Binance Türkiye: Türkiye'de Binance İşlemleri

Binance Türkiye: Türkiye'de Binance İşlemleri

Kripto para borsalarından biri olan Binance, Ülkemizde tercih edilen borsalar arasında yer almaktadır. Bunun yanısıra ülkemiz de Binance için çok önemli tek piyasa olma yerini savunuyor.Bu kapsamda Binance, Türkiye’deki etkinliklere defa daha çok önem arz ediyor.

İlk olarak  1 Eylül’de Binance Türkiye kullanıcı İstanbul’da açık havada yapılan tek kahvaltı etkinliğinde tek araya geldi. Bu buluşmanın ana hususu marjin alım satımına ait görüşler ve analizlerdi.

Ardından 13 Eylül’de yapılan ve Band Protokolü eşliğinde tertip eden Binance Türkiye AMA’nin sonrasında 600 $ ölçüsünde BAND dağıtıldı. AMA (Ask Me Anything) faaliyeti esnasında Band Protokolü CEO’su Soravis ve CTO Sorawit avantajlar ve gelecekteki ortaklıklar gibi esas konularla alakalı sualleri yanıtladı. Daha ardından ChiliZ ve Binance Türkiye’nin beraber düzenledikleri Fakat faaliyeti esnasında 1000 dolar ölçüsünde CHZ airdrop ile dağıtıldı.

Binance Türkiye Eylül Ayı Raporunu Yayınladı

Bu aktivite 19 Eylül’de Telegram üstünden gerçekleştirildi.ChiliZ Cimbom ile yeni tek işbirliği anlaşması imzaladığı için bu Fakat faaliyeti bilhassa Cimbom taraftarları için epey dikkat çekici oldu.

AMA’e, ChiliZ (CHZ) ve Socios.com CEO’su ve kurucusu Alexandre Dreyfus iştirak etti.Tüm bunların dışında 26 Eylül’de ülkemizde gerçekleşen yer sarsıntısı afetinin sonrasında Binance CEO’su Changpeng Zhao ve Binance Kurucu Ortaklarında olan ve CMO’su He Yi, depremden zarar gören görmeyen herkese geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tüm bunların sonrasında 28 Eylül’de Türk Binance kullanıcı tertip eden toplantıya devasa alaka gözler önüne serdi. Binance de yaptığı izahlarda Binance Turkish topluluğunun kimi önde gelen adlarını ağırlamaktan haysiyet duyduklarını söyledi.

Binance, WeChat ve Alipay

Kripto para borsası Binance, fiat ağ geçidine iki kanal daha ekleyecek şekilde ayarlandı. WeChat ve Alipay, Çin'deki kullanıcıların iki ödeme seçeneğiyle bitcoin (BTC) satın almalarını sağladı.

Binance CEO'su Changpeng Zhao “CZ” Çarşamba günü Twitter'daki mesajını doğruladı. Konuya yakın olan insanlara The Block'a, girişin şu anda Android kullanıcıları için bir test aşamasında olduğunu ve nihayetinde iOS ve Web'de tamamen kullanıma sunulacağını söylendi.

Kripto para borsaları, Çin'in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından 2017 yılının sonlarından bu yana resmen yasaklandı. Bununla birlikte, Çin vatandaşları hala birebir (P2P) platformlar üzerinden veya bitcoin satın alabilirler. Örneğin, Huobi ve OKEx, bir P2P OTC arkasında Çin Yuanı'nını (CNY) BTC / USDT dönüştüren ana borsalar.

Binance Amerika'daki Hizmetlerini Durdurdu

Bugünkü hareket ile Binance, P2P işlem alanına girdi. Sadece bitcoin değil, Çinli kullanıcılar P2P hizmetiyle Ether (ETH) ve Tether de (USDT) satın alabilir.

İlginç bir şekilde WeChat, ödeme politikasını Mayıs ayında güncelleyerek kripto para birimi ticareti yapan kullanıcıların hesaplarını sonlandıracağını söyledi. Alipay'in bitcoin OTC ticaretinde yer alan hesapları engellediği de bildirildi. Bu nedenle, Binance tarafından hareketin nasıl başlayacağı belirsizliğini koruyor. Konuyla ilgili olarak Binance tarafından bir cevap verildiğinde her şey biraz daha ortaya çıkacak.

