Bart Formasyonu Nedir?

Bart Formasyonu Nedir?

Analistler sık sık çeşitli formasyonlar üzerinden analizlerini açıklama yolunu seçerler. Bu formasyonlar genellikle bir şekle benzetilir. Bunun sebebi ise analizleri daha kolay bir şekilde anlatmak istemelerinden dolayıdır. Bu şekiller zamanla formasyonların isimleri olarak kabul görür ve herkes tarafından kullanılmaya başlanır. Bunlardan bir tanesi de bart formasyonu olarak adlandırılır. Ters bart formasyonu ve düz bart formasyonu olarak iki şekilde kullanılır.

Bart Formasyonu Adını Nereden Alır?

Bart formasyonu adını ünlü çizgi film karakteri Bart Simpson'dan alır. Bart Simpson bilindiği gibi sivri ve tırtıklı saçlara sahip olan bir karakterdir. İşte bu sebepten dolayı grafikte inişli çıkışlı tırtıklı grafik oluşumuna bu formasyonun adı verilmiştir. Ters ya da düz olduğunu belli eden özellik ise önce ani bir yükselme mi yoksa ani bir düşüş mü meydana geldiğidir. Bir başka deyişle fiyatta önemli bir yükselmeden sonra bir süre inişli çıkışlı grafik sergilenmesi ve ardından aynı şekilde önemli bir düşüş meydana gelmesi düz olarak, önce düşüş ve sonra yükselme gelmişse bu da ters olarak adlandırılır.

Bart Formasyonu Nedir? Bart Simpson

Bu Formasyon Ne Zaman Görülür?

Bu formasyon genellikle balinalar tarafından yapılan piyasa hareketleri sonrasında ortaya çıkar. Balinalar istedikleri anda yüklü alım yaparlar. Bir süre sonra da aynı şekilde satış yaparlar. Bu alım satım sonrasında ise piyasada bu formasyon ortaya çıkar. Bu durum aslında balinaların sıklıkla uyguladıkları alım satım sonrasında ortaya çıkar. Piyasayı yakından ve sürekli olarak takip edenler ilk düşüş ya da yükseliş hareketi olduğunda bunun devamının geleceğini, dolayısıyla bu formasyonun oluşabileceğini önceden tahmin ederek işlem yapabilirler. Balinaların bu hareketi sonrasında long ya da short işlem yapmış olanlar büyük kayıp yaşayabilirler. Çünkü fiyatta aşırı bir düşüş ya da yükselme görülür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum