Ak Parti’nin Toplantısında Kripto Paralar Gündemdeydi! Neler Konuşuldu?

Ak Parti’nin Toplantısında Kripto Paralar Gündemdeydi! Neler Konuşuldu?

Son dönemlerde kripto paralar ve kripto paralara ilişkin yasal düzenlemeler Türkiye’nin gündemindeydi. Ak Parti Ekonomik İşler Başkanlığı ise bu konuya ilişkin bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda; kripto para birimlerine, birimlerin satın alındığı borsalara ve bunlara ilişkin getirilecek yasal düzenlemeler konuşuldu.

Okuyucuların da bildiği üzere, son dönemlerde kripto para ve aracı kurumlardan kaynaklanan mağduriyetler artmıştı. Zaten kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin bir konu gündemdeydi. Ancak bu tarz güvenlik problemleri de ortaya çıkınca, hükümet çeşitli yasaları yürürlüğe koymayı düşünmekteydi. Son olarak bu düşünceye ilişkin bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Kripto Paralar ve Aracı Kurumlar Değerlendirildi

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda kriptolara yönelik bir çalışma yürütülmekteydi. Hürriyet sayfasında yer alan bilgilere göre, Ak Parti’nin bu toplantısında da kripto paralarına ilişkin çalışmalara değinildi. Toplantıda, asıl amacın bu alana ilişkin kısıtlama getirilmesi değil, kurallar koymak olduğu vurgulandı.

Toplantıda, Ak Parti tarafından kriptolara yasakçı olmayan bir tutumun benimsenmesine sıcak bakılmaktaydı. Ayrıca aracı kurumların belirlenmiş kriterlere uymasının gerektiği de vurgulandı. Özellikle bu tarz kurumların başında yer alan isimlerin bilhassa incelenmesi gerektiği konuşuldu. Ayrıca bu kişilerden doğabilecek suiistimallere karşı da teminatlar düzenlenmesinin zorunlu olması gerektiği vurgulandı.

Tüm bunlara ek olarak; kripto para şirketlerinin ve aracı borsa kurumlarının SPK altında çalışması gerektiği, yine şirketler için belirli lisans ve asgari sermaye şartı getirilmesi ve bu kurumlardaki çalışanlar için özel şartlar aranması da gündemde yer alan konulardandı.

Söz Konusu Düzenlemeler Ne Zaman Gelecek?

Duyumlara göre, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para şirketleri için gerekli yasal düzenlemeler, önümüzdeki Temmuz ayının 15’inden sonra yapılacak. Bilindiği üzere, Thodex ve VeBitcoin platformlarınca yaratılan sorunların ardından aracı şirketlerin denetimi MASAK’a verilmişti. Temmuz ayındaki düzenlemeleri yürütecek devlet kurumu ise merak edilmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.