Binance, İngiltere, ABD, Singapur, Uganda'daki yeni lansmanlarıyla fiattan kripto geçitlerini genişletiyor. Borsa, Arjantin, Bermuda ve Türkiye gibi diğer ülkeler arasında fiilen kripto alışverişi yapmayı da planlıyor. Ancak bu planın ne zaman hayata geçirileceği konusunda henüz net bir bilgi yok. Özellikle gelişmekte olan ve kendi para birimlerinin değeri nispeten düşük olan ülkelerde Bitcoin kullanımı giderek artıyor. Bu yüzden bu ülkeler her zaman için önemli bir potansiyele sahipler.

AliPay ve Binance

En çok tercih edilen kripto para borsalarından Binance, bir gün önce  ilân yaparak Çin içinde eşler arası (P2P) alım satımı AliPay ve WeChat vasıtasıyla kullanıma açtığını açıklamıştı. Mevzubahis haber anlık olarak Binance Coin‘in (BNB) % 10 seviyesinde artış yaşanmasını sağlayacak  kadar devasa tek tesir yarattı.

Ancak vakadan kısa müddet ardından ödeme devi AliPay, mevzu ile ilgili açıklamalarda bulundu ve bunun ‘yalan’ olduğunu belirtti.

Alipay ✔ @Alipay

There're several reports about @Alipay being used for bitcoin transactions. To reiterate, Alipay closely monitors over-the-counter transactions to identify irregular behavior and ensure compliance with relevant regulations. [cont'd...]

AliPay resmi Twitter adresinden uygulanan izahta, platformun Bitcoin (BTC) işlemleri için kullanıldığına değin duyumların olduğunu altını çizen platform yetkilileri, firmanın tezgah üstü (OTC) işlemlerini yakından takip ettiğini ve Bitcoin ya da kripto paralarla alakalı tek ibareye rastlanıldığında AliPay’in hatıranda alakalı ödeme hizmetlerini durduracağını belirttiler.

Dün ciddi tek yükseliş elde eden Binance Coin ise bu haberin tesiri ile düşüşe geçti ve bu metnin kaleme alındığı lâhza bakımından yüzde 1,37 kıymet kayıbı yaşıyor. Çin içinde bundan sonra nakit tüketimi olağanüstü civarlara düştü ve hükümet dahi buna karşı tedbir olarak kendisi dijital para birimini geliştirmeye başladı. AliPay gibi tek ödeme platformunun kripto para birimlerini desteklemesi, mutlaka devasa tek ilerleme olabilirdi.

Linkedin ve Binance

Dünyanın en büyük kripto para birimi değişim platformu olan Binance, 642 çalışana sahip. Bununla birlikte Linkedin'de sayıları sahte bir yönetici de dahil olmak üzere 1.600'ü aşıyor.

Sorun, işe alım alanında bile çok sayıda dolandırıcılıktan şikayet eden kullanıcılar ile Binance’ın gerçek Ceo'su Changpna Zhao’ya ulaştı. Zhao'ya göre, sadece otuz Binance çalışanı Linkedin sayfasına sahip. İlk bakışta bu sorun, abonelerine “ücretsiz” kripto para birimi vaat eden çok sayıda sahte Twitter hesabının olmasına benzer. Bu durum hala düzeltilemedi.

Linkedin'deki sahte profiller, sıradan Kimlik Avı saldırılarından işe alım ajanslarının tanıtımına kadar çeşitli amaçlar için yaratılmıştır. Binance söz konusu olduğunda, sahte profiller, token geliştirme ekiplerinden IEO (Initial Exchange Offering) organizasyonu için bir ücret talep ederek, değişim markasına zarar vermekten de sorumludur.

Linkedin, Binance çalışanlarını taklit eden dolandırıcılarla dolu

Diğer bir deyişle, kripto para birimi geliştiricileri "Binance" temsilcileri olduğunu yazabilir ve IEO'yu yürütmeyi teklif edebilir. Binance temsilcileri, herkese bu tür tekliflere güvenmemelerini istiyor. Ek olarak, bazı “Binance çalışanları” aslında BNB değişiminin yerel koduyla işlem yapan sıradan yatırımcılardır. Ticaret platformunun resmi web sitesinde kullanıcılar için ilgili talimatlar vardır. Dolandırıcıların eylemlerini nasıl tanıyacaklarını ve kimlik avı saldırılarını önleme konusunda onlara yardımcı olmaları gerekir.

