2022'de Yükselmesi Beklenen 5 DeFi Coin

2022'de Yükselmesi Beklenen 5 DeFi Coin

DeFi dApp’ler, geleneksel finans araçlarını taklit etmekte olan açık finans protokolleri olarak adlandırılmaktadır. Alt sektör içerisinde yer alan çeşitli çözüm yöntemleri ile birlikte finansın daha demokratikleşmesi sağlanmaktadır. 2022’de yükselmesi beklenen 5 DeFi coin içerisinde yer alan Maker ve Kava gibi borç verme, coin değiştirme seçenekleri mevcuttur. Uniswap, Cocoricos adında stake etme dâhil olmak üzere farklı DeFi projelerinden oldukça yüksek getiri elde edenler tercih etmektedir.

2020 yılı içerisinde DeFi coinler hakkında yapılan birçok açıklama ile birlikte projenin coin sahasında riskleri azaltıcı bir yönü bulunduğu dile getirildi. DeFi coin açıklandığı tarihten bugüne kadar olan süre zarfında ise dijital varlıkların değeri 16,5 milyar dolar değer kazandı. Dijital varlıklar içerisinde büyük bir gelişme göstermesi ile birlikte de milyonlar kişi DeFi projesi içerisinde yer almak için uğraştı. Yapılan yatırımlarla doğru orantılı olarak da 2022’ yükselmesi beklenen 5 DeFi coin listelendi.

Alt sektörün genel olarak Ethereum’dan etkilendiği de göz önünde bulundurularak DeFi projeleri içerisinde en çok gelişme gösterecek olan coinler şu şekilde belirlendi:

2022'de Yükselmesi Beklenen 5 DeFi Coinler

  • Cocoricos (EGG)
  • Kava Protocol (KAVA)
  • Hard Protocol (HARD)
  • Uniswap (UNI)
  • Maker (MKR)

Cocoricos (EGG)

Ethereum tabanlı bir finans dApp’ı olan Cocoricos, kaldıraç etkisini etkinleştiren bir alt coin olarak dikkat çekiyor. Değeri ise genel olarak platformun faydası, sahip olduğu varlık rezervi ve ağ etkileri tarafından belirlenmekle birlikte 2021’de yükselmesi beklenen coin sınıfında yer almaktadır.

EGG jetonu oylama için kullanılmaktadır. Tek bir varlığın likidite sağlamak ve EGG ödülleri ekleyerek getiriyi artırabilmek adına kullanılmasına yardımcı olmaktadır. DeFi projesi içerisinde yer alan birçok yatırımcı EGG jetonu sayesinde oylama işlemlerini gerçekleştirerek piyasa içi hareketliliği sağlayabilmektedir. EGG sahipleri protokolün hangi tür varlıkları destekleyeceğini belirleyebilmek adına oy kullanabilmektedir.

Cocoricos sistemin ekonomik değerlerini stabilize edebilmek adına ortaya koyulmuş bir coin olarak dikkat çekmektedir. Piyasa içi dengeyi sağlayabilmek adına yapılan çalışmaların son dönemlerde artış göstermesiyle birlikte EGG’in 2022 içinde yükselmesi beklenmektedir.

Kava Protokolü (KAVA)

Kava protokol genel hatları ile bir borç verme jetonu olarak adlandırılabilmektedir. Bitcoin ve BNB gibi popüler birlikte çalışabilme borç verme merkezi olarak bilinmektedir. Kullanıcılar, Kava aracılığı ile birlikte dijital varlıklarını teminat olarak göstererek USDX cinsinden kredi imkânından faydalanabilmektedir.

Maker’dan sonra modellenmiş olan Kava protokolü ile birlikte kişiler kredi çekebilmektedir. Alınmakta olan krediler daha fazla teminat sağlaması ile birlikte sentetik kaldıraç sağlamaktadır. Stake desteği ile birlikte kullanıcılar varlıklarını koruyabilir ve faizlerden fayda görebilir.

Hard Protokol (HARD)

Borç alma ve verme platformları arasında destek sağlayan bir para piyasasıdır. Bitcoin, Kava, BNB, USDX hisseleri arasında kolay bir şekilde para aktarımı yaşanmasını sağlamaktadır. Sistem içerisinde aktif bir şekilde belirlenmiş olan 200 Milyon HARD jetonu vardır. Belirlenmiş olan bu miktarın % 20’si KAVA paydaşları için ayrılmışken, % 40’ı da protokolün likidite madenciliği için tahsis edilmiştir.

Hard’ın ilk sürümü Ekim 2020’de yayınlanmıştı. İkinci sürümün yayınlanacağı tarih olarak ise 2021 belirlendi. Borçlu ve borç verenler için kolay bir değiş tokuş imkânı sunması ile birlikte HARD 2022 yılı içerisinde yükseliş gösterecek jetonlar arasında yer almaktadır.

Uniswap (UNI)

Uniswapkripto para içerisinde yer alan en büyük merkezi olmayan borsalardan birisi olarak göze çarpmaktadır. Eylül 2020 tarihinde başlatılmış olan proje ile birlikte kaldıraç belirteci alanında büyük gelişmeler gözlendi. Dört farklı havuz içerisinde dağıtımı gerçekleştirilmesinin ardından 17 Kasım 2020 yılında borsa sona erdi.

2021 yılında yeniden devam etme önerisinin gelmesi ile birlikte borsada bir yükselme meydana gelmesi bekleniyor. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken UNI 2022 yılında yükselişe geçecek defi coin gibi görünüyor.

Maker (MKR)

Maker, Ethereum’da % 21 Pazar payına sahip olan en büyük borç verme protokolüdür. 3, 56 milyar dolarlık bir varlığı yöneten DeFi projesi son dönemlerde yaşamış olduğu büyük artış ile birlikte 2021 yılına damga vurmuştur. Maker genel olarak bir borç verme protokolü olarak bilinse de sahipleri tarafından hangi varlığın teminat olarak gösterileceğini de oylayabilmektedir.

Token sahipleri Maker ile birlikte varlıklarını ödün verebildikleri gibi faiz de kazanabilir. MKR jetonu ağın hizmetinden ve borçlular tarafından ödenen ücretten elde edilen değer olarak göze çarpmaktadır. Borçluların son dönemlerde büyük bir hızla artış göstermesi ile birlikte Maker’ın 2022 yılı içerisinde yükseliş göstermesi beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.