Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı? Bitcoin Fiyatı Yıllara Göre Nasıl?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı? Bitcoin Fiyatı Yıllara Göre Nasıl?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin ilk çıktığı zamanki tutarı 2009 yılında New Liberty Standard borsası tarafından yayınlanmıştır. Bitcoin çıkış tutarı 1 doların 1,309 BTC’ye denk gelmesi şeklinde olmuştur. İlk çıktığı zamanlarda değersiz olarak kabul edilen Bitcoin, zaman içerisinde yaşadığı sıçramalarla fiyatını arttırmış ve yatırımcıların ilgisini kazanmıştır.

Bitcoin Fiyatı Yıllara Göre Nasıl?

Bitcoin fiyatının yıllara göre değişimi konusunda ilk yıllardan günümüze farklılaşmalar olmuştur. 2009 - 2010 yılları arasında neredeyse değeri bulunmayan Bitcoin, ölü olarak nitelendirilmiştir. O dönemde kripto para borsasının bulunmaması, 2010 yılında ilk borsanın açılması sonucu piyasanın canlanmasını sağlamıştır.

2013 yılına gelindiğinde Bitcoine karşı medyanın ilgisinin artması ve daha yaygın bir hal alması Bitcoin şirket sayılarında artış meydana getirmiştir. 2013’de 1,200 doları gören Bitcoin, popülaritesini arttırmıştır. Yıl sonunda Çin’in Bitcoin’i yasaklama kararı ise düşüşünün nedeni olmuştur.

2014’e gelindiğinde MtGox para borsasının çöküşü, Bitcoin değerini 300 dolara kadar geriletmiştir. 2015 - 2016 yıllarında ise blockchain şirketlerine yapılan yatırımlar ise hız kazanmıştır. 2017’ye gelindiğinde Bitcoin’in ateşlendiğini söylemek mümkündür. Sanal paralara karşı artan ilgi, Bitcoin fiyatının 20,000 dolara kadar çıkmasını sağlamıştır. Bu dönemde bireysel yatırımcıların Bitcoine olan ilgisi katlanarak artış göstermiştir.

 

Bitcoin İlk Nasıl Çıktı?

Bitcoinin ilk ortaya çıkışı 2009 yılında yayımlanan “Eşler Arası Bir Elektronik Nakit Sistemi” adlı makaleyle olmuştur. Satoshi Nakamoto tarafından duyurulan makale, Bitcoini bir ödeme biçimi olarak aktarmıştır. Dünyada adını duyurduğu zamanlarda Bitcoin çıkış tutarı neredeyse kuruşlarla ifade edilmiştir. Bitcoin madenciliği adı altında dünyanın ilgisini kazanan ödeme şekli, bazı kesimler tarafından dijital altın olarak da adlandırılmıştır. Bitcoinin en önemli özelliklerinden birisi ise sınırlı sayıda rezerve sahip olması ve totalda 21 milyon üretilebileceğidir. Öngörülere göre Bitcoin üretiminin 2140 yılında bu rakama ulaşacağı düşünülmektedir.

Bitcoin 2020’de Ne Kadar?

 2020 yılında Bitcoinin tutarı güncel verilere göre 14.300 dolardır. Türk lirasıyla kıyaslanacak olursa 1 Bitcoin, 120.599 Türk Lirasına denk gelmektedir. Bitcoinin piyasadaki hacminin de Kasım ayında yüksek düzeylere ulaştığını söylemek mümkündür. Yükselerek 14.000 dolar sınırını aşan Bitcoin, haftalık bazdaki kazanımlarını da arttırmıştır.

 

Bitcoin Zenginleri Kimler?

Bitcoin zenginlerinin kimler olduğu popülerleşen kripto para dünyasında doğru zamanda doğru yatırımı yapmış olan kişilerdir. 2009’da piyasaya çıktığı ilk zamanlarda neredeyse değersiz olan Bitcoin çıkış tutarı, zamanla değişim geçirerek pek çok kişinin zengin olmasını sağlamıştır. Bitcoine yatırım yaparak zengin olan kişilere örnekler şu şekildedir:

 

Charlie Shrem: 20’li yaşlarında olmasına karşın yaptığı yatırımla zengin olan Charlie Shrem, Bitlnstant adındaki kripto para platformunun kurucusu olmuştur.

Kristoffer Koch: Bitcoinin ilk piyasaya çıktığı zamanlarda yaptığı 27 dolarlık yatırım, binlerce dolara yükselerek zengin olmasını sağlamıştır. 27 dolarlık yatırımla 5.000 Bitcoin alan Koch, yıllar geçtikten sonra 900 bin dolarlık bir kazanç etmiştir.

Roger Ver: Sanal para alanındaki tanınan yatırımcılardan olan Roger Ver, Bitcoin alanında pek çok çalışmada yer almaya devam etmektedir. Bitcoin alanındaki yatırımları desteklemesi ve yapmasıyla bilinen Ver, Bitcoini dünyadaki en önemli buluşlar arasında görmektedir.

Jered Kenna: Tradehill ABD kripto para borsasının kurucusu olan Kenna, 2009 yılından itibaren Bitcoin işlerinde aktif olmuştur.

Cameron ve Tylor Winklevoss: Neredeyse piyasadaki Bitcoinlerin %1’ini ellerinde bulunduran iki kardeş, yaptıkları yatırımlarla isimlerini duyurmayı sürdürmektedir. Bitcoinin Facebook’tan daha büyük hale geleceğini söyleyen Winklevoss kardeşler, yüksek servetleri ile dikkat çekmektedir.

Bruce Wagner: Çıktığı günden bu yana Bitcoinin arkasında duran Wagner, pek çok kazanç sağlamıştır. Kripto para yatırımlarına devam etmekle beraber katıldığı konferanslarda Bitcoinin geleceği ve öneminden bahsetmeyi sürdürmektedir.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.