Linkedin temsilcileri, platformlarında "sahtekarlığa karşı koymak için çok çeşitli teknik algoritmalar" bulunduğunu belirtti. Bununla birlikte, kimlik hırsızlığını böyle bir ölçekte durdurmak neredeyse imkansızdır. Uygulamada bu durum, çok sayıda sahte Linkedin hesabıyla onaylanmaktadır. Aslında onlarla başa çıkmanın tek yolu kullanıcı şikayetleridir. Ancak bu büyük ölçüde çok etkili değil.

Sonuç olarak Binance'ın gerçek temsilcileri kesinlikle Linkedin ile temasa geçmeyecek. Benzer harflerle karşılaşırsanız, içeriklerine güvenmeyin. Ayrıca kişisel bilgileri ifşa etmekten ve değerli veri göndermekten kaçınmalısınız. Şifreleri veya borsalara bağlı bir e-posta adresini paylaşmak kesinlikle kötü bir fikirdir.

Binance Stellar (XLM) Desteği

29 Ekim Salı günü, kripto borsası Binance'da Stellar (XLM) sahibi olanlarla ilgili önemli ve paylaşılması zor haberler vardı. Binance'in blog yazısı, ilk olarak 18 Temmuz'da açıkladığı Stellar (XLM) tokenine olan desteğini durdurmaya zorlandığını belirtti. Bunun nedeni, Stellar Protokolü'ndeki son güncellemenin 12. ve daha sonraki sürümler için "enflasyonu" devre dışı bırakmasıdır. Stellar Kalkınma Vakfı (SDF), 30 Eylül'de enflasyonun etkisiz hale getirilmesini önerdi.

SDF'nin blog yazısında, aşağıdaki nedenlerden dolayı mevcut enflasyon mekanizmasını devre dışı bırakmanın iyi bir fikir olduğu açıklandı: Enflasyon, Stellar platformunda oluşturulan uygulamalara yardımcı olmuyor. Enflasyon ölçeklenebilirlik sorunlarına yol açmaktadır. Binance, 28 Ekim’e kadar kazanılan XLM token ödüllerinin (yükseltme yapılacaksa) kullanıcılara dağıtılacağını ve kullanıcıların “Kasım’ın ilk 5 günü Ekim Stellar dağıtımını” almaya devam edeceğini söylüyor.

Son olarak, Binance, kullanıcıların Staking platformunun Algorand (ALGO), Fetch.AI (FET), Elrond (ERD), Harmony (ONE), Komodo (KMD), NEO, Ontology (ONT), Qtum (QTUM), Stratis (STRAT), TRON (TRX) ve Vechain (VET)'i desteklemeye devam edeceklerini bilmelerini istedi.

Binance US’te Banka Kartıyla Kripto Para Alınabiliyor

Binance US kullanıcıları platformda artık banka kartıyla para gönderebiliyor ve işlem yapabiliyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance  ABD’deki platformu yeni hamlesiyle kullanıcılarına büyük kolaylık sunuyor. Kripto para platformu Binance, yaptığı açıklama ile kullanıcılarının banka kartıyla işlem yapabileceğini ve para gönderebileceğini duyurdu.

Kripto para borsası Binance tarafından yapılan açıklamaya göre; Binance US kullanıcıları banka kartlarıyla kripto para alabilecekler. Henüz birkaç hafta önce acılan ve kısa sürede dünyanın sayılı kripto para borsalarından olan Binance  US’un günümüzde ortalama 15 milyon $ gibi büyük bir ticaret hacmi bulunuyor.

37 eyalette hizmet veren Binance US şu kripto paraları destekliyor: Bitcoin (BTC), BNB, Ethereum (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) and Tether (USDT), Algorand (ALGO), Basic Attention Token (BAT), BUSD (BUSD), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Cosmos (ATOM), Dash (DASH), Dogecoin (DOGE), Ethereum Classic (ETC), IOTA (IOTA), NEO (NEO), Ravencoin (RVN), Stellar (XLM), Waves (WAVES) Zcash (ZEC) ve 0x (ZRX)

Amerika Birleşik Devletlerinde  eyaletlerde hizmet veren Binance US, yeni yapılanma ile müşterilerine büyük kolaylık sağlayarak bir anlamda rehberlik ediyor.  Platform kullanıcıları artık bu kripto parayla ticaret yapmak için bu yeni hizmetten faydalanabiliyor ve banka kartlarıyla kripto para havalesi yapabiliyorlar.

