Binance'den Rus Yatırımcılar İyi Haber, Hesaplar Askıya Alınmayacak mı?

Binance'den Rus Yatırımcılar İyi Haber, Hesaplar Askıya Alınmayacak mı?

Rusya ukraynaya askeri operasyon düzenlemesinden sonra arka arkaya onlarca yaptırım alan rusyaya ek olarak ukrayna devlet yetkilisi tarafından istenilen son yaptırım ise kripto para borsalarının tüm rus vatandaşlarının hesaplarını askıya almasıdır. Ancak bu yasaklama talebi kripto paraların doğasına aykırı bir durum olduğunu ve bütün rus halkına karşı bu tarz yaklaşımın haksızlık olduğunu düşünen  Binance CEO'su Changpeng Zhao yasaklamanın sadece oligarkları kapsayacağını dile getirdi.

Binance Yaptırımlara Uyacak Ama tüm rusları kapsamayacak

Bir Bloomberg röportajında ​​Zhao, Binance'in Rus bireylerin finansal faaliyetlerini kısıtlayan yaptırımlara uyduğunu söyledi. Ancak, bu kısıtlamaları yaptırım uygulanan kişilerin ötesine taşımanın bizim için etik olmayacağını da söyledi. Devam etti:

"Kullanıcı hesaplarını dondurmanın bizim kararımız olmadığını düşünüyorum."

Zhao ayrıca birçok Rus kullanıcının ülkelerinin Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını desteklemediğini ve "en savunmasız insan gruplarının uluslararası ilişkiler üzerinde çok az etkisi olduğunu" da sözlerine ekledi.

Daha sonra, kapsamlı bir yasağın meşru Rus kullanıcıları muhtemelen daha küçük, daha az uyumlu ticaret platformlarına yönlendireceğini kaydetti. Zhao, Binance'in bankalarla aynı kuralları izlediğini ve “şu anda… çoğu bankanın bizimle aynı yaptırım listesini izlediğini” belirtti.

Zhao, yaptırım uygulanan Rus oligarklarının Binance'de anonim olarak ticaret yapıp yapamayacağına dair tüm borsasının kimlik doğrulamaya dayandığını söyledi. Binance'in bir zamanlar sınırlı KYC önlemleri olmasına rağmen, borsa geçen Ağustos ayında taleplerini artırdı.

Zhao, Binance'in şu ana kadar kaç hesabı dondurduğunu şahsen bilmediğini söyledi ve Binance'in uyum ekibinin yaptırımı yürütmekten sorumlu olduğunu söyledi.

Binance ve diğer borsalar yaptırımları takip ediyor

Daha önce Binance ve temsilcileri, Ukrayna'ya yönelik yaptırımlarla ilgili daha sınırlı açıklamalarda bulunmuştu. Binance, Reuters'e yaptığı açıklamada, "yaptırım listesindekilerin hesaplarını engellediğini" söyledi. Ayrıca CNBC'ye yaptığı açıklamada "milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağını" söyledi.

O sırada, rakip borsa Kraken'in CEO'su Jesse Powell da konuyla ilgili yorum yaptı. Powell, Kraken'in yasal olarak gerekli olmadıkça kullanıcı fonlarını donduramayacağını söyledi.

Coinbase Salı günü benzer açıklamalar yaptı ve şu anda “Rus adresleriyle tüm Coinbase işlemlerine genel bir yasak” getirmeyeceğini söyledi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.