Alman Bankaları 2020'den İtibaren Kripto Para Satabilecek

Alman Bankaları 2020'den İtibaren Kripto Para Satabilecek

Alman gazetesi Handelsblatt tarafından yayınlanan bir habere göre, Alman bankaları yakında yeni bir yasa uyarınca kripto para satabilecek ve saklayabilecekler.

1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak olan yeni yasa, 29 Kasım'da Alman Parlamentosu tarafından dördüncü AB Para Aklama Yönetmeliğinde bir değişiklik olarak kabul edildi. Rapora göre, tasarı başlangıçta bankaların üçüncü taraf sorumlularıyla birlikte kripto para birimlerini saklamalarını istedi. Ancak, yasanın son haline göre, Alman bankaları uygun lisansları aldıktan sonra kripto para birimlerini saklayabilecek. Buna göre, lisanslara başvuru için son tarih de raporda belirtildiği gibi uzatılacak.

Hamberg merkezli Distributed Ledger Consulting'in ortağı Sven Hildebrandt, yeni yasayı Almanya için "kripto cenneti olma adımı" olarak değerlendirdi.

Hildebrandt, Handelsblatt'a, "Alman yasa koyucular, kripto para saklanmasının düzenlenmesinde öncü bir rol oynuyor," dedi.

Bazı Alman sanayi uzmanları, yeni yasa uyarınca tüketicinin korunmasından endişe duyuyorlar. Handelsblatt, finansal uzman Niels Nauhauser'in, bankaların risklerini anlamadan ve dolayısıyla yatırımlarını kaybetmeden kripto para birimlerine yatırım yapma konusunda cazip olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Nauhauser, Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar sadece bankalara özel tahviller yoluyla dağıtım mümkün oldu. Burada, müşterilere maliyetler ve kilit yatırımcı bilgileri hakkında önceden bilgi vermeleri gerekiyordu. Bu, doğrudan bitcoin ve ortak satışlarda geçerli değil." dedi.

Alman bankalarının 2020 yılından itibaren kripto para satıp bu paraları kişisel hesaplarda tutmaya başlaması başta Alman vatandaşlar olmak üzere bu bankalarda hesapları bulunan diğer ülke vatandaşları için oldukça cazip olacak. Bununla birlikte bu uygulama kripto paraların yasal olarak tanınmasının önündeki engellerin de yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığını bizlere gösteriyor. İlerleyen zamanlarda pek çok ülke bankaları bu uygulamaya geçebilirler. En azından Alman bankalarının başka ülkelerde bulunan şubeleri burada yaşayan insanların bu olaydan faydalanmasına yardımcı olabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.