Binance Türk Lirası Desteği

Dünyanın ençok hacme sahip kripto para borsalarından biri olan Binance, tüm yatırımcıların beklediği  Türk Lirası ile alımını aktif etti. Geçen aylarda başta  Rusya, Kazakistan, Ukrayna ülkelerinde  kendi ulusal paralarını  listeleyerek bir alternatif yaratan Binance, en sonunda yatırımcılarını yaptığı son duyuru ile mutlu etti . Yatırımcılar Bitcoin (BTC), Ether (ETH), ve XRP  paritelerinde  Türk Lirası kullanabilecek.

Binance CEO’su olan Changpeng Zhao geçen hafta Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda 180 parayı listeleyeceklerini duyurdu. Ayrıca bu gelişmenin yaşanması Türkiye piyasasına güveninin olduğu bir harekettir.

Binance’in bu işlemi  hangi platform üzerinden yapacağı merak edilen bir soruydu , binance  platform olarak Papara seçti. Papara ile ortaklık imzalayan kripto para borsası Binance, TL desteği verecek.

Bu gelişmenin yaşanması fee oranlarında yatırımcının cebinde daha az para çıkmasını sağlayacaktır.Yerli kripto para borsalarını ciddi oranda sıkıntıya sokacak bu gelişme belki bir nevze kendilerine çeki düzen vermelerini sağlar. Yüksek fee oranları,sürekli erişim sorunları yatırımcıları bıktırma noktasına getirmişti.

Binance tarafından dün Türkiye'deki üyelerine gönderilen bir mail ile Papara üzerinden Türk Lirası yatırma özelliğinin yakında aktif olacağı belirtildi. Ancak gelişmeler sadece bu haberle sınırlı değil.

Binance önümüzdeki günlerde 15 Türk Bankası ile anlaşıp direkt olarak bu bankalar üzerinden para yatırma ve çekme işlemlerini aktif edecek. Bu sayede Türkiye'deki kullanıcılar artık borsaya para yatırmak için önce yerli borsalara para yatırmak ve parayı bu borsalardan Binance'a aktarma işlemini yapmak zorunda kalmayacaklar. Bu durum en çok yerli borsaların işine gelmeyen bir durum olacak. Çünkü ülkemizdeki pek çok insan yerli borsaları sadece yurt dışındaki borsalara kripto para aktarmak için aracı bir borsa olarak kullanıyorlar. Elbette yerli borsaların çok fazla rağbet görmemelerinin bir sebebi de işlemlerdeki yavaşlık.

Bilindiği gibi Papara, bankalardan bağımsız olarak 7 gün 24 saat boyunca ödeme alma ve ödeme yapma hizmeti sunuyor. Özellikle hafta sonları EFT işlemi yapmak isteyenlerin oldukça işine yaramakta. Bu yeni özellik Papara'nın kullanıcı sayısını da arttıracak gibi görünüyor.

Binance Hakkındaki Sahte Haberler

İki gün önce Binance ’in Şangay ofisinin yerel polis tarafından basıldığı ve sonuçta kapatıldığını haberleri çıkmıştı. Binance’in CEO'su Changpeng Zhao, iddiaları reddetti ve bu haberin son birkaç gün içinde Bitcoin'in düşmesi için bilinçli yapıldığını söyledi.

Kripto haber medyası The Block 21 Kasım'da, Şangay Binance ofisinin yetkililer tarafından kapatıldığını bildirdi. Haberde, yöneticilerin yanı sıra 50 ila 100 çalışanın da tutuklandığı bildirildi. Binance CEO'su Changpeng Zhao, “polis yok, baskın yok, ofis yok” diyerek bu iddiaları reddetti.

CZ: Binance Hakkındaki Sahte Haberler Dün Bitcoin'in 6700 Dolara İnmesine Sebep Oldu

Haber hızla kripto para birimi topluluğunda bir fırtınaya neden oldu ve son iki gün içerisinde özellikle son Bitcoin fiyat hareketini takiben en çok tartışılan konulardan biri haline geldi.

