Birleşik Arap Emirlikleri Kripto Para Düzenleme Getiriyor

Birleşik Arap Emirlikleri Kripto Para Düzenleme Getiriyor

Kripto para konusunda yasal düzenleme çalışmalarına başlayan Birleşik Arap Emirlikleri karar tasarısı hazırladı. Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (SCA) tarafından hazırlanan karar taslağının yasalaşması durumunda kripto paraya yasal düzenleme getirilecek.

Orta Doğu’da Kripto Paraya Yasal Düzenleme

Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun ilgi gören kripto para sektörü, Ortadoğu ülkelerinde gerekli ilgiyi görmüyordu. Hatta diğer ülkelerde sınırlayıcı bir yaklaşım olmasa da, Irak ve Kuveyt gibi ülkelerde sanal para kısıtlanıyor. Dijital para projelerinin netlik kazanarak Ortadoğu’da da ilgisini artırmak amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri regülatörü Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (SCA) tarafından yasa tasarısı hazırlandı.

Financial Times yazarı Sukhin Jutla’ya göre; Birleşik Arap Emirlikleri bu tutumuyla dünyaya bir işaret göndererek sektör yasal düzenleme ile Ortadoğu’nun da küresel piyasaya entegre olabileceğine vurgu yapıyor. Jutla bu işaretin; “kripto parayı keşfetmeye yönelik olduğunun altını çizerek, oluşturulacak olan yol haritası ile oluşturarak sektöre girmek isteyen işletmelere güven ve istikrar sağlamak” olduğunu söylüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Kripto Parada Lider Ülke olabilir

BAE’nin Ortadoğu Coğrafyasında attığı bu adımın diğer devletler için yasal düzenleme konusunda öncülük edeceği ve kripto para konusunda ön yargının kırılacağı düşünülüyor.

Yazar Shukhin Jutla, “Yeniliğe ayak uydurmak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri, yeniliğin farkında ve kaçırmak istemiyor. Sektöre her geçen gün ilgi artacak ve Ortadoğu ülkesi ayrılmak istemeyecek. Ülke  petrol ve mülk gibi kripto para sektöründe de lider ülke konumuna gelebilir” dedi.,

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.