı piyasası boğa piyasasından daha kısa sürelidir. Bu dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır. Bu yüzden yatırımcının aceleci tavırlardan ve panik havasından uzak durması gerekir.

 

Boğa tuzağının olduğu durumlarda yatırım yapılacak varlığı incelemek gerekir. Bu riskli durumda grafikleri dikkatlice incelemek boğa tuzağından kaçınmak için iyi bir hamledir. Bu hamlelerden birisi de ani iniş ve çıkışı gösteren yatırım araçlarından kaçınmak olacaktır. Yatırımcının daha güvenli bir şekilde hareket eden yatırım araçlarına yönelmesi bu tür ürünlere yönelmesinden daha iyi olacaktır.

Yatırımcı borsaya girdiği zaman karşısına çeşitli terimler çıkacaktır. Boğa tuzağı da bu çeşitli terimlerden yalnızca biridir. Boğa tuzağının İngilizce karşılığı bull trap olarak bilinir. Borsaya yeni giren bir kişinin bull trap’ın boğa tuzağı olduğunu bilmesi gerekir.

Yatırımcılar, manipülasyon yapılmasının kolay olduğu zamanlarda boğa tuzağını güçlü olarak tabir edebilirler. Boğa piyasasının başladığı andan itibaren manipülatörler tarafından fiyatlar yükselir. Böylece ürünleri olduğu fiyattan daha yüksek bir fiyata satarlar.

Boğa Piyasasında Nasıl Para Kazanılır?

 

Bu piyasada kazanç elde edebilmek için belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Tecrübe sahibi biriyseniz, bu hususlara zaten dikkat edebilirsiniz fakat tecrübe sahibi biri değilseniz, en yüksek ve en düşük noktaları görmeyi hedeflemeniz halinde hataya düşersiniz. Zira bu, çok riskli bir yoldur ve kazanç elde etmek isterken zarara girmenize neden olabilir. Bunun yaşanmasının sebebi, yatırımcının fiyatın düşmesini beklemesidir.  Fiyatın düşmesini beklemek zarara neden olabileceği gibi, fiyat artışı beklemek de zarara yol açabilir. Çünkü yatırımcı en yüksek noktanın gelmesini beklerken, gerçekten yüksek noktayı atlayabilir. Boğa piyasasında kazanç sağlamak için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, veri değişimleri gibi analizleri anlık olarak takip etmekten geçer.

Boğa piyasasında bir yatırımcıysanız, bireysel olarak strateji belirleyebilmeniz gerekmektedir. Kişisel olarak belirlediğiniz strateji, kazanç sağlamanızda önemli bir rol oynar.

Yatırım araçları ve alanlarının da tek bir nokta üzerinden yürümemesi, kişinin farklı alanlarda da yatırım faaliyeti göstermesi gerekmektedir. Ayrıca, yatırımcının fiyat değişimlerini gözlemlemesi de boğa piyasasından kazanç elde etmesinde büyük bir rol oynar.

Boğa Tuzağı Formasyonu

 

Ayı tuzağı da boğa tuzağı da teknik analiz ve formasyon aracı değillerdir. Bu yapılar sadece yatırımcıyı yanıltma doğrultusundadır. Boğa piyasasında olan formasyonlardan ilki çekiç mum adı verilen formasyondur. Mum şeklinde ortaya çıkan bu formasyon bir yükselişi veya mevcut trendi destekler. Trendler düştükten sonra ise yaygın olarak yatırımcıların karşısına çıkar.

Üç beyaz asker şekli bir diğer formasyondur. Bu formasyon art arda devam etmekte olan 3 adet mumu temsil eder. Bu mumlardan her biri bir öncekinden daha yüksek ilerler.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.