Zhao ayrıca, bunun şirketin itibarına zarar verdiğini defalarca belirtti. CEO, The Block'u mahkemeye verme niyetini de çoktan dile getirdi. Ayrıca bunun, Bitcoin’in fiyatına zarar verdiğini de belirtti. Nitekim, Bitcoin dün düştü. Gün 8,000 doların üzerinde başladı ve neredeyse 6,700 doların altında kaldı. Bu, günlük % 17 civarında bir düşüş demek. O zamandan beri fiyat bir miktar toparlandı ve şu an 7180 $ seviyesinde işlem görüyor.

Binance Ücretsiz Anında Dahili Transfer

Binance, borsadaki hesaplar arasında kolayca para taşımanın bir yolunu açıkladı. Duyuruya göre transferler artık ücretsiz ve anında yapılabilecek. Kullanıcılar herhangi bir blok onayına gerek duymadan varlıkları bir Binance hesabından diğerine çekebilirler. Sıfır transfer ücreti ile hesaplar arasında para taşımak anında gerçekleşecek. Başka bir hesaba para çekme, borsadaki diğer kripto para birimleri ile dönüşüm gibi hizmetler herhangi bir komisyon kesintisi uygulanmadan yapılacak. Yeni özellik API üzerinden etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir.

Yeni özellik, birçok bankanın sunduğu hizmetlerle benzerlik gösteriyor. Aynı bankanın hesapları arasında havale yapmak genellikle ücretsizdir. Binance, aynı kolaylık seviyesini sağlamayı umuyor.

Binance Artık Ücretsiz Anında Dahili Transfer Hizmeti Sunuyor

Bununla birlikte, transferlerin sadece aynı Binance branşında çalıştığı belirtilmelidir. Dolayısıyla, parayı Binance Jersey'den Binance US'ye, örneğin dahili bir transfer yoluyla taşıyamazsınız. Bu ücrete tabi düzenli bir para çekme işlemi gerektirir.

Yeni özellik, çoğu insan paralarını çekmeden önce BTC / ETH arasında değişim yapmayı sevdiği için, satış baskısını azaltmanın da istenmeyen bir etkisine sahip olabilir. Dahili transferlerde, bu paraları pazarda satmaya gerek yoktur.

Bununla birlikte, bazıları bu dahili transfer özelliğinin bilgisayar korsanları tarafından kullanılabileceğini belirtti. Paralarını çekmek isteyen kullanıcılar artık sadece Twitter hesabının sahibi @inversebrah tarafından işaret edildiği gibi kandırılaran paralarını kolayca başka hesaplara transfer edebilirler.

Binance Artık Ücretsiz Anında Dahili Transfer Hizmeti Sunuyor

Bununla birlikte, Binance zaten para çekme konusunda sıkı denetimlere sahip ve daha önce kötü amaçlı adreslere bağlı dondurulmuş fonları var. Borsa, saldırıya uğrayan borsalar ile işbirliği yapmakla bilinir. Yakın zamanda bildirildiği gibi, borsa, Upbit'in hacklenmesinden sonra Binance'a yatırılan tüm fonları donduracağını söyledi. Bu yüzden, bilgisayar korsanlarının çalınan fonların Binance'ta kırmızı bayraklar koymadan iç transferini gerçekleştirmeleri pek mümkün görünmüyor.

Binance'de Türk Parası

Dünyanın en popüler Kripto para borsalarından biri olan Binance, Borsasına Türk lirası ile satın alacağı 3 kripto para çifti daha ekledi. Türkiye saatiyle 11.00’den itibaren ETH/TRY, XRP/TRY ve USDT/TRY kripto para  çiftlerinde  alım satım işlemleri açılacaktır.

Binance borsası, geçtiğimiz günlerde  BNB/TRY, BUSD/TRY , BTC/TRY işlem seçenekleriyle Türk Lirası ile  alım satım yapması için imkan tanımıştı. Binance’e Türk Lirası yatırımı ise papara üzerinden gerçekleşmektedir. Kripto para borsası binance ilerleyen günlerde paparanın yanında direk bankalardan yatırım yapma seçeneğinide aktif